Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan güvence verdi: Çekilene infaz olmayacak

Geçmişte çekilirken faili meçhul infazlar yapıldığını hatırlatan , "Bu tür infazlara fırsat vermeyeceğiz" dedi. Erdoğan, içerideki 1400-1500 PKK'lının bu yıl içinde çekilmesini hedeflediklerini söyledi

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Geziden iki flaş...

Bu yazıyı gezimizin son gününde, ikinci ve son durağı olan Amsterdam'dan yazıyorum. Ama siz okurken biz yurda dönmüş olacağız.
Konumuz: 'la ve kalabalık bir işadamı heyetiyle çıktığımız Danimarka-Hollanda seferi.
Evet, Kopenhag'da görüşmeler uzayınca (Not: Biz gazetecilerin değil, Erdoğan'ın, bakanların ve işadamlarının) programda saat 18.00 (Türkiye saati ile 19.00) olarak öngörülen 70 dakikalık Amsterdam uçuşu 2 saatten fazla sarktı.
Uzatmayayım; Hollanda'nın bu en büyük kentine inip, otelimize vardığımızda saatler 22.00'yi gösteriyordu.
Tam "Check in" yapmak için otelin "Rezervasyon" bankosu önünde kuyruğa girerken, Başbakanlık Basın Müşaviri sevgili Lütfullah Göktaş'tan bir SMS: "Sayın Başbakan 10 dakika sonra otelin eksi 1 katında, özel olarak hazırlanmış salonda sizlerle kısa bir durum değerlendirmesi yapmak ister. İlginize..."
Sürpriz olmadı. Çünkü her yurt dışı gezisinin bir durağından öbürüne geçtiğimizde Başbakan'la keyifli gece sohbetlerine alışıktık. "Check in"i bırakıp aşağıya seyirttik.
Yaklaşık 40-45 dakika süren sohbette güncel konuların ya da gündemdeki konuların hemen hepsi, kısa veya uzun konuşuldu: Gezinin ilk durağındaki temasların sonuçları, DHKP-C'nin üstlendiği Ankara saldırıları, bu saldırının ardındaki olası güçler veya mihraklar, Nevruz, 'nın dağ kadrosunun akıbeti, "Barış Süreci"ne bazı çevrelerden ve güçlerden gelebilecek köstekleme hamleleri, Suriye, Irak, Kuzey Irak, Kerkük, "Geri çekilme", Kandil, Mahmur, İmralı...
Ve... Sürpriz: Hasan Cemal olayı!
Bana o geceyarısı (Çünkü bittiğinde Türkiye'de geceyarısının eli kulağındaydı) sohbetinin flaş konularını sorarsanız, bir "Çekilme" derim, iki "Hasan Cemal Vakası." Diğerleri zaten rutin konulara pek sürpriz içermeyen yanıtlar.
İşte Başbakan Erdoğan'ın ağzından bu iki flaş konuyla ilgili değerlendirmeler...

* PKK lider kadrosunun İskandinav ülkelerine gönderilmesi, geçmişte gündeme gelmişti.
Danimarka temaslarınızda bu konuşuldu mu?
Böyle bir gündemimiz olmadı.
* BDP ve Kürt kaynaklar sürekli olarak bir "Meclis" vurgusu yapıyor. Ne talep ediyorlar?
Şu anda Meclis'in yapacağı bir şey yok. Geri çekilme için Meclis'e düşen bir şey yok. Muhatap hükümettir. Hükümet ne yapması gerekiyorsa onu yapacak. Süreci yasal çerçevede yürütme konusunda hassasiyetimiz var. Habur'un şova dönüştürülmesi önceki sürecin bitişi oldu. Yenisine göz yummayız.
Şimdi çok farklı bir süreç işliyor. Geçmişte PKK çekilirken malum infazlar yapıldı. Şimdi biz hükümet olarak bu yönde düşünmüyoruz. İnfazlar derken faili meçhulleri ve JİTEM kılıfında yapılanları kastediyorum. Daha önce çekilme döneminde yaşanan bazı tatsız olaylar... Bu tür infazların teşvikçisi olmayacağız. Fırsat da vermeyeceğiz. Sürecin ülkenin huzuruna katkı verecek şekilde şekillenmesini istiyoruz.
* Sınır dışına çekilme sırasında herhangi bir ülkeye, örneğin Irak veya Suriye'ye bir yönlendirmeniz olacak mı?
Bu onların karar vereceği bir şey. Nereye isterlerse giderler.
* Sabotajları engellemek için çekilme amaçlı bir güvenli koridor açma olacak mı?
Sabotajlar kendi içlerinde de olabilir. Başka ülkelerden de gelebilir. BDP bu nedenle bir komisyon kurulmasını istiyor.
* Meclis'i sürece dahil ederek, PKK'nın muhataplık seviyesini yükseltmek ve meşruiyet kazandırmak istiyorlar.
Örgüte meşruiyet kazandırma gayreti içindeler.
Ama bu meşruiyet olmayacak.
* Kamuoyunda bir kafa karışıklığı var. "" ile neyi kast ediyorsunuz?
Zaten eyleme karışmamış olanlar için yurt dışında da, içeride de olsalar, sadece dağa çıkmış olmaları suç teşkil etmiyor. Herhangi bir kapıdan girebilirler.
Yurt içinde savcıya çıkabilirler. Habur'da bu tür şeyin önü açıldı zaten. Yani suça karışmamış olan ailesine kavuşsun diyoruz. Türkiye sınırları içerisinde silahlı bir faaliyet olmasın istiyoruz.

ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan güvence verdi: Çekilene infaz olmayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN