Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk yardımı yaşamı uzattı

BM'nin giremediği 'de Türkiye büyükelçilik açtı. Polis eğitiminden yollara kadar her şeye el atıp ülkeyi ayağa kaldırdı. Sağlık yardımlarıyla da ortalama yaşam süresi bir yılda 7 yaş uzatıldı

Giriş Tarihi: 9.4.2013
'nin kaderi bir buçuk yıl içinde değişmeye başladı. Bu ülkede Türklerin kur- duğu hastaneler ve getirdiği yardımlar sayesinde yaşam süresi 38'den 45'e kadar yükseltilebildi. Ve yeni saray hastane açılınca yaşam süresinin çok daha fazla yükselmesi hedefleniyor. Bütün bu değişimde Türkler tek tek büyük görevler aldılar. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Somali ziyaretinden hemen sonra Mogadişu'da büyükelçilik açıldı. Bu çok önemli bir adımdı; çünkü Türkiye dünyada Somali'de büyükelçilik açan ya da açabilen tek ülke oldu. Birleşmiş Milletler bu ülkeye tehlikeli olduğu için giremiyordu. Somali'ye yardım ofisini Kenya'nın başkenti Nairobi'ye kurmuştu ve hâlâ ayda bir kez yalnızca havalimanına gelebildiği Mogadişu'da yardımları yerel örgütlere verip geri dönüyor. Yeryüzü doktorlarının kurucusu Dr. Kani Torun, Birleşmiş Milletler'in 'başarısız ülke' tabirini kullandığı Somali'ye büyükelçi olarak atandı. Çünkü bu ülkenin öncelikle tıbbi yardıma ihtiyacı vardı. Bu ülkeye yapılan sağlık yardımları ile 38'e kadar inen yaşam süresi artık resmi kayıtlarda 45 olarak gösteriliyor. Torun, Türk dışişlerinde doktor olan tek büyükelçi oldu. Burada görev yapmak hiç kolay değil çünkü Güneydoğu'dan gelen özel tim elçiliğin içini korurken Somalili özel güvenlik dışında önlem alıyor. Bir buçuk yıl içinde Somali'de yaşanan gelişimi Kani Torun, "Eskiden korna yerine havaya ateş açılan bir ülkeydi Somali. Artık bu ülkede herkesin kaybedebileceği bir şeyleri olmaya başladı. Bu ülke üç beş yıl sonra bambaşka bir yer olacak" diye özetliyor.

HAYAT YENİDEN BAŞLADI

Bir zamanlar hayalet kent görünümündeki Somali'nin başkenti Mogadişu'nun caddelerinde artık hayat başlamış. 20 yıl aradan sonra ilk kez ehliyet ve plaka verilmeye başlanınca kadın trafik polisleri de caddelerde yerini almış. Pazar yerleri bu yıl kurulmuş, artık her sokakta yeniden inşaatlar yükseliyor. Ülkeye ulaşımın sağlandığı Mogadişu Havalimanı da Türkler tarafından yeniden faaliyete sokuldu. İç savaş nedeniyle düşürülen uçak kalıntıları tek tek temizlendi. Havalimanına kurulan VIP bölümünde ülkenin ilk seçimlerinin yapılması sağlandı. Artık Somali'de pek kimse tanımasa da Federal bir Cumhuriyet var. Resmi ve sivil koruma ayrımı henüz pek yok. Resmi polis adayları Türkler tarafından yeni yeni yetiştirilmeye başlandı. Büyükelçilik tarafından seçilen 60 polis, Türkiye'de eğitildi. Resmi formaları bile Türkiye tarafından sağlandı.

SİLAHLARIN İZLERİ SİLİNİYOR
Şimdi sıra cadde ve sokakların yirmi yıl sonra yenilenmesine geldi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Kızılayı işbirliği ile Mogadişu'ya ilk kez çöp depolama tesisi, parke taşı üretim makinesi ve beton santrali de kuruldu. İlk asfaltın dökülmesi için gün sayılıyor bu Somali'de yeni yapılanmanın hızlanmasını sağlayacak.

SAĞLIK YARDIMLARINI BİR TÜRK KADIN ULAŞTIRIYOR
Medicalpark tarafından kurulan ve Yeryüzü Doktorları tarafından işletilen Şifa Hastanesi'nin Müdürü bir Türk kadın. Altı aydır Somali'de yaşıyor ve sağlık yardımlarının doğru yerlere ulaşması için çalışıyor. Şeyda Sever, peçesi ve güvenliği olmadan henüz hastaneden dışarı adım bile atamıyor. Ancak Türk yatırımlarıyla 5 yıl içinde Somali'de hayatın normale döneceğine inanıyor.

Yarın:
KADIN SÜNNETİNDEN YARALANAN KADINLARI TÜRK DOKTORLAR HAYATA DÖNDÜRÜYOR...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk yardımı yaşamı uzattı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN