Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silivri'de gergin gün

Silivri'de görülen Ergenekon davasında binlerce kişi, sanıklara destek için Silivri Cezaevi'nde toplandı. Eylemciler ile jandarma arasında zaman zaman gerginlik yaşanıyor.

Giriş Tarihi: 8.4.2013 10:01 Güncelleme Tarihi: 8.4.2013 12:25
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Ergenekon davasına sabah saatlerinden itibaren binlerce kişi akın etti. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İşçi Partisi (İP) ve Türikye Gençlik Birliği (TGB) başta olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri, otobüslerle Silivri'ye geldi.

Eylemciler jandarma tarafından oluşturulan alana alındı. Jandarma, Silivri Cezaevi önünde yoğun güvenlik önlemi aldı. Zaman zaman duruşma salonuna yaklaşmak için bariyerleri aşmaya çalışan göstericilerle jandarma arasında gerginlik yaşandı.

Öte yandan CHP Milletvekilleri Muharrem İnce ve Mahmut Tanal da duruşmayı izlemek üzere Silivri'ye geldi. Geçen duruşmalarda bariyerden atlarken ayağını inciten Mahmut Tanal'ın koltuk değnekleri kullandığı görüldü.

GÜVENLİK GÜÇLERİ MÜDAHALE ETTİ

Ergenekon davasının görüldüğü Silivri Cezaevi önünde olaylar çıktı. Barikatı aşmaya çalışan gruba güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İşçi Partisi (İP) üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi sabah erken saatlerden itibaren Silivri Cezaevi önünde toplandı. Otobüslerle cezaevi önüne gelen kalabalık, Ergenekon sanıklarına destek verdi. Jandarma ve çevik kuvvet polisleri ise sabah erken saatlerden itibaren güvenlik önlemleri aldı. Göstericiler güvenlik barikatını aşmak isteyince ise ortalık karıştı. Jandarma ekipleri barikatları aşmaya çalışan gruba müdahale etti. Ancak jandarma yetersiz kalınca çevik kuvvet polisleri de devreye girdi. Güvenlik güçleri, göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Müdahale sırasında gazdan etkilenen göstericiler zor anlar yaşadı. Barikatların üzerine çıkan bir gösterici ise polisin sıktığı tazyikli suyun şiddetiyle yere düştü. Silivri Cezaevi önündeki gerginlik sürüyor.DURUŞMA GERGİN BAŞLADI

Savcılık mütalaasının ardından bugün ilk duruşmanın yapıldığı Ergenekon davası gergin başladı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edilen Ergenekon duruşması öncesinde salon kapısı önünde zaman zaman avukatlar ile jandarma görevlileri arasında tartışmalar yaşandı. Duruşma öncesi binlerce kişi Silivri Cezaevi önüne akın ederken, duruşma salonu girişinde de zaman zaman gerginlikler yaşandı. CHP milletvekilleri Muharrem İnce, Nur Serter, Mahmut Tanal ve Kamer Genç'in de aralarında bulunduğu 30'u aşkın vekil duruşmayı izlemek üzere Silivri'ye geldi.

Duruşma salonunda daha önce basın mensuplarının ve milletvekillerinin oturduğu bölüm avukatların kalabalık olması nedeniyle avukatlara ayrıldı. Basın mensupları ve milletvekilleri izleyici koltuklarına alınırken duruşmayı izlemeye gelen İstanbul Barosu başkanı Ümit Kocasal ve baro yönetimi kendilerine gösterilen yerlere oturmayarak sanık avukatlarıyla oturmak istediler. Jandarma görevlilerinin tüm uyarılarına rağmen baro yönetimi sanık avukatları ile oturmaya devam etti. Salonun dolmasının ardından salon girişinde de tartışmalar yaşandı. Avukat sandalyelerinin dolmasının ardından jandarma görevlileri Mahkemenin talimatıyla avukatlara yetki belgesi ve vekalet sordu. Yetki belgesi ve vekaletin sorulmasına tepki gösteren avukatlar ile jandarma görevlileri arasında tartışmalar yaşandı. Tartışmalara devam ederken salonda bulunan bazı avukatlar da meslektaşlarına destek olmak için salondan çıkarak tartışmaya katıldılar. Kapı önünde yaşanan gerginlik sırasında bir kişinin kamera ile görüntü aldığı görüldü. Avukatlar kamera ile görüntü alan kişiye tepki göstererek kaydın durmasını istediler. Bu sırada jandarma görevlilerinin kaydı alan kişinin jandarma istihbarat olduğunu söyledikleri görüldü. Yaşanan tartışmaların ardından kamera kaydı durdurulurken, duruşma gergin başladı.

Duruşmanın başlaması sırasında CHP'li vekiller mahkeme başkanıyla tartışarak yoklamanın yapılmasına engel oldular. Vekiller bir süre slogan atıp, alkış tuttuktan sonra jandarma barikatına fiili müdahalede bulunarak avukatların bulunduğu yere oturmak istedi. Gerginlik uzayınca mahkeme duruşmaya ara verdi.

MÜTALAAYA İLİŞKİN SAVUNMALAR ALINACAK

İstanbul 13.Ağır Ceza Mahkemesinde görülen Ergenekon davasında sanıkların mütalaaya ilişkin savunmaları alınacak. Cumhuriyet savcıları, davanın 18 Mart tarihinde görülen duruşmasında esas hakkındaki mütalaalarını mahkemeye sunmuştu. "Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğu anlaşılmıştır" ifadelerine yer verilen mütalaada aralarında eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da bulunduğu 64 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay ve CHP Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal'ında aralarında bulunduğu 67'si tutuklu 275 sanıklı Ergenekon davasına devam ediliyor. Bugün görülecek 282. celsede sanıkların mütalaaya ilişkin savunmalarını yapması bekleniyor.

Davanın 18 Mart tarihinde görülen celsesinde Cumhuriyet Savcıları Mehmet Ali Pekgüzel, Nihat Taşkın ve Murat Dalkuç mahkemeye 2 bin 271 sayfalık mütalaalarını sunmuştu. Mütalaanın sunulmasının ardından mahkeme sanıklar ve avukatlarına mütalaaya karşın savunmalarını hazırlamaları için süre vererek duruşmayı ertelemişti.

"Ergenekon terör örgütünün varlığının sabit olduğu anlaşılmıştır" ifadelerinin yer aldığı mütalaada tutuklu 6 sanığın tahliyesini talep eden savcılık haklarında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenilen 20 tutuksuz sanık için ise yakalama kararı çıkarılmasını talep etmişti.

Yargılama aşamasında hayatını kaybeden Cumhuriyet Gazetesi eski imtiyaz sahibi İlhan Selçuk, Murat Özkan ve Engin Aydın'ın hakkındaki dava dosyasının düşürülmesi talep edilen mütalaada Ümraniye'de 27 el bombası ele geçirilen gecekonduda oturan Ali Yiğit 'inde aralarında bulunduğu 5 sanık hakkında da beraat kararı verilmesi istenilmişti.

96 SANIK İÇİN 15 YILA KADAR HAPİS

Davanın firari sanıklarından eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Bedrettin Dalan, Turan Çömez, Emrah Gönenci, Mustafa Bakıcı ve Saipir Debzlelvidze'nin de firari sanık olması nedeniyle haklarındaki dosyasının ayrılması talep edilen mütalaada Sedat Peker, Semih Tufan Gülaltay, Mehmet Bora Perinçek ve Ferda Paksüt 'ünde aralarında bulunduğu 96 sanık hakkında "Ergenekon terör örgütüne üye olmak' suçundan 7.5 yıldan 15'er yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları talep ediliyor.

BAŞBUĞ'UNDA ARALARINDA BULUNDUĞU 64 SANIĞA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET

Mütalaada eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, CHP milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve Sinan Aygün, gazeteci Tuncay Özkan, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Orgeneral Nusret Taşdeler emekli albay Dursun Çiçek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hurşit Tolon, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, eski İnönü Üniversitesi rektörü Fatih Hilmioğlu, Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Aslan'ında aralarında bulunduğu 64 sanık hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silivri'de gergin gün
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN