Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Enternasyonal'den Mehter Marşı'na...

Giriş Tarihi: 2.5.2013
Sabah kahvaltısı niyetine epey bir gaz yediğimiz Beşiktaş Meydanı'ndan sonra Taksim'e de tarassut gezisine çıktım. Motosikletle iş takibi böyle yasaklı günlerde fevkalade pratik. Ahaliyi kıskandıracak kadar tez zamanda meydana vasıl olduğumda, televizyoncu kardeşler sardı çevremi. Beşiktaş'ta taşla kafasından yaralanan 2-3 meslektaşın kim olduğunu sordular. Lakin az öteden gelen müzik sesi beni benden aldı ve aklım firar etti.

BENİ BENDEN ALAN

Sevgili dostlar, 1 Mayıs 1976'dan beri Taksim Meydanı'nda ne zaman kutlama yapıldıysa eksiksiz hepsini izledim. Orada "olaylı olaysız" her neviden etkinliğin göz-kulak tanığıyım yani. On yıllar içinde büyük kalabalıkların okuduğu Enternasyonal'den 1 Mayıs Marşı'na, devrimci marşlardan en radikalinden sol gurupların 'sert' güfteli marşlarına kadar her türden koro icrasını duydum. Lakin bu müziği dinlemek için bugünü de takip etmem gerekiyormuş. İnanması zor ama Hak-İş, 20 kişi kadar saydığım gayetle butik kadrosuyla Kazancı Yokuşu'nda ölenler anısına karanfil bırakmaya geldiğinde, önlerinde giden davul zurna ekibi, sözleri, "Ceddin deden ceddin baban" olan menşur Mehter Marşı'nı çalıyordu. O sırada bireysel olarak konuşlanan eski DİSK Başkanı Süleyman Çelebi de duydu bunu, "Yahu işçi sınıfı sağda solda gaz bombası, cop yiyor, siz davul zurnayla mehter çalıyorsunuz!" diyerek sitem etti. Sendikacılar gıkını çıkarmadı ama zurnacı durumdan vazife çıkarıp anında değiştirdi müziği. Hemen başlattığı parça "Salla cicim sallasana mendilini" ve takiben "Portakal zeybeği" oldu. Karanfil bırakma sırasında sessiz kalınmasını fırsat bilip seğirttim zurnacının yanına. Sordum, söyledi:
Kolay gelsin değerli kardeşim. Adını bağışla.
Vay Savaş Abi. Hatırlasana abi Mehmet Ben.
!!!
Mehmet Gırnatacı Abi. Davulu çalan da kardeşim Mustafa. Antep'te senin programda çalmıştım, 15 sene önce.
Hayal meyal hatırladım Mehmedim. Sendikalı müzisyenler misiniz 2 kardeş?
Yok abi. Biz her nevi düğün, nişan, doğum, askere gönderme, kız kınası, sünnet, festival, piknik etkinliğinde çalarız. Ahan da kartım burada 7/ 24 arayabilirsin. Artıkın İstanbul'a yerleştik.
Ha anladım. Sizi bugün sendika kiraladı yani. Kaça tuttular peki?
200 liraya anlaştık, 3 saat için Savaş Abi.
Ne çalacağınıza karıştılar mı?
Sadece Mehter Marşı konusunda bir ricaları oldu. Gerisi kendi repertuvarımız. Şu anma töreni bitsin de, sana memleketinindir diye bir "Adana'nın yolları taştan" çalalım he mi?


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Enternasyonal'den Mehter Marşı'na...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN