Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir tıkla sütanne

Müezzinoğlu, "Anne sütü bankası, her yıl anne sütü olmadığı için ölen 3 bin bebek için kurulacak. Osmanlı'daki gibi sütkardeş kütükleri tutulacak" dedi

Giriş Tarihi: 12.3.2013
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, SABAH Ankara Temsilciliği'ni ziyaret ederek yeni projeleri hakkında bilgi verdi. Türkiye'de bebek ölüm oranlarını düşürebilmek için anne sütü bankası projesinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, "Toplumun hassasiyetleri giderilecek. Hastaneden bilgisayar üzerinde bir linke tıklayarak sütannenin kim olduğuna ulaşılabilecek. Bizim kültürümüzde zaten sütkardeşliği var ama şimdi kim kiminle sütkardeşi bilinmiyor. Bizim getireceğimiz sistemde en azından Osmanlı'da olduğu gibi sütkardeş kaydı da tutulacak. Bunlar ayrıca gelecek için de hukuki teminat oluşturacak" dedi.

YARIM TON ANNE SÜTÜ

Her yıl, erken doğan ve annesinin sütü henüz olmayan 700 gramlık yaklaşık 3 bin bebeğin anne sütü eksikliği nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çeken Müezzinoğlu, "Anne sütü bankası, 22, 23'üncü haftalarda doğan bin 500 gramın altındaki çocuklar içindir. Her yıl bu şekilde 6 bin çocuğumuz dünyaya geliyor, yarısını kaybediyoruz. Anne sütü bankasıyla yılda 3 bin çocuğu ölümden kurtarılacak. Bizim yılda yarım ton anne sütüne ihtiyacımız var" diye konuştu.

ÖLÜMLER FAZLA
Müezzionğlu, Türkiye'de bebek ölüm oranlarının binde 7.7 olduğunu ancak Avrupa'da, OECD ülkelerinde bu oranın 4'ün altında olduğunu vurgulayarak, "Beğenmediğimiz Yunanistan'da bile bu oran 3.4. Biz son 10 yılda bebek ölüm oranlarını binde 30'lardan binde 7.7'ye düşürdük. Bundan sonra adeta tereyağından kıl çeker gibi modeller geliştirmeliyiz. Anne sütü bankası da bunlardan biridir" dedi.

OSMANLI SÜT KÜTÜĞÜ

Dünyada 500 Anne Sütü Bankası olduğunu ifade eden Müezzinoğlu, şu açıklamayı yaptı: "Batıda sütkardeşliği diye bir kavram yok. Toplanan sütler analiz ediliyor, hastalıklardan ari hale getirilerek bir kazanda karıştırılarak veriliyor. Ancak bizim kuracağımız sistemde, kimin sütünün kime gittiği yazılı, kayıtlı olarak bilinecek. Her annenin bir süt çocuğu olacak. Geleneksel yöntemde kimse sütkardeşini, süt annesini bilmiyor. Evlenenler bile var. Yeni sistemde dini hassasiyeti olan vatandaşlarımız sütkardeşinin, sütannesinin kim olduğunu bilecek. Osmanlı'da olduğu gibi sütkardeş kütüğü tutulacak."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir tıkla sütanne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN