Ağrı Dağı'nın efsaneleri

Iğdır'da görev yapan ikisi kadın 140 özel harekat polisi, larda kendileri kadar arkadaşlarını da en iyi şekilde koruyarak, adeta tek vücut oluyorlar. Ağrı Dağı eteklerinde eğitimlerini sürdüren özel tim üyeleri, bin metreye kadar hedefi 12'den vurabiliyor.

Giriş Tarihi: 30.3.2013 16:06 Güncelleme Tarihi: 4.4.2013 15:34
İl Emniyet Müdürlüğü Özel Harekat Şube Müdürlüğü, kapılarını AA'ya açtı. Terör örgütlerinin eylemlerine müdahale ederek sonlandıran özel timler, otobüs, otomobil, uçak gibi toplu taşıma araçlarıyla bina ve eklentilerinde rehin alınan kişileri kurtarıyor.

Hizmette verimliliğin artması amacıyla yeni taktikler geliştiren ve silah, mühimmat, teknik malzeme kullanan ekipler, yüksek risk faktörü bulunan operasyonel faaliyetlerde meskun mahalde görev alıyor.

Kent merkezinde düzenlenen ların yanı sıra kırsalda askeri personelle görev alan özel harekat polisi, pusu, gözetleme, arazi arama-tarama faaliyetleriyle terör mensuplarını bulup, etkisiz hale getiriyor.

TAKLA ATARAK DA HEDEFİ VURABİLİYORLAR

Hareket kabiliyeti yüksek olan özel tim, günün 2 saati spor yaparak, güç artırıcı faaliyetlerde bulunuyor. Özel harekat polisi olabilmek için tamamen gönüllü olmak gerekiyor. Ekipler, özverili şekilde görev yaparak bunu bir meslekten ziyade yaşam tarzı olarak görüyor.
Iğdır üç ülkeye sınırı olan bir il olduğu için özel harekatta görevli personelin tamamı acil eylem planı hakkında bilgilendiriliyor.

Poligondaki eğitimlerde gerçek mermi kullanan özel tim üyeleri, hareket halinde, pusu kurarak ve takla atarak atış yapabiliyor. Aralarında keskin nişancıların da bulunduğu ekip, yaklaşık bin metre uzaklıktaki hedefi 12'den vurabiliyor.

KIRSALDA GERÇEĞİ ARATMAYAN TATBİKAT

Şubede görevli özel harekat timi, Ağrı Dağı eteklerindeki terör örgütüne yönelik operasyonlarının eğitimlerini de yapıyor. AA ekibinin görüntülediği eğitimde timler, sabah erken saatlerde emniyette toplanarak, şube müdürü Ercan Aykan'dan o gün yapılacak eğitim ve tatbikat hakkında bilgi alıyor.

Kabartma haritası ve Google Earth'den yararlanarak gidilecek bölgenin arazi yapısı ve terör unsurlarının yerinin tespiti yapılıyor.
Söz konusu bölgeye ulaşmak için istikamet planlaması yapan ekip, gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra panzer, akrep ve shortland gibi zırhlı araçlarla kırsala hareket ediyor.

Ağrı Dağı eteklerindeki Gıcık mevkisine ulaşan ekipten keskin nişancılar, iki tepe üzerinde sipere yatıyor. Vadi üzerinden ilerleyen özel tim personeli de dağın yamacında bulunan mağaranın etrafında güvenlik önlemi alarak, içeriye el bombası atıyor.

Özel tim, kısa sürede mağaradaki terör mensuplarını etkisiz hale getiriyor.

Şubede görevli ekipler, operasyonlarda kendileri kadar arkadaşlarını en iyi şekilde korumaya çalışarak, adeta tek vücut olduklarına inanıyorlar.
Özel harekatta görevli Tunay Aydemir'i 1994 yılında Ağrı Dağı Küp Gölü mevkisinde, Nihat Polat'ı da Hüseyin Tepe'de terör örgütüyle girilen çatışmada şehit veren tim üyeleri, başka şehitler vermemek için girdikleri operasyonlarda birbirlerini koruyarak adeta tek vücut oluyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ağrı Dağı'nın efsaneleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN