DİSK binasına gaz bombası

DİSK Genel Merkezi'ne gaz bombası atıldı. İçeride bayılanlar olduğu belirtildi.

Giriş Tarihi: 1.5.2013 10:06 Güncelleme Tarihi: 1.5.2013 13:39
Şişli'de çıkan olaylar sırasında DİSK Genel Merkezi önünde toplanan gruba polis gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale sırasında binaya da gaz atılınca sendika üyeleri baygınlık geçirdi.

DİSK binası önünde toplanan gruba polis gaz bombasıyla müdahale etti. Müdahale sırasında gazdan etkilenen göstericiler konfederasyon binasına kaçtı. Ancak polis müdahaleyi sürdürünce bina içindeki sendika üyeleri gazdan etkilenerek baygınlık geçirdi.


DİSK KORTEJİNE TAZYİKLİ SU VE BİBER GAZIYLA MÜDAHALE

Polis, Şişli'den Taksim Meydanı'na yürüyüşe geçen ve dağılma uyarılarını dikkate almayan DİSK kortejine, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti.

DİSK Genel Merkezi nönünden Taksim Meydanı'na doğru yürümeye başlayan ve bir süre Halaskargazi Caddesi'ndeki SGK İstanbul İl Müdürlüğü Şişli Sosyal Güvenlik Merkezi önünde bekleyen grup, tekrar yürümeye başladı. Grup, sloganlar eşliğinde Osmanbey Metrosu önüne ulaştı.
Bu sırada iki Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'nın (TOMA), Halaskargazi Caddesi'nin ortasında bekletildiği, polis memurlarının gaz maskelerini taktığı görüldü.

BİBER GAZINDAN ETKİLENEN BAZI SENDİKACILAR AMBULANSLARLA HASTANEYE SEVK EDİLDİ

Polisin DİSK Genel Merkezi'ne attığı biber gazından etkilenen ve olaylar sırasında yaralanan bazı sendikacılar, hastaneye sevk edildi.

Şişli'deki DİSK kortejinde bulunan sendikacılar, polisin tazyikli su ve biber gazıyla yaptığı müdahalenin ardından ara sokaklara kaçtı.

Polis, taş ve havai fişekle karşılık veren grubu DİSK Genel Merkezi'ne doğru kovaladı. Bazı sendikacılar, polisin DİSK Genel Merkezi'ne attığı biber gazından etkilendi. Enerji-Sen Genel Başkanı Ali Duman da binaya atılan bir biber gazının başına isabet etmesi sonucu yaralandı.

Biber gazından etkilenen ve bu sırada yaralanan sendikacılar, ambulanslarla hastaneye sevk edildi.

Sendikacılar, yaralıların ambulanslara konulması sırasında polisin biber gazıyla müdahalede bulunmasına tepki gösterdi.

Öte yandan, DİSK Genel Merkezi'ndeki eşyaların harap halde olduğu gözlendi.

Polis tarafından atılan bir biber gazı, DİSK Genel Merkezi'nin yanındaki bir apartmana isabet etti. Biber gazının camdan içeri girmesi üzerine çağrılan itfaiye, gaz tahliyesi yaptı.

Olayları takip eden bölgedeki gazeteciler de biber gazından etkilendi. Ara sokaklara kaçan gazetecilere, çevik kuvvet ekipleri yardım etti. Polisler gazetecilere, gazdan daha az etkilenmek için neler yapmaları gerektiğini anlattı.

Biber gazından etkilenmemek için kaçarken başını direğe çarpan Yeni Şafak gazetesi muhabiri Cihat Arpacık da ambulansla hastaneye sevk edildi.

Göstericilerin pankartları, attıkları taşlar ve sapanların yerlere saçıldığı görüldü. Gösterileri izleyen bazı vatandaşlar da biber gazından etkilendi.

TAZYİKLİ SU VE BİBER GAZIYLA MÜDAHALE

Öte yandan, Şişli Camisi çevresinden Abide-i Hürriyet Caddesi'ne girmek isteyen ve DHKP/C lehine sloganlar atan gruba polis, biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Grup, Sıracevizler Caddesi'ne doğru kaçtı. Yaralanan göstericiler, ambulanslarla hastaneye sevk edildi.

Polis, Şişli Camisi önünde göstericilere müdahale ettiği sırada kıyafetinden şüphelendiği bir kadını gözaltına almak istedi. Polis, seyyar simitçi olduğunun anlaşılması üzerine kadını gözaltına almaktan vazgeçti.

Bu sırada yoldan geçen iki turist de biber gazından etkilendi. Göstericilerin attığı bilyelerden bir vatandaş başından yaralandı.

Şişli Etfal Hastanesi'nden çıkan yüzü maskeli gruba, polis TOMA aracıyla müdahale etti. Grup, bunun üzerine ara sokaklara dağıldı.

Abide-i Hürriyet Caddesi'ni Büyükdere Caddesi'ne bağlayan Teyyareci Mehmet Ali Bey Sokak'ta ellerine kırmızı bayrak alan yüzleri maskeli kişiler, çevik kuvvete taş ve havai fişek atıyor. Çevik kuvvet ekipleri de gaz bombası atarak grubu geri püskürtmeye çalışıyor.

Göstericilerin emniyet güçlerine attığı molotofkokteylleri sokakta yer yer alevlenmelere neden oldu.

Halaskargazi Caddesi, polisin müdahalesinin ardından boşaldı. Polis, caddenin DİSK Genel Merkezi çevresinde ve Osmanbey metro durağı önünde bekleyişini sürdürüyor. Caddede biber gazı kokusunun etkisini sürdürmesi nedeniyle bazı vatandaşlar açık olan birkaç iş yerine sığındı.

Halaskargazi Caddesi'ne çıkan sokaklarda polis güvenlik tedbirlerini uygulamaya devam ediyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DİSK binasına gaz bombası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN