Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da Türk izi

Erdoğan, çevre düzenlemesinin TİKA'nın yaptığı Tonyukuk Anıtı'nı ziyaret edip, TİKA ve Dosteli Derneği'nce yapılan Konya Kültür Merkezi ve Camisi'ni açtı. Arınç da Ankara Caddesi'ni hizmete soktu

Giriş Tarihi: 13.4.2013
, ziyaretinin ikinci gününe Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj ile sarayda kahvaltıda bir araya gelerek başladı. Yaklaşık 1 saat süren kahvaltıdan sonra Erdoğan, şehir merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan ve çevre düzenlemesi TİKA tarafından yapılan Tonyukuk Anıtı'nı ziyaret etti. Erdoğan, daha sonra, Ulan Batur yakınlarında Nalaygh Kasabası'nda, TİKA ve Dosteli Derneği'nin katkılarıyla yapılan Konya Kültür Merkezi ve Camisi'nin açılışını yaptı. Başbakan Erdoğan, Ulan Batur'da çoğunluğunu Kazak Müslümanların oluşturduğu mahallede yapılan caminin açılış kurdelesini eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve eşi Münevver Arınç, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve eşi Esra Şimşek'le birlikte kesti. Açılış töreninde yaptığı kısa konuşmada, "Size Türkiye'den selam getirdim" dedi, kültür merkezi ve caminin hayırlı olması dileğinde bulundu. Erdoğan, Cuma namazını da bu camide kıldı. Çoğunluğu Kazak olan vatandaşlar, camiye gelişinde sevgiyle karşılandı. Başbakan Erdoğan, Cami avlusunda toplanan ellerinde Türk ve Moğol bayrakları bulunan vatandaşlarla sohbet edip namaz çıkışında da cemaat ile de bir araya geldi. Caminin girişine "Bilge Başbakan Recep Tayyip Erdoğan", "Bilge Kaan'ın yaşadığı topraklara hoş geldiniz" pankartları dikkat çekti. Daha sonra Ulan Batur'daki inşaatı devam eden Türk Büyükelçiliği'ni ziyaret eden Erdoğan, programında yer almasına rağmen Orhun anıtları bölgesine gitmedi. Erdoğan, "Ben 2005'te gittim" diyerek, bölgeye yapılan yolu açmak ve yolda incelemelerde bulunmak üzere Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ı gönderdi. Erdoğan, öğle saatlerinde Türkiye'ye hareket etti.

ANKARA CADDESİ

TİKA ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla çevre düzenlemesi ve asfaltlanması yapılan Ankara Caddesi'nin açılışını da Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yaptı. Atatürk İlkokulu'nun bahçesinde düzenlenen törende konuşan Arınç, "Caddenin bizim için büyük bir önem taşıyan özelliği, üzerinde büyük bir prestije sahip olan Atatürk İlkokulu'nun bulunmasıdır. Daha önce 5'inci Okul olarak adlandırılan bu güzel eğitim kurumuna Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ün adının verilmesi bizim için övünç kaynağıdır" diye konuştu. Konuşmasının ardından Arınç, açılış kurdelesini Moğol geleneklerine uygun şekilde beyaz eldiven giydikten sonra kesti.

KAĞANLARIN BAŞVEZİRİ
Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsakhiagiin Elbegdorj ile görüşmesinden sonra Tonyukuk Yazıtları'na giden Erdoğan, yetkililerden yazıtların tarihi hakkında bilgi aldı. Bilge Tonyukuk adıyla da bilinen ilk Türk yazar, tarihçi ve devlet adamı olan Tonyukuk, İltiriş Kağan, Kapgan Kağan, İnel Kağan ve Bilge Kağan'a başvezirlik yapmış ve savaşlarda başkomutan olarak görev yapmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
İLİŞKİLİ HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
Moğolistan'da Türk izi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN