Türkiye'nin en iyi haber sitesi

DHKP-C evinde 11 çelik kapı

DHKP-C'ye düzenlenen operasyonda Okmeydanı'ndaki gençlik federasyonu ve çok sayıda adrese baskın yapıldı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri terör örgütü DHKP-C'ye 4. dalga operasyon düzenledi. Okmeydanı'nda bulunan gençlik federasyonu başta olmak üzere çok sayıda adrese özel harekat polislerinin de desteği ile eş zamanlı şafak baskını düzenlendi. Daha önceki operasyonlarda demir ve çelik kapılarla karşılaşan polis, bu operasyonda da 11 çelik kapıyı aşmak zorunda kaldı. Çelik kapıların yanı sıra duvar aralarına çelik levhalar konulduğu da görüldü. Kale gibi korunan ofisin girişinin 5 güvenlik kamerası ile 24 saat boyunca gözlendiği öğrenildi.

YANGIN ÇIKTI

Federasyonda bulunan şüpheliler polise karşı direnişe geçti. Demir ve çelik kapıların ardına saklanan şüpheliler bazı evrakları ve hard diskleri yakmaya çalıştı. Bu sırada içeride yangın çıktı. Binadan yükselen dumanlar üzerine polis, sivil savunma ekipleri ve itfaiye içeridekilerin dumandan zehirlenmemesi için kurtarma operasyonu başlattı. Ekipler 11 çelik kapıyı teker teker kırarak ya da keserek içeri girdi. Kapıların açılması sırasında bir polis memuru kolu kesilerek yaralandı. Şüphelilerin çelik kapıları güçlendirmek için kum ile takviye yaptığı da öğrenildi. Gözaltına alınan 13 kişiden Kaan Ünsal'ın örgütün Türkiye komite üyesi olduğu ileri sürüldü. Binayı inceleyen ekipler doğalgaz, su ve elektrik hattının kaçak olduğunu belirledi. Kaçak tesisatların belirlenmesi üzerine İGDAŞ, İSKİ ve BEDAŞ ekiplerine haber verildi. BEDAŞ ekipleri, binaya elektrik tesisatının yer altından özel düzenekle çekildiğini tespit etti. Binada kullanılan kaçak elektrik nedeniyle "Nitelikli hırsızlık" şeklinde tutanak tutan BEDAŞ ekipleri hattı kesti. Olay yerine gelen İGDAŞ ekipleri ise "Nitelikli doğalgaz hırsızlığı" tutanağı tutarak binanın doğalgaz hattını iptal etti. İSKİ ekiplerinin incelemesinde ise bina suyunun mahallenin ana borusundan özel düzenekle alındığı anlaşıldı. Binaya "Nitelikli hırsızlık" yapıldığı gerekçesi ile işlem yapan İSKİ yetkilileri su borusunu mühürledi.

"OPERASYON DEVAM EDECEK"
Muammer Güler, "Diğer firarilerin de yakalanması için operasyonlar aralıksız devam edecek" dedi. Operasyonda 1'i aranmakta olan 13 kişinin gözaltına alındığını açıklayan Güler, şöyle konuştu: "Gözaltına alınanlardan 6'sı 18 yaşından küçüktür. Yine daha öncesinde olduğu gibi demir kapılar ve demir pencereler kırılarak girilmek durumunda kalındı, içeride kalanlar bir yangın çıkardılar, bu yangın da söndürüldü. Örgütsel dokümanların bir kısmı yakılmaya çalışıldı. Önemli sayıda ki örgütsel dokümanın da ele geçirildi. Yakalanan kişi DHKP-C terör örgütünün üst düzey yöneticilerinden biri olarak aranmakta olan bir şahıstır. 18 yaşından küçüklerin de dernekte bulundurulması ayrıca dernekler mevzuatı açısından bir suç meydana getirmektedir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DHKP-C evinde 11 çelik kapı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN