Türkiye'nin en iyi haber sitesi

21 yıl önce PKK tarafından kaçırıldı

Giriş Tarihi: 25.4.2013 13:57 Güncelleme Tarihi: 25.4.2013 13:59

Terör örgütü tarafından 21 yıl önce Şırnak Uludere Taşdelen Karakolu'na yapılan baskından sonra kaçırılan Sökeli er Aydın Şahin'in ailesi, umutlu bekleyişini sürdürüyor. Şahin'in kardeşleri Fevziye ve Necmettin Şahin, 21 yıldır haber alamadıkları kardeşlerinin bulunmasını için Başbakan'dan yardım istedi.

Sökeli Şahin ailesi, 21 yıl önce terör örgütü PKK tarafından kaçırılan asker oğulları Aydın Şahin'e kavuşma umutları çözüm süreciyle birlikte yeniden yeşerdi. Geçtiğimiz günlerde salınan kamu görevlileri ile birlikte 21 yıl önce kaçırılan kardeşlerinin de olması için dua eden Fevziye ve Necmettin Şahin, bugüne kadar sonuçsuz kalan girişimlerini son dönemde yineledi. Fevziye ve Necmettin Şahin, anne ve babalarının ölmeden önce 'Kardeşinizi buluncaya kadar mücadelenizi sürdürün' vasiyetini yerine getirebilmek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a mektup yazdı.
Terör örgütü PKK'nin, 15 Mayıs 1992 yılında Şırnak'ın Uludere ilçesindeki Taşdelen Karakolu'na gece yarısı 600 kişilik grupla düzenlediği baskında 27 er şehit olurken, 9 er kaçırılmıştı. Aydın Şahin, Engin Ekşi, Mehmet Karaca, Yusuf Çaça, Murat Fatih Diktaş, Yaşar Gökçe, Levent Yabangülü ve Doğan Yaman, Kuzey Irak'ta Harftanin kampına götürüldüğü ortaya çıkmıştı. Bu süreç sonrasında bazı askerler ile o dönemde Mehmet Ali Birand'ın sunduğu 32. Gün programında yapılan röportaj ile sağ oldukları belirlenmişti. Ayrıca Aydın Şahin Kızılhaç aracılığı ile aileye kendi el yazısıyla mektup yazmış ve kurtulmak istediklerini belirtmişti.

Aradan 21 yıl geçmesine rağmen kardeşlerinin yaşadığına inanan Fevziye Şahin, ağabeyini en son 26 Temmuz 1992 tarihinde Mehmet Ali Birand'ın sunduğu 32. Gün programında televizyonda görüldüğünü anlattı. Fevziye Şahin, 'Ağabeyim kaçırıldıktan 2 ay sonra Kızılhaç aracılığıyla bir mektup gönderdi. Mektupta, iyi olduğunu ve en kısa sürede salıvereceğini inandığı yazıyordu. 21 yıl geçti, bir haber alamadık. Biz yaşadığına inanıyoruz. Başbakanımıza mektup yazdım. PKK'ın elindekilerin ailelerine iade edildiğini biliyoruz. Bizde kardeşimizin bulunmasını istedik' diye konuştu.

Babasının ve annesinin kardeşine hasret içinde öldüklerini dile getiren Fevziye Şahin, 'Annem kardeşime hasretine 6 yıl dayandı, babam ide 12 yıl. Hep kardeşimin bir gün döneceğini umudunu taşıdılar' dedi.

Son günlerde yaşanılan gelişmeleri umutla takip ettiklerini söyleyen kardeşi Fevziye Şahin, 'PKK'nın elindeki kamu görevlilerini serbest bırakacağını açıklaması ile umutlandık. Terör örgütünün elinde olan ağabeyimin yaşadığına inanıyoruz. Ağabeyimizin de salınacak görevlilerin arasında yer alması için Başbakanımıza mektup yazdık. Şu anda ağabeyimin bırakılmaması hayal kırıklığı yarattı. Bizler bir an önce kardeşimize kavuşmak istiyoruz' dedi.

Kardeşimin akıbetini sormak için 13 yıl önce Jandarma Genel Komutanlığı'na yazı yazdıklarını söyleyen Necmettin Şahin ise, '8 Mart 2000'de gelen cevapta Söke Asliye Hukuk Mahkemesi'nde gariplik davası açarak, mahkemeden alınacak kararı Jandarma Genel Komutanlığı'na gönderdiğimiz taktirde kardeşimi şehit statüsüne koyarak nakdi tazminat ve maaş verilmesini sağlayacaklarını bildirdiler. Babam Kamil Şahin ve kardeşlerim bunu reddetti. Yaşayıp yaşamadığını bile bilmediğimiz kardeşim için verilecek parayı kabul etmeyeceğimizi bildirdik. Biz şehit maaşı değil kardeşimizi istiyoruz. Kardeşim şehitse de mezarı olsun' dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
21 yıl önce PKK tarafından kaçırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN