Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bahçeli dönemi için komisyon

MHP'nin iktidar ortağı olduğu dönemdeki banka batıklarını inceleteceğini söyleyen Erdoğan, T.C. tartışmalarının AK Parti'yi hedeflediğini savundu

Başbakan Tayyip Erdoğan, MHP'nin iktidar ortağı olduğu dönemdeki banka batıkları ve ekonomik durumun araştırılması için Meclis'te komisyon kurulacağı sinyalini verdi. "T.C." tartışmalarını siyasi rant elde etme girişimi olarak yorumlayan Başbakan, Moğolistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını şöyle cevapladı:
PKK'nın çekilmesiyle ilgili yazılı emir ne olacak?
Kurumlarımızın rahat çalışabilmesini temine yönelik adım. Yurtdışıyla alakalı konularda Bakanlar Kurulu'nun vermiş olduğu karar, yurtiçinde de valilere verilmiş olan yetkiyle bu adımı atalım ki güvenlik güçlerimiz rahat çalışma zemini bulsun.
'PKK'lı karakolun önünden geçecek, asker müdahale edemeyecek' algısı var...
Bunlar işi sulandırma söylemleri. Bu konuda laf etmeye bile gerek yok. Ne onlar o kadar bu işte vurdum duymazdır. Ne de bizim güvenlik güçlerimiz. Herkes işini çok iyi biliyor.
MHP lideri kendi dönemi için komisyon kurulmasına 'hodri meydan' dedi...
Kalktı Bahçeli meydan okudu. Kendi dönemleriyle ilgili araştırma komisyonu meselesi. İnceleteceğim arkadaşlarıma. (Batan) Bankaların 111 katrilyon kaybı var. Faiziyle beraber 246 katrilyonu buluyor. Böyle bir gerçek ortada duruyorken bunu inkar ediyor. Enflasyon, faiz oranları ortada. Bütün bunlardan sarfı nazar ediyor, 'benim dönemimde yok' diyor. Şimdi hepsini çıkartacağız ortaya. Kim bilir daha neler çıkacak?
Bahçeli, hakkındaki fezleke için de adeta meydan okudu...
Meclis'e gelene bakalım, değerlendirmesini yapalım...
Bahçeli, Türk milleti ifadesini kullanmadığınızı iddia ediyor?
Bahçeli'yi muhatap kabul etmem. O işin lafını biz icraatını yapıyoruz. Eğer dünya bugün Türkü, Türkiye'yi konuşuyorsa bizim iktidarımızla yapıyor.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ

T.C. tartışmasına ne diyorsunuz?
Türkiye'de bu tür basit şeylerden kendilerine rant elde etmeye çalışan kesimler var. Bir zamanlar benimle ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri demez 'TSK' der diye köşe yazıları yazılıyordu. Sonra ben yazanlara TSK'nın yazışmalarından örnekler verdim. Orada TSK yazıyordu. Benzer bir şey burada da var. Bir logo çalışması yaptık. Ay yıldız üste onun altına da 'T.C. Sağlık Bakanlığı' yazıyordu eskiden. Şimdi ay yıldızın altında Sağlık Bakanlığı yazıyordu. Oradaki ay yıldız Türkiye Cumhuriyeti'ni ifade ediyor. Aynı şeyi Ziraat Bankası'na da söylediler. 'Acaba AK Parti'yi nasıl vururuz?' diye düşünüyorlar.
Önümüzde 3 seçim var. Çözüm sürecinde risk aldınız...
Siyaset bir risktir. Bize gelene kadar hep popülizm yapılırdı. Bir şeyler dağıtılırdı, patronlara belli çevrelere. Biz bu tür şeylere tevessül etmedik, etmeyiz.
Seçimler birleştirilir mi?
Öyle bir niyetimiz, projemiz yok.
Anayasada BDP ile birliğin siyasi risk olacağı görüşü var...
Şu anda parlamentoda olan her partiyle çalışmak tüm partilerin görevi değil mi? Biz anayasa değişikliği yaparken 26 maddede muhalefet birlikte hareket etti. Hatta, parti kapatma ile ilgili düzenlemede BDP bizi desteklemedi. Millet samimi niyeti gördü mü gerekli desteği verir.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANI

AK Parti'nin partili cumhurbaşkanlığı modelini getireceği konuşuluyor...
Anayasa yapım süreci ile ilgili yetki tamamen Meclis başkanında. Başkanımız verdiği süreleri zaten doldurdu, ilave süreler oldu. O ilave süreler şu anda yazılı tekliflerle değerlendiriliyor. Bir iki hafta içinde nihai neticeyi açıklayacaktır. Bu nihai netice açıklandıktan sonra B, C planları devreye girer. Benim partili cumhurbaşkanı düşüncem şunu getiriyor... Şu anda başkanlık sistemine, yarı başkanlık sistemine baktığınızda hepsinin partili olduğunu görürsünüz. Obama partilidir. Hollande partilidir. Merkel partilidir. Türkiye gelişmekte olan bir ülke. Böyle bir ülkede başkanlık sistemi endişelere sevk ediyorsa o zaman partili cumhurbaşkanlığı sistemine veya yarı başkanlık sistemiyle de bu adımlar atılabilir. Kastım, bu sistemle bürokratik oligarşiyi yıkmak ve karar mekanizmalarını hızlı çalıştırmak.
Türk dünyasıyla yakından ilgileniyorsunuz. Ama MHP, Türk milliyetçiliğinin bayraktarlığını yapma iddiasında...
Biz kafatası milliyetçiliği, kavmiyetçiliğe dayalı milliyetçilik yapmadık, vatanı sevme anlamında milliyetçilik yaptık. 76 milyonu sevmek milliyetçilikse 'milliyetçiyim' dedim. Bu ülkede kafatası ölçümleri yaptılar. Bunları yapanlara o zamanların başbakanları (İnönü) methiyeler düzdü. Kafatası örnekleri hala duruyor.
Çalışmayı, yatırımı siz yapıyorsunuz, BDP ise Kürt milliyetçiliği...
Türkiye'de hep Kürt, Türk konuşulur. Kürt sorunu konuşulur. Bu ülkede etnik açıdan başka unsurlar yokmuş gibi ele alınıyor. Televizyonda anayasa tartışmalarını izliyorum. 'Kürtlere ne getirecek?' diye konuşuluyor. Kimse 'Lazlara, Boşnaklara, Gürcülere ne getirecek?' diye sormuyor. Kürdün nüfusu diğerlerine göre fazla olabilir diye siz diğerlerinin haklarını inkar edebilir misiniz? Onların da haklarını korumak zorundasınız. Ben başbakan olarak 76 milyonun haklarını güvence altına almak zorundayım. Biz bu topraklarda et tırnak gibiyiz. Bizi ayırmaya çalışıyor birileri. Buna fırsat vermeyeceğiz. Çözüm sürecine yönelik ekipler Anadoluya dağıldı. Onların karşısında kontra çalışma yapan bir MHP var.

BARZANİ İLE İLİŞKİLER

Kuzey Irak'la petrol alanında işbirliği devam edecek mi?
Türkiye olarak Kuzey Irak'la, Irak anayasası çerçevesinde her türlü ilişkiyi kurabiliriz. Şu andaki adımları da bu çerçevede atıyoruz. Bunu Obama'ya da Kerry'ye de söyledim. 'Sizin Irak'ta nasıl menfaatleriniz varsa aynı şekilde bizim de karşılıklı olarak menfaatlerimiz var' dedim.
Irak Merkezi Yönetimi Başbakanı Maliki'den Türkiye'ye yönelik olumlu sinyaller geliyor. İlişkiler normalleşecek mi?
Manidar bir noktaya gedik. Biz şu anda Barzani ile olan müsabetlerimizi bozamayız. Parlamento Başkanı Nuceyfi ile olan, El Sadr ile olan münasebetlerimizi bozamayız. Maliki'nin herşeyden önce bu saydıklarımız da dahil olmak üzere tüm kesimlerle ilişkilerini normalleştirmesi gerekir.
İsrail'in özür sonrası tavırları beklentiyi karşılıyor mu?
BM'nin Gazze görevlisi İsrail'in hala orayı vurmaya, rahatsız etmeye devam ettiğini söylüyor. Uluslararası gözlemciler İsrail'in sözünü tutmadığını söylüyor. Bizim de aldığımız bilgiler bu istikamette maalesef.
HAMAS'ı devre dışı mı bırakıyorlar?
İsrailin derdi o. Ama bizde baştan itibaren 'El Fetih'in veya HAMAS'ın olmadığı bir masadan barış çıkmaz' diyoruz. HAMAS'ı bir terör örgütü olarak görmemiz mümkün değil. Kendi topraklarında direniş mücadelesi veren insanlardır. Bu toprakların gerçek sahipleridir.
İsrail'e yakında büyükelçi atanır mı?
Ambargo tam olarak kalkmadan olmaz.
Tazminatlar ne zaman belirlenir?
Üzerinde çalışılıyor. Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç bizim heyetimize başkanlık ediyor. 12 Nisan'da geleceklerdi. Ama Bülent Bey, Kırgızistan ve Moğolistan seyahatinde olacağı için heyetin gelişi 22 Nisan'a ertelendi.

TİKA'YA YİNE İŞ DÜŞTÜ
Erdoğan, gazetecilerle önünde hatıra fotoğrafı çektirdiği Tonyukuk Anıtı'nın kötü durumda olan yolunun Türkiye tarafından yaptırılıp yaptırılmayacağı sorusuna "TİKA'ya talimatı verdik. Kültür Bakanlığı projeyi, TİKA da uygulamayı yapacak. Anıtların olduğu yerin etrafını beton çitlerle çevirip üstünü kapatarak bir tür müze haline getirmek istiyoruz" yanıtı verdi.

Telekulak
Meclis'teki böcek komisyonunda CHP Milletvekili İlhan Cihaner sizi dinlettiğini itiraf etti. Ne diyeceksiniz?
Beyfendi, kalkıp da bir ülkenin başbakanını dinlettiğini kabul ettiğine göre bu ülkede neyin kimin ne yaptığını, hangi zihniyetin ne yapmak istediğini görebiliyorsunuz.

Büyüme
Büyüme rakamları düşük çıktı. Aşırı ihtiyatlı mı hareket ettik? Fren mi gaz mı tartışmasına nokta koyacak mısınız?
İhtiyaten öyle hareket edildi. Bu yıl ne yapıp edip gaza basmaya mecburuz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bahçeli dönemi için komisyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN