Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ekmekçiyan'ın mezarına 30 yıl sonra 'taşıma' izni

Esenboğa Havalimanı'ndaki saldırı sonrası idam edilen 'ın mezarının taşınmasına izin çıktı. Aile cenazenin Fransa'da geleneklerine uygun defnedilmesini istiyor

Giriş Tarihi: 2.4.2013 ABONE OL
Ankara Esenboğa Havalimanı'nda yaptığı silahlı eylem sonucunda idam edilen terörist Levon Ekmekçiyan'ın mezarının taşınmasına izin çıktı. 1982 yılında Esenboğa saldırısını gerçekleştiren isimler arasında bulunan Ekmekçiyan'ın mezarı, ailesi tarafından Fransa'ya taşınmak isteniyordu. Mezar yerini bulmak için harekete geçen ailenin yolu, sürecin tamamlanmasıyla aşıldı. Daha önce SABAH gazetesinin bulduğu, üzerinde taş ve yazı yer almayan Cebeci Asri Mezarlığı'ndaki kabrin taşınması konusunda başvurulan İçişleri Bakanlığı, "Yetki bizde değil" yanıtını verdi. İçişleri Bakanlığı, kabrin taşınması konusunda ailenin avukatı Eren Keskin'e, Adalet Bakanlığı'nı adres gösterdi. Adalet Bakanlığı ise mezarın taşınması konusunda kendilerinin bir yetkisi bulunmadığını, mezarlıklarla ilgili bakım, onarım, korunma gibi yetkilere yerel yönetimlerin sahip olduğunu bildirdi.

ASALA ÜYESİYDİ

Bunun üzerine Keskin, önce Çankaya Belediyesi'ne ardından da Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne başvurarak mezar yerinin kendilerine resmi kanaldan bildirilmesini talep etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü de daha önce SABAH'ın ortaya çıkardığı kabrin yeri konusunda avukata bilgi verdi. Ekmekçiyan'ın kabrinin taşınması konusunda ilgili yönetmelik gereği son izin İl Sağlık Müdürlüğü'nden çıkacak. Avukat Eren Keskin, İl Sağlık Müdürlüğü'ne de başvuruyu yaptıklarını belirterek, "Şimdi oradan gelecek yazıyı bekliyoruz. Ardından ailesi tarafından kabir taşınacak. Sorun büyük oranda çözüldü. Artık bir sorun olmasını beklemiyoruz" dedi. Daha çok yurt dışındaki Türk diplomatlara saldırı düzenleyen terör örgütü Asala'nın üyesi olan Levon Ekmekçiyan ve Zohrap Sarkisyan, 7 Ağustos 1982'de Esenboğa Havalimanı'na silahlı baskın yapmış, Sarkisyan'ın da aralarında olduğu 8 kişi ölmüş, 70'den fazla kişi yaralanmıştı. Yaralı ele geçirilen Ekmekçiyan, 7 Eylül 1982'de çıkarıldığı mahkemede idama mahkum edilirken, 28 Ocak 1983'te Ulucanlar Cezaevi'nde infazı gerçekleştirilmişti. 12 Eylül Askeri darbesinin ardından idam edilen Ekmekçiyan'ın ailesi, başvuruda bulunmak için 30 yıl beklemiş ve 28 Ocak'ta dilekçeyi vermişti. Geçmişte çeşitli kaygılar nedeniyle mezarı ziyaret edemeyen aile, Ekmekçiyan'ın Fransa'da geleneklerine uygun defnedilmesini istiyor.

MEZAR TAŞI YOK
Ekmekçiyan Türkiye'de bir yakını olmadığı için Cebeci Asri Mezarlığı'nın Hıristiyanlara ait bölümüne defnedildi ve bugüne kadar da mezar taşı konulmadı. İl Sağlık Müdürlüğü'nün imzasının ardından, Ekmekçiyan'ın mezarı, fethi kabir yapılarak açılacak ve ağabeyi Hampartsum Ekmekçiyan'ın yaşadığı Fransa'ya götürülerek orada defnedilecek.

ARKADAŞINA GÖNDER
Ekmekçiyan'ın mezarına 30 yıl sonra 'taşıma' izni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA