'Suriyeli PKK'lılar çekildi'

"Ufak tefek sorunlara rağmen süreç iyi gidiyor" diyen Erdoğan, Türkiye'deki Suriyeli PKK'lıların, ülkelerindeki iç savaşla birlikte gizli rotadan sınır dışına çıktığını söyledi. Erdoğan, Silivri olayları için "Fezlekeler gelirse gereğini yaparız" dedi

Giriş Tarihi: 11.4.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan Kırgızistan ve Moğolistan'ı kapsayan seyahatinin ilk durağı olan Bişkek yolunda uçakta Ankara Temsilcileri'nin sorularına şu yanıtları verdi:
Silivri'de yaşanan olayları nasıl değerlendirdiniz?
Kabul edilebilir gibi değil. Yaşananlar anayasanın, kanunların ihlalidir. Biz, bu işin peşini bırakmayız. Eğer iş fezlekelerin Meclis'e gelmesi noktasına varırsa, üzerimize düşeni yaparız. Aksi halde 'basan kazanır' denir ve emsal olur. Bizim partimizle ilgili kapatma davası açıldı. Ana muhalefet partisinin o günkü lideri "Ankara'da hakimler var" dedi. Ama biz hukuka saygılı olduk. Marjinal bir partinin peşine takılıp giden, aşırı uçların trenine vagon olan bir CHP var. "Mahkemeyi basarak netice alırız" hissi ve anlayışı var. Bu anlayıştan netice çıkmaz. Eğer bir hak arayacaksanız bunu hukuk içinde aramalısınız. Yargının tavrı ne olacak merak ediyorum. Perşembe günkü duruşmada ne olacağını göreceğiz. Takip edeceğiz. Ergenekon'u savunmak suçtur. Sen burada suç işliyorsun. Hukuku ayağa düşürmek isteyenlere karşı gereğini yerine getiririz. Şahsımla ilgili bir mahkemede takipsizlik verilmişti. Sincan'a gittiler. Orada malum bir adam vardı. Takipsizliği bozup yargılama istediler. Tamamen siyasi bir tavırdı. (CHP'liler) Bu arkadaşlar Meclis'te kürsü dokunulmazlığını kullanıyorlar. Sanıyorlar ki Silivri'de de dokunulmazlık var. Silivri'de kürsü dokunulmazlığı yok. Ceza Kanunu'nda bu konuda ağır hükümler var. Anayasa'nın 138. maddesi çok net. Ayrıca TCK 227 var.

SÜREÇ İYİ İLERLİYOR

PKK'nın sınır dışına çıkması ne zaman başlar? Kandil'in mektubunun içeriği ne?
Dönüşte bakacağız. Ben dönmeden arkadaşlar bir adım atmazlar. Ama onlar (PKK) bu arada sınır dışına çıkacaklarsa çıkarlar. 1500-2000 civarında PKK'lı var. Ama bu kayda girmeyenleri de düşündüğümüzde daha fazla olabilir. Süreçte tıkanma yok. Ufak tefek sıkıntılar oldu ama süreç iyi ilerliyor. Ben de Diyarbakır, Van ve Urfa'ya gideceğim.
Suriyeli PKK'lıların Kuzey Suriye'ye yerleştiği değerlendiriliyor..
Türkiye'deki Suriyeli PKK'lılar büyük ölçüde çekildi ve Suriye'ye gitti. Çekilmenin sıkıntısız olmasını istiyorsak silahsız olmalı. Silahlı olursa sıkıntı olabilir.
Kütahya Milletvekiliniz Hasan Fehmi Kinay, 12 Eylül'de olduğu gibi silahlar için bir af ve teslim düzenlemesi önerdi...
Bizim gündemimiz de şu anda böyle bir şey yok.
"Asker yazılı emir bekliyor" haberleri çıkıyor. Böyle bir emir var mı?
Böyle şey olmaz. Verilmesi gereken emir olursa askerimize polisimize veririz.
Akil İnsanlar Heyeti ile ilgili güvenlik tedbiri alınacak mı?
Valilere talimat verildi. Hassasiyet gösterecekler. Akil İnsanlar tamamen kendi gündemlerini belirleyip ona göre çalışacaklar. Bizden bir bilgi talep ederlerse onu vereceğiz. Fatih Terim'in meşgalesi olmasa Akil İnsanlara alırdım. Sadece sporlarla ilgili değil, bütün meselelerde siyasi derinliği olan bir adam. (İçlerinde "PKK'ya terörist demeyelim" diyenler var) O toplantıda da söyledim. Terörün de teröristin de tanımı bellidir. Bu süreç devam ediyor diye biz ne terörü ne de teröristi tanımlamaktan vazgeçmeyiz. Bu tanımın içine kim girerse o olur. DHKPC olur, El Kaide olur, PKK olur.
Sürece kamuoyu desteği nasıl?
Kamuoyu geneli yüzde 58 çıkıyor. Şimdi bu bölgelere taramalar ve ziyaretlerden sonra bu oran artar. Akdeniz'de iyi ancak Karadeniz ve Ege'de düşük. Karadeniz'de 43-43, Ege'de biraz sorun var. CHP ve MHP faktörü var. Başka bir şey de yok. Aynı şeyi referandum da yaşadık.
MHP şiddeti teşvik ediyor. AİHM'nin Batasuna kararına göre şiddet kapatma nedeni olabilir. Öyle bir düşünceniz var mı?
Yok böyle bir düşüncemiz. Ayrıca Anayasa değişikliği gerektiren bir şey şu anda böyle bir şey olmaz.
CHP Genel Merkezi'ni ziyaret edecek misiniz?
Ben, CHP yöneticilerine kadrolarına inanmıyorum ki. Şu ana kadar verdikleri hiçbir sözü tutmadılar. Sayın Kılıçdaroğlu yeni genel merkeze bekliyormuş. Öyle bir şey yok. Bizim genel merkezimiz bombalandı. "Senaryo" deyip sulandırmak istediler, bir geçmiş olsun dileğinde bile bulunmadılar. Önceden birimizin ölüsü olunca birbirimizi arardık. Şimdi bu hukuku da ortadan kaldırdılar. Saygı bazında, siyaseti nasıl sürdüreceğiz?
Anayasa Uzlaşma Komisyonu nisan sonuna kadar çalışmayı planlıyor..
Süre zaten bitti. Döndükten sonra TBMM Başkanı Cemil Çiçek Bey'le biraraya geleceğiz. Ama bizim açımızdan süre bitti.

'Hoş geldin Tayyip Abi'
Başbakan Erdoğan, kendisini "Hoşgeldiniz Tayyip abi" diye karşılayan Cumhurbaşkanı Atambayev'i kucaklayarak "Nasılsın kardeşim" dedi. Bişkek'teki resmi temaslarına Zafer Meydanı'ndaki Sönmez Ateş Anıtı'na çelenk koyarak başlayan Erdoğan, Kırgız- Türk Manas Üniversitesi'ni ziyaretinde öğrencilerle Kırgızca "Jaksi (iyi) misiniz? Ben jaksiyim" diye konuştu.

Suriye
"ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin ziyaretleri sonrasında Suriye ve Ortadoğu barış sürecinde hızlanma bekleyebiliriz. Kerry 15 gün sonra yine gelecek. Türkiye'de Suriye'nin dostları ile ilgili bir toplantı yapılacak. Benim Gazze ziyaretim Amerika seyahati sonrasına kalacak."

Fenerbahçe
"Fenerbahçe tur atlasın yeter. Final oynarsa maça giderim."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Suriyeli PKK'lılar çekildi'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN