Akil adamlara 7'şerli grup

"Muhatap hükümet" diyen Erdoğan, akil adamlar heyetiyle ilgili "İçinde STK, medya temsilcisi olan 7'li gruplar oluşturabiliriz" dedi

Giriş Tarihi: 24.3.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, çözüm sürecini halka anlatmak için akademisyenler, iş dünyası, sivil toplum Kuruluşları ve medya temsilcilerinden oluşacak 7'li akil adamlar heyeti kurulabileceğini açıkladı. Eskişehir ile Konya arasında çalışacak Yüksek Hızlı Tren (YHT) açılışı için Eskişehir'e giderken trende Ankara temsilcilerine konuşan Erdoğan, Hakikatları Araştırma Komisyonu önerisine ise kapıları kapattı. Erdoğan, şunları söyledi:

Çözüm süreci ile ilgili bir değerlendimeniz olacak mı?
Bu konuyla ilgili gelinen nokta çok önemli. Burada medyadan beklentim de çok büyük. Bu işi taçlandıracaksak bunu medya ile birlikte taçlandıracağız. Medyanın benzinle değil hep suyla gelmesi lazım. İnşallah bu ateşi söndürelim. Bu barış ateşi olursa yakalım eyvallah.

Çekilme ne zaman başlar?
Karşınızda eninde sonunda bir terör örgütü var. Bu terör örgütüyle böyle bir süreci yaşayacaksınız. Hiçbir eyleme bulaşmamış olanlara, ana ocaklarına dönmek isteyenlere zaten kapı açık. Benim sözüm şudur, geçmişteki bazı yargısız infazlara bizim iktidarımız girmez.

Çekilme için komisyon kurulması önerisi var?
Hakikatları Araştırma Komisyonu ifadesi bizim kabul edeceğimizi yaklaşım değil. Biz daha önce akil adamlar konusunu söyledik. Böyle bir komisyon olabilir. Akil adamların oluşması toplumsal psikoloji için önemli.

Çekilmeyi denetlemeyle ilgilisi olmayacak mı?

Böyle bir şey olmaz. Bu tarz bir yetkiyi neyle vereceksiniz? Bu işin muhatabı Meclis değil hükümettir. Hükümet bu adımı atar. Biz de diyoruz ki, siyasi coğrafyamızı özellikle bilgilendirme hazırlama noktasında komisyon kurulabilir. Arkadaşlarla üzerinde çalışıyoruz. Burada yani 7'li bazı gruplar oluşturabiliriz. Bu 7'li gruplar içinde akademisyenler, iş dünyası, STK ve medya temsilcileri olabilir.

Halka anlatmak için mi?
Tabii tabii. Halkı buna hazırlamak önemli. Eskiden o psikolojik harekat denen ifadeler vardı ya. İşte bundan farklı olarak toplumsal algıyı akil adamların hazırlaması lazım. Bu eğer hazırlanırsa, birisi Meclis'te kürsüye gelip, bayrak açmaz, mikrofona bayrak asmaz. Bunların hepsi tahriktir, şovdur. Sen Hakkari'ye Türk bayrağı ile giremiyorsun. Sen Hakkari'ye hiç gidemiyorsun. Ondan sonra geliyorsun Meclis'te Ankara'nın göbeğinde, parlamentonun içinde öyle şov yapıyorsun. Mesele bu değil. Bayrak çok önemli, ta yola çıkarken 'tek millet tek bayrak tek vatan tek devlet' dedik. Sen bunun hiçbirini bugüne kadar dile getiremedin. Mesela Çanakkale'ye 10 yıldır giderim, bu MHP daha Çanakkale'ye bir gün gelmemiştir.

Aklınızda (Akil Adam) isim var mı?
Tabii... Havuzumuzu oluşturduk.

Pişmanlık Yasası dışında yeni bir yasal düzenleme düşünüyor musunuz?
O yasa zaten çok verimli güzel bir yasa. Bazıları Meclis diyor ama zaten var.

Çekilme ile ilgili yasa olabilir mi?
Şu anda gündemimizde yok ama konuşulabilir.

İSİM TOTO BAŞLADI
Akil adamlar heyetinin gelecek hafta oluşturulması bekleniyor. Komisyon için kulislerde konuşulan bazı isimler şöyle: Yaşar Kemal, Kadir İnanır, Tarhan Erdem, Ali Bayramoğlu, Rıfat Hisarcıklıoğlu, Jülide Kural, Fazıl Hüsnü Erdem, Vahap Coşkun, Mithat Sancar, Hasan Cemal, Oral Çalışlar.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akil adamlara 7'şerli grup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN