Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte DHKP-C'nin Suriye üssü

DHKP-C'nin Suriye'deki ana üssünün fotoğraflarına SABAH ulaştı. Kamp, Esad birliklerinin koruması altında. Burada örgüt üyelerine eğitim ve her tür lojistik destek sağlanıyor

Giriş Tarihi: 31.3.2013 ABONE OL
SABAH, son dönemlerde artan terör eylemlerini üstlenen taşeron örgüt DHKP-C'nin Suriye'deki ana üssünün fotoğraflarına ulaştı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'la yaptığı görüşmeden sonra Yunanistan'daki Lavrion Kampı kapatılınca Suriye'ye yerleşmeye başlayan DHKP-C'nin kampı, Esad birliklerinin koruması altındaki bölgede bulunuyor.

KAMPLARI ESKİ OKUL BİNASI

SABAH Özel İstihbarat Birimi'nin edindiği bilgilere göre; Adalet Bakanlığı ve AK Parti Genel Merkez binalarına düzenlenen saldırılar ile daha önce ABD Ankara Büyükelçiliği'ne düzenlenen intihar saldırısının emrini veren, DHKP-C'nin askeri kanat sorumlusu Hüseyin Fevzi Tekin de burada bulunuyor. Lazkiye'ye bağlı Ras el Basit'te bulunan kamp binası yatılı bir okulken örgüt üssüne çevrilmiş. Sahile çok yakın olan binanın her bloku 3 kattan oluşuyor. Bina 1500 kişinin yerleşmesine imkân verecek büyüklükte... Adı Muhasker Talaya olan okul binası, çocukların eğitimi için yaz okulu olarak kullanılıyor. Hemen sağ tarafında görülen binalar da Beşer Esad ordusuna ait.

MİHRAÇ ULUÇ'UN PARMAĞI
İç savaş sebebiyle bina, askeri üsse dönüştürülmüş ve DHKPC'nin yanı sıra başkanlığını eski THKP-C liderlerinden Mihraç Ural'ın yaptığı Acilciler olarak bilinen gruba da tahsis edilmiş. Hatay Samandağ doğumlu Mihraç Ural Suriye'de Üstas Ali İbrahim adıyla biliniyor. DHKP-C ve PKK'yı kullanarak, Suriye üzerinden Türkiye'ye yönelik eylemlere imza atan bir isim... Suriye'deki iç savaş, en çok terör örgütü DHKP-C'ye yarıyor. Savaş sayesinde örgüt, Yunanistan'daki terör kamplarını Suriye'de Beşar Esad'ın kontrolündeki bölgeye taşıyabiliyor. İstihbarat birimlerinin tespitlerine göre şu anda yaklaşık 200 kişilik bir terörist grup bu kampta kalıyor.

SUBAYLAR EĞİTİM VERİYOR

Suriye istihbarat teşkilatı El Muhaberat ile Esad'a bağlı birliklerin lojistik destek verdiği kampta örgüt militanlarının tüm ihtiyaçları karşılanıyor. Kamptaki DHKP-C'liler, Esad ordusunun silahlarıyla eğitim alıyor. Suriye ordusunda görevli subaylar, patlayıcı ve bomba yapımı konusunda da DHKP-C'li militanlara özel eğitim veriyor. Örgüt üyeleri; silahlı eğitim konusunda Mihraç Ural'ın liderliğini yaptığı Suriye Mukavemet Teşkilatı ve Suriye askerleriyle birlikte hareket ediyor. Örgüt üyeleri, Suriyeli muhaliflere karşı pusu kurma, ev baskınlarına katılma ve çatışmalarda yer alma gibi tüm askeri faaliyetlerin içinde bulunuyor.

MUHALİFLERLE ÇATIŞIYORLAR
4 Mart'ta Türkiye'nin Yayladağı sınırına oldukça yakın bir bölgede bulunan Fırınlık Dağı'nda, muhaliflerin 45 noktası olarak adlandırdıkları alanda, muhalifler ile Esad'a bağlı Acilciler ve DHKP-C'liler arasında çatışma çıktı. Muhalifler, sayıca üstün oldukları ve bölgeyi iyi bildikleri için kendilerine kurulan pusudan kurtuldu. Çatışmada 4 Suriye Mukavemet Teşkilatı üyesi öldürüldü. Muhalifler, öldürülenlerin üzerinden Türk parası ve sarı yıldızlı kırmızlı bayraklar çıktığını belirledi. Bu da öldürülenlerin terör örgütü DHKP-C üyesi olduklarını ortaya koyuyor. DHKP-C'lilerin, yine 25 Mart'ta Lazkiye'ye bağlı Bedül Şii köyünde Türkmen bir ailenin evine yapılan operasyonda Ahmed adlı Suriyeli Türkmen vatandaşın evinden alınması olayına karıştıkları da öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte DHKP-C'nin Suriye üssü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN