Habur'da hareketli saatler

Terör örgütü 'nın elindeki 8 yi teslim almak için Şırnak'ın Cizre ilçesinden yola çıkan heyet, saat 07.30 sıralarında 'ndan 'a geçiş yaptı.

Giriş Tarihi: 12.3.2013 07:51 Güncelleme Tarihi: 12.3.2013 11:48

Terör örgütü tarafından değişik tarihlerde Diyarbakır, Van, Muş, Bingöl ve Şırnak'tan kaçırılan nin teslim alınması için oluşturulan heyet, gece konakladıkları Şırnak'ın Cizre ilçesinden yola çıkarak Irak'a geçmek üzere Habur Gümrük Sahası'na giriş yaptı.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, Hakkari Milletvekili Adil Kurt ve Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu'dan oluşan 6 kişilik heyet, geceyi Cizre'de geçirdikten sonra Silopi ilçesi yakınlarındaki 'na geçti.

Milletvekili Adil Kurt, basın mensuplarının sorusu üzerine konuyla ilgili olarak şimdi açıklama yapmayacaklarını belirterek, ''Açıklamayı dönüşte yapacağız. İnşallah hayırlı lerle döneceğiz, bugün dönmeyi umuyoruz'' dedi. Heyettekiler daha sonra Habur Gümrük Sahası'na girerek işlemlerine başladı.

Öte yandan heyetle birlikte Cizre ilçesine gelen BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel'in Irak'a geçecek kişiler arasında bulunmadığı ancak dün ismi geçmeyen MAZLUMDER Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban'ın heyete dahil olduğu dikkati çekti.

Heyetin, kaçırılan kaymakam adayı Kenan Erenoğlu, uzman çavuş Zihni Koç, astsubay Abdullah Söpçeler, uzman çavuş Kemal Ekinci, polis memuru Nadir Özgen, erler Ramazan Başaran, Reşat Çeçan ve Hadi Gizli'yi bugün teslim almaları bekleniyor.

YARINA KALABİLİR

BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, PKK'nın elinde bulunan kamu görevlilerinin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak, ''Oradaki koşullar itibariyle bugün olamayabileceği, yarına kalabileceği bilgisi bize geldi'' dedi.

Tuncel, Cizre'de kamu görevlilerini almaya giden heyetin gidişinin ardından yaptığı açıklamada, heyetin Habur Sınır Kapısı'ndan çıkış yaptığını belirterek, atılan bu adımın önemli olduğunu söyledi.

Kamu görevlilerinin ailelerine teslim edilmesinin Türkiye'de Kürt sorununun çözülmesi noktasında başlayan sürece pozitif katkı sunacağını düşündüklerini kaydeden Tuncel, ''Heyetimiz bölgesel Kürt yönetiminin olduğu yere geçtiler. Bugün itibariyle PKK'nın elindeki kamu görevlilerini alıp Türkiye'deki ailelerine teslim edecekler. Ama oradaki koşullar itibariyle bugün olamayabileceği yarına kalabileceği bilgisi bize geldi. Umarım bir sorun çımadan kamu görevlileri ailelerine ulaştırılır'' diye konuştu.

AİLELERİ HEYECANLA BEKLİYOR

Polis memuru Nadir Özgen'in babası Hidayet Özgen: "Oğlumu alacağımız için çok mutluyum''

Van'ın Çatak ilçesinde görev yaparken terör örgütünce 1,5 yıl önce kaçırılan polis memuru Nadir Özgen'in babası Hidayet Özgen, PKK tarafından çocukları kaçırılan 5-6 aileyle Şırnak'a doğru gittiklerini belirterek, ''Oğlumu alacağımız için çok mutluyum'' dedi. AA muhabirinin telefonla ulaştığı Özgen, terör örgütü PKK tarafından değişik tarihlerde kaçırılan kamu görevlilerinin aileleriyle Şırnak'a doğru hareket halinde olduklarını dile getirdi. Hidayet Özgen, ''5-6 aileyle Şırnak'a doğru gidiyoruz. Oğlumu alacağımız için çok mutluyum. Mutluluğumu anlatamıyorum'' dedi.

Kaçırılan Astsubay Başçavuş Abdullah Söpçeler'in babası Hüseyin Söpçeler: ''Söyleyecek söz bulamıyorum''

Diyarbakır'ın Lice ilçesinde 2 yıl önce terör örgütünce kaçırılan Astsubay Başçavuş Abdullah Söpçeler'in babası Hüseyin Söpçeler, kaçırılan çocuklarını teslim almak için Şırnak'a doğru giden ailelerle olduğunu belirterek, oğluna kavuşma hayallerinin gerçekleşeceği için mutlu olduğunu söyledi. AA muhabirinin telefonla ulaştığı baba Hüseyin Söpçeler, duygularının tarifsiz olduğunu belirterek, ''Oğlumu almak için gidiyorum, heyecanlıyım, söyleyecek söz bulamıyorum. Hep kavuşacağız hayalim vardı, gerçekleşiyor, mutluyum'' dedi. Kaçırılan asker Söpçeler'in Babeski ilçesine bağlı Büyükmandıra beldesindeki baba ocağında yaşayan eşi Saniye, 5 yaşındaki kızı Melis ve annesi Hazel Söpçeler'in umutlu bekleyişleri sürüyor.

Çocuklarına kavuşmayı bekliyorlar

Terör örgütünce kaçırılan 2 askerin Şanlıurfa'daki aileleri, çocuklarına kavuşmayı bekliyor. Yakınları kaçırılan Gizli ve Çeçan aileleri yaşanan gelişmeleri televizyon kanallarından takip ediyor.

Terör örgütü tarafından değişik tarihlerde kaçırılan kamu görevlilerinin teslim alınması için oluşturulan heyetin Habur Gümrük Sahası'na girmesini sevinçle karşılayan Çeçan ailesi, yakınları Reşat Çeçan'a bir an önce kavuşmak istiyor.

Nine Hatice Çeçan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, torununun geleceği haberini alınca çok mutlu olduğunu belirterek, oğlu, gelini ve diğer torunlarının Reşat Çeçan'ı karşılamak üzere Habur'a gittiklerini söyledi.

Kaçırılan askerin kız kardeşi Songül Çeçan da gelişmeleri televizyondan takip ettiklerini ve bekleyiş içerisinde olduklarını aktardı.
Ağabeyini karşılamak için Habur'a giden ailesinden mutlu haberi beklediğini ifade eden Çeçan, barış sürecinin başarıyla tamamlanmasını çok istediklerini söyledi.

Gizli ailesi

Terör örgütünce kaçırılan er Hadi Gizli'nin ağabeyi Mehmet Gizli de kardeşlerinin Hadi Gizli'yi karşılamak için Habur'a gittiğini belirterek, kentte kalanların gelişmeleri televizyon kanallarından izlediğini kaydetti.

"BU AKŞAM YA DA YARIN SABAH GELMELERİNİ BEKLİYORUZ"

İçişleri Bakanı Muammer Güler, kaçırılan kamu görevlilerinin bu akşam ya da yarın sabah Türkiye'ye geleceklerini belirterek, "Sabah 07.50 itibarıyla 6 kişilik bir heyet Habur'dan çıkış yaptı. Herhangi bir propagandaya ya da başka bir görüntüye izin vermek istemiyoruz" dedi.

İçişleri Bakanı Güler, BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres'i makamında kabul etti. Kabulün sonunda gazetecilerin sorularını cevaplayan Güler, terör örgütü PKK'nın elinde tuttuğu ve bugün serbest bırakılması beklenen kamu görevlileriyle ilgili soru üzerine, "Saat 07.50 itibariyle altı kişilik bir heyet Habur'dan çıkış yaptılar" dedi.

Herhangi bir propagandaya veya başka türlü görüntülere izin vermek istemediklerini belirten Güler, "Kaçırılan kamu görevlilerini aileleriyle buluşturmak istiyoruz. 7 kamu görevlisinin ailesi de Habur'a gelmiş durumda. Bu akşam yetişirse, olmazsa yarın sabah gelmelerini bekliyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Habur'da hareketli saatler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN