Diyarbakır barışa hazır

Diyarbakır tarihi nevruz kutlamalarına hazır... 2 milyon kişinin katılması beklenen tarihi günde, BDP'liler ve Emniyet ilk kez birlikte çalışacak. Vali Toprak da "Bu nevruzda kardeşlik hâkim olsun" mesajı verdi

Giriş Tarihi: 21.3.2013
Diyarbakır bugünkü tarihi nevruz kutlamasına hazır. Bu yıl her zamankinden daha fazla katılım öngörüldüğü için alanda kurulan protokol platformunun kapasitesine eklemeler yapılıp kapasite iki katına çıkarıldı. Yerli ve yabancı basın mensuplarının da yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte görev almak isteyen 500 kadar gazeteci ile televizyoncuya akredite kartları düzenlendi. Ayrılan özel bölümlerde basın mensuplarının rahat çalışması için önlemler de alındı ve bu alanın iç güvenliği için 150 özel personel görevlendirildi.

EMNİYET VE BDP İLK KEZ BİRLİKTE

Nevruz etkinliğine yaklaşık 2 milyon kişinin katılması beklenirken BDP mensubu 5 bin kişi de görev alacak. Sabah 06.00 itibariyle kentin 85 ayrı noktasından araçlar alana servis hizmeti verecek. Bunun yanı sıra daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yüz binlerce kişinin alana yürüyerek gelmesi bekleniyor. Emniyet, istihbarat birimleri ve BDP'liler de bu nevruz ilk kez bir arada çalışacak. Diyarbakır Valisi ve İl Emniyet Müdürü'yle dün özel görüşmeler yaptım. Vali Mustafa Toprak, "Kardeşlik duygularıyla haykıralım" mesajı verdi ve şunları söyledi: "Kelime manası 'yenigün' olan nevruz geniş bir coğrafyada tabiatın uyanışının kutlandığı bayram günüdür. Anadolu kültüründe de son derece köklü bir geçmişi vardır. Herhangi bir dine, mezhebe veya etnik bir kökene mensup insanların kutladığı bir bayram olmayan nevruz, farklılıkların hep beraber nasıl da ahenk içinde yaşadığını bizlere gösterir. Nevruz Bayramı'nın huzur, güven ve esenlik içinde, bir bayram coşkusu ile karşılanacağını temenni eder, en içten duygularımla vatandaşlarımızın bu bayramını kutlarım." Emniyet Müdürü Recep Güven ise SABAH'a her önlemin alındığını, kent dışından takviye güçlerle güvenliğin üst düzeyde sağlanacağını belirterek, vatandaşların nevruzunu kutladı.

KİMLER GELİYOR?

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ile Barış ve Demokrasi Partisi'nin (BDP) birlikte organize ettiği programda uluslararası düzeyde katılımcılar da yer alıyor. Bunlar; Federal Kürdistan Bölgesi'nden KürdistanYurtseverler Birliği yetkilileri, Goran Genel Başkanı Noşirwan Mustafa, Goran Hewler Sorumlusu Birzo Mecid, Goran İç ve Dış İlişkiler Sorumlusu Dr. Süleyman, Kürdistan Şuui Partisi MYK üyeleri, Kürdistan İslami Birlik Grubu MYK üyeleri, Yekiti Niştimani Demokratiki Kurdistan (YNDK) MYK üyeleri, İşçi Partisi MYK üyeleri, Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK) yetkilileri, Kürdistan Birlik Partisi yetkilileri, Yüksek Kürt Konseyi yetkilileri, İran Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) yetkilileri, Özgür ve Eşit Yurttaş Derneği'nden 60 kişilik bir heyet ile Kürdistan Dernek ve Vakıf Federasyonu Sözcüsü Adnan Enver.

TÜM DÜNYADAN KONUKLAR

Avrupa ve Latin Amerika ülkelerinden de yüksek düzeyde katılım olacak. Bu katılımcılardan bazıları da şöyle: Bolivya'dan Mary Medina Zabaleta, Rossemery Carlo Lucas, Zonia Guardia Melgar adlı 4 kadın senatör, 4 kişilik İtalyan heyeti, Avrupa Parlamentosu Kürt-Dostluk grubu adına parlamenter Jürgen Klüte, Danimarka Kızıl-Yeşil Partisi Milletvekili Nikolaj Villumsen, Bask Sortu Dış İlişkiler Sorumlusu Gorka.

45 YILLIK ÇINAR DİYARBAKIRSPOR YIKILIYOR
Diyarbakırspor , Doğu ve Güneydoğu'dan futbolda 1'inci Lig'e çıkabilmeyi başarmış ilk takımdı. 1975-76 ve 1976-77 sezonlarında, önce 3'üncü Lig'de ardından da 2'nci Lig'da şampiyon olup hız kesmeden 1'inci lige çıktığında, İngiliz Nottingham Forest'ten sonra dünyada bunu başaran ikinci takım olmuştu. 4 büyüklere kök söktüren o efsane şimdi çöküşün eşiğinde. Bu çöküşün sebeplerini öğrenmek üzere geçen yıl 3'üncü Lig'e düşen kulübün binasını ziyaret ettim dün. Tek bir idarecinin olmadığı kulüpte beni vefalı taraftarlarla teknik direktör ve futbolcu kardeşlerimiz karşıladı. Dokunsak ağlayacak durumda olan bu gençlerin söyledikleri özetle şöyle:

HÜKMEN DÜŞECEKLER
"Diyarbakırsporumuz özellikle son 4-5 yıl içinde kötü yönetimin kurbanıdır. Borç batağında yüzen, unutulmuş, itilip kakılmış hallerdedir. Mahkemelerde dosyalarımız, kayyumlara terk edilen kurumumuz var. Finalde deplasman maçlarına bile gidecek olanak bulamayıp hükmen yenilgiler aldık." Yani futbolcular, talimatlara göre 1 takım aynı sezonda 2 defa maça çıkmadığı için ihraç edileceğinden, tarihinde ilk kez amatöre düşecek olmanın endişesini yaşıyor. Ne garip bir tecellidir ki kentin profesyonel ligde oynayan bir başka takımı olan 3'üncü Lig Birinci Grup'taki Büyükşehir Belediyespor en yakın takipçisi Fatih Karagümrük'ün 9 puan önünde ve şampiyonluğun en yakın adayı durumunda...

NEVRUZ ATEŞİ İÇİN MEŞALE YERLEŞTİRİLDİ, PLATFORM BOYANDI
Diyarbakır 'da bugün nevruz kutlamasının gerçekleştirileceği alanda çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Bağlar ilçesinde kapalı alanı 136 bin metrekare olan Nevruz Parkı'nda aralarında BDP'nin de bulunduğu düzenleme komitesince bugün gerçekleştirilecek olan nevruz kutlaması için çalışmalar sürüyor. Huzurlu ve coşkulu bir şekilde kutlanması beklenen nevruzun yapılacağı alanda, Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerine bağlı personellerce, sahne, protokol ve gazeteciler için oluşturulan platform önü rengarenk boyandı. "Nevruz kutlu olsun" yazılı flamaların asıldığı alana, nevruz ateşi için büyük bir meşale yerleştirildi. Emniyet Müdürlüğü'nce alanın girişi bariyerlerle kapatılırken, giriş çıkışlar zabıta ekiplerince denetleniyor. Çok sayıda seyyar satıcı, zabıta ekiplerince park alanı dışında belirlenen yere yerleşti. Kutlamanın yapılacağı alanı düzenleme çalışması için yaklaşık 500 kişinin çalıştığı öğrenildi. Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve bağlı kurumlarına ilk defa kutlama ile ilgili Kürtçe "nevruz kutlu olsun" yazılı flamalar, kentin farklı yerlerindeki bilboardlara da nevruz ile ilgili afişler asıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır barışa hazır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN