Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kandil'den beklenen açıklama

PKK'nın günlerdir beklenen basın toplantısı Kandil'de düzenlendi. Karayılan, geri çekilme sürecinin başladığını açıkladı.

Giriş Tarihi: 25.4.2013 10:46 Güncelleme Tarihi: 25.4.2013 17:50
Dünyanın gözlerinin çevrildiği basın açıklamasına KCK sözde Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, KCK sözde Yürütme Konseyi üyesi Zeki Şengali ve Kongra Gel Başkanlık Divanı üyesi Hacer Zagros katıldı.

Dünyanın bir çok yerinden gelen basın mensuplarının önünde yapılan açıklamada KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan, Öcalan'ın Time dergisi tarafından en etkili 100 kişi arasında gösterilmesi karşısındaki memnuniyetini dile getirirken, Öcalan'ın tanıtım yazısını yazan Sinn Fein lideri Garry Adams'a da teşekkür etti.

İŞTE KARAYILAN'IN O AÇIKLAMASIKANDİL'DEN İLK GÖRÜNTÜLER

"GERİ ÇEKİLME BAŞLAMIŞTIR"

KCK'nun sözde yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan, Kandil'de düzenlediği basın toplantısında geri çekilme sürecinin başladığını açıkladı. Karayılan 8 Mayıs'tan itibaren kademeli gruplar halinde çekilmeye başlanacağını ve militanların Kuzey Irak'a geçeceklerini a��ıkladı. Ayrıca geri çekilmenin kısa sürede tamamlanacağı ifade edildi.

Çekilmeyle ilgili detayların açıklanmasının beklendiği basın toplantısı nedeniyle gazeteciler sabah saatlerinde Zenger peşmerge köyünü geçtikten sonra Kandil'e hareket ettiler. Toplantı öncesinde PKK'nın Kandil belediyesi olarak kullandığı binada bekletilen gazetecilere kısa bir açıklama yapıldıktan sonra gazeteciler basın açıklaması için Kandil'in başka bir alanına götürüldüler.

KANDİL MENÜSÜ

Burada gazetecilere verilen yemekte tavuk, pilav, salata ve meşrubat yer aldı.

Karayılan ve üst düzey PKK yöneticilerinin katılacağı basın toplantısını, Öcalan'ın İmralı'dan Kandil'e gönderdiği son mektupta düzenlenmesini istediği belirtilmişti. Dün yapılması planlanan toplantının, Kerkük'te önceki gün yaşanan olaylar nedeniyle ertelendiği kaydedildi.

Basın toplantısında PKK'nın geri çekilme takvimi, yöntemi ve zamanının açıklanması bekleniyordu. Devlet ajansı AA da, ilk kez bir PKK toplantısı izledi. Toplantıyı aralarında BBC ve El Cezire'nin de olduğu pek çok kuruluş ve uluslararası ajanslar AP, Reuters ve AFP'nin de izlediği belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kandil'den beklenen açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN