Başbakan 'Akil İnsanlar'a seslendi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde 'Akil İnsanlar'a sesleniyor.

Giriş Tarihi: 4.4.2013 18:24 Güncelleme Tarihi: 4.4.2013 20:09
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, çözüm süreci kapsamında oluşturulan Akil İnsanlar Heyeti ile bir araya geldi.

Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen 'Çözüm Süreci Akil İnsanlar Heyeti İstişare Toplantısı', saat 18.10'da başladı

Akil İnsanlar Heyeti'ne davet edilen isimler, kimlik kontrolünün ardından Başbakanlık Ofisi'ne kabul edildi.

Heyet üyeleri, toplantı saati öncesinde fuaye alanında bekledi. Burada katılımcılara çay ikramında bulunuldu. Heyet üyeleri burada birbirleriyle ve bakanlarla sohbet etti.

Toplantıya, Başbakan yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ ve Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Başbakan Erdoğan, salona girişinde konuklarıyla tek tek tokalaştı ve kısa süre sohbet etti.

Toplantı, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasıyla başladı.


İŞTE ERDOĞAN'IN KONUŞMASINDAN SATIR BAŞLARI:


Öncelikle çağrımıza olumlu yanıt verdiğiniz için her birinize ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum.

2009 yılından itibarenn milli birlik ve kardeşlik projesi adını vererek başlattığımız süreçte içinde bulunduğumuz salonda çok değerli dostlarımızla toplantılar yaptık. O toplantılardan çok istifade ettik.

Bugün bu salonda bulunmuyor olmak, sürecin dışında kalmak anlamına gelmiyor. Bu heyet Türkiye'nin tüm akil insanlarının oluşturduğu bir heyet değildir. Bu heyet temsili bir grup olarak görülmelidir.

Listeden, listenin ve heyetin isminden de ziyade, işin magazin boyutundan ziyade, üstenmekte olduğumuz misyonun çok daha önemli olduğunu, çok daha hassas zeminde yürütülüyor olduğunu özellikle hatırlatmak durumundayım. Zarfla değil, mazrufla ilgilenilmelidir.

Heyeti oluştururken çok zorlandık. Heyetin etkinliği ve çalışma kolaylığı açısından sayıyı sınırlı tutmak zorundaydık. 76 milyonun özeti sayılabilecek bir listeyi oluşturmaya gayret ettik.

Bugün bu salonda oluşan heyet çok farklı kesimlerden oluşuyor. Her ne olursa olsun, burada bulunan herkes bir sorunun var olduğunu ve acilen çözülmesi gerektiğini düşünüyor. Türkiye'nin canını yakan bu olayda hiç kimsenin her ne sebeple olursa olsun uzak durması kabul edilemez. Hepimizinn ittifak edeceği konu kanın durmasıdır.

Herkesin yapması gereken elini taşın altına koymak ve akan kana 'dur' demektir. Bu salonda bulunan insanlar sadece akil değildir; aynı zamanda cesurdur. Çözümün değil, sorunun parçası olanların eleştirisi umudumuzu zayıflatmayacak.

Biz 7 coğrafi bölge için gruplandırma yaptık. Bu yapıda yapılacak çalışmalar ve izlenecek yol, gerek bugünkü istişaremizde gerekse sonraki toplantılarda çok daha net olarak ortaya konacaktır. Halis niyetlerle toplumu sağlıklı bir şekilde bilgilendirmek zorundayız.
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan 'Akil İnsanlar'a seslendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN