Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tarih gereksiz, nasıl geldilerse öyle giderler'

'nın çekilme için tarih açıklamasının gereksiz olduğunu söyleyen Erdoğan, gazetecilere, "Bizim ilkemiz, silahlar bırakılmak suretiyle ülkeyi terk etmeleri" dedi

Giriş Tarihi: 8.5.2013
, Türkiye sınırları dışına çekilmeye hazırlanırken 'dan "Kendileri nasıl, nerelerden girdiyseler oradan da çıkmasını bilirler" açıklaması geldi. Erdoğan TBMM grup toplantısı ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan şunları söyledi:

SİLAHSIZ GİT

(Terör örgütünün 8 Mayıs'ta sınır dışına çıkma kararı aldığının hatırlatılması üzerine) Böyle tarih vesaire gibi bir şey, bizim açımızdan önemsenecek şeyler değil. Zira bu tür şeylerde verilen tarihler, medyanın ortaya koymuş olduğu haritalar, bana göre çok gayri ciddi tespitlerdir. Biz hükümet, devlet olarak bir şey ortaya koyduk. İlkemiz, silahlar bırakılmak suretiyle ülkemizi terk etmeleridir. Nereden, nasıl terk ederler, onlar, onların bileceği bir şeydir. Bunun dışında herhangi bir tanımlama yapmak, bizim şu anda stratejimiz, taktiklerimiz içerisinde yer almaz.
Onların tarih açıklaması filan, bu tür şeyler de bana göre yanlış şeylerdir. Yani yapacaksanız bir şeyi zaten tarih açıklamaya gerek yok. Bunun esasları, sadece silahları bırakmak suretiyle terk etmektir. Kendileri zaten nasıl, nerelerden girdiyseler oradan da çıkmasını bilirler.
(CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun reform süreciyle ilgili çağrısı) Sabah söylediği akşam söylediğini tutmayan birisiyle artık bu tür şeyleri konuşmanın bir anlamı yok.
Çarkçılık konusunda Bahçeli sağ kulvardan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu ciddi ciddi zorlamakta. 1999'da, devletin kurumları İmralı ile görüşmeler yaptı. Ardından da İmralı çekilme çağrısında bulundu. Bugün istihbarat örgütümüzün İmralı ile görüşmesini kıyasıya eleştiren, bizi ihanetle, bölücülükle itham edecek kadar dengesini yitiren MHP Genel Başkanı, 1999'da Hükümetin ortağıdır, Başbakan Yardımcısı'dır. 1999 süreci için üç maymunu oynayan, kuzu kesilen Bahçeli, şu anda kükreyen aslan rolleri kesiyor.

AK PARTİ % 52

Şu anda anketlerde AK Parti'nin oyu yüzde 50'nin de üzerine çıkarak yüzde 52 civarında görünüyor. İnşallah Türkiye'nin en önemli meselesi olan terör meselesini çözdüğümüzde, kardeşliğimizi daha da pekiştirdiğimizde, engelleri kaldırıp her alanda daha büyük hizmetleri gerçekleştirdiğimizde, milletimizin teveccühü daha da artacaktır.
Hedefimiz 2023. Büyük kongremizde, bir başka büyük, uzun vadeli hedefi 2071'i ilan etmiştik. Bir başka önemli yıl dönümünü de bir hedef olarak bugün ilan etmek istiyorum. İstanbul'un 1453 yılındaki fethinin 600. yıl dönümünü, yani 2053 yılını da AK Parti olarak hedeflerimiz arasına alıyor, o büyük yıl dönümü için de şimdiden hazırlıklara başlıyoruz.
Bugünkü muhalefetin, 2053'de ne durumda olacağını tahmin etmek hiç zor olmasa gerek. Yine büyük ihtimalle MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 2053'te yani 40 yıl sonra MHP'nin 140. yılda nasıl iktidara geleceğinin aritmetik hesaplarını yapıyor olacaktır.

'ANNENDEN KARDEŞ İSTE'
Partisinin grup toplantısına katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, annesiyle gruba gelen Tülay Babuşçu'nun kızı Ece'yle bir süre konuştu. 9 yaşındaki Ece'ye kardeşi olup olmadığını soran Erdoğan, "Yok" yanıtını alınca "İste annenden babandan. Sana 'abla' der, çok güzel olur" dedi. Malatya'dan gelen heyet ise Erdoğan'a bir tepsi kayısı hediye etti.

'BANYAS VE KERBELA'
Başbakan Tayyip Erdoğan Banyas'taki manzaranın en az Kerbela kadar acı olduğunu belirterek şunları söyledi:
Suriye'de son derece trajik boyut alan durum, en son Banyas'taki soykırım girişimiyle tahammül edilemez seviyeye ulaştı. Banyas'taki manzara en az Kerbela'daki kadar acıdır. Katiller de en az Yezid kadar alçaktır. Hasan'a, Hüseyin'e, sevgili Peygamberimizin o güzel torunlarına ölümü layık görenleri Yezid ilan edenler, burada onların izinden giden, o Müslümanları, o yavruları şehit edenleri niçin Yezid ilan etmiyorlar.
İnanın Baba Esad bu kadarını asla beceremedi. Hama, Humus katliamında İmam Humeyni, 'o katliam yaptı' diye Baba Esad'ı huzuruna kabul etmedi. Peki şimdi aynı makamı devam ettirenlere de sesleniyorum; acaba daha ne kadar bu katliama göz yumacaksınız? Suriye'nin gayrimeşru rejimine destek veren örgütler, devletler, özellikle BM ve Güvenlik Konseyi, bu vebalin altından kalkamazlar. Dengeler adına bütün dünya buna sessiz kalıyor. Batsın sizin uluslararası siyasetiniz. Böyle vicdansız siyaset olmaz olsun.
İsrail'in Şam'a yaptığı saldırılar Esad'ın eline altın tepsi üzerinde sunulan kozlardır. Esad, İsrail saldırısını bahane ederek Banyas'taki soykırımın üstünü örtme gayreti içinde.
Güvenlik Konseyi, Arap Ligi hemen toplanarak konuyla ilgili uygulayıcı kararlar almalı. Bu caninin giderayak arkasında daha büyük trajediler bırakması önlenmelidir.

GAZZE ZİYARETİ MAVİ MARMARA'NIN YILDÖNÜMÜNDE
Gazze'deki Filistin Hükümeti Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Abdusselam Siyam, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gazze ziyaretinin Mavi Marmara saldırısının yıldönümü olan 31 Mayıs'ta gerçekleştireceğini öngördü. Siyam, "Türkiye Başbakanlığı ofisinden arayıp Erdoğan'ın Gazze'yi bu ay sonunda ziyaret edeceğini bildirdiler. Bunun 31 Mayıs'ta olacağını tahmin ediyoruz" dedi.

VAKIFLARA MÜJDE
Başbakan Erdoğan, 28 Şubat'ta kapatılan vakıfların yeniden kurulmasına olanak sağlayacak tasarıyı Meclis'e göndereceklerini açıkladı. Erdoğan, "Vakıfların kurucularının başvurması halinde, adı ve amacı aynı olmak kaydıyla yeniden açılabilecek, Vakıflar Genel Müdürlüğü tasarrufunda olan taşınmazlar ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün bu dönem boyunca elde ettiği kira ve satış geliri bu vakıflara iade edilecek" dedi. Erdoğan'ın, vakıflarla ilgili açıklamasına vakıf yöneticilerinden destek geldi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tarih gereksiz, nasıl geldilerse öyle giderler'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN