Ripert: Süreci destekliyoruz

"PKK , hâlâ AB'nin terör örgütü listesinde" diyen AB Komisyonu Büyükelçisi Ripert, bölgesel farkların giderilmesinde yeni anayasaya dikkat çekti

Giriş Tarihi: 9.5.2013
AB Günü dolayısıyla gazete ve televizyonların Ankara temsilcileri ile biraraya gelen AB Komisyonu Büyükelçisi Jean- Maurice Ripert, "AB, barış sürecini desteklemektedir" dedi. Ripert, şu mesajları verdi:
PKK, AB'nin halen terör örgütü listesindedir. Terörizmin finansmanının önlenmesi konusunda da AB'nin kararlılığı tamdır. Barış sürecini de destekliyoruz. Atılan adımları önemli buluyoruz. Sayın Başbakan, Sayın Öcalan'la MİT aracılığıyla konuşulmasına karar verdi. Bu karar, binlerce cana mal olan şiddetin, terörizmin son bulması anlamına gelecektir. AB, bu sürecin Güneydoğu'da barış ve güvenliğe, bölgenin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacağını düşünüyor. Bizden talep edilirse her türlü desteğe, özellikle ekonomik ve sosyal kalkınmanın finansmanına hazırız.
Barış sürecinde, sivil toplumla ve siyaset arasında ortaya çıkan ortamın Anayasa yapım çalışmalarını kolaylaştırmasını ümit ediyoruz. İnsan hakları, demokratikleşme, devletin yapılandırılması, bölgesel farklılıkların giderilmesi noktasında yeni anayasanın rolü olacak. AB, yeni anayasayı Kopenhag kriterlerine uyumda ilerleme kaydedilmesi için muazzam bir fırsat diye görüyor. (Başkanlık) AB'nin devletlerin siyasi yapısı ve rejimine ilişkin müktesebatı yok. AB'de krallıklar, cumhuriyetler, başkanlık sistemleri vb. var.
Türkiye-AB ilişkileri için eski bir bakan gelin-damat benzetmesi yapmıştı. Bu iyi bir benzetme. "Hala bu evliliği istiyor musunuz?" diye soruyorlar. Ben de "evet" diyorum. 3 yıl aradan sonra Haziran sonunda yeni bir fasıl açılacak. .
(1 Mayıs) Göstericilerin ve güvenlik güçlerinin yaralanmasından üzüntü duyduk. AB için toplanma özgürlüğü bir insan hakkıdır. Kolluk kuvvetlerinin orantılı güç kullanması çağrımızı yineliyoruz. Fazıl Say davasıyla ilgili de yeni yargılama süreci yaşanacağını biliyoruz. Bu konu AB'de ciddi ilgi uyandırdı. Bu davalar bir fikrin ifade edilmesine ilişkindir. Her bireyin düşüncelerini özgürce ifade edebilmesine inanıyoruz.
(Ergenekon) Adil yargılama, uzun gözaltı süreleri, yargının bağımsızlığı her zaman dile getirdiğimiz konular. İfade, medya, gösteri özgürlüğüne ilişkin endişe verici raporlar da var. Ama biz bireysel vakalarla ilgili yorum yapmıyoruz. Ayrıca 3. ve 4. yargı paketlerine ilişkin memnuniyetimizi de ifade ediyoruz. Kaydedilen ilerlemeyi görmemiz gerekiyor.

Avrupa Günü mesajı

CumhurbaşkanI Abdullah Gül, 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle mesaj yayımladı. Gül şöyle dedi: "Türkiye'nin AB'ye katılım konusunda yıllardır azimle sergilediği gayretlerin arzu ettiğimiz şekilde sonuçlanması, tabiatıyla, AB'nin taahhütlerine 'ahde vefa' ilkesi çerçevesinde sadık kalmasıyla da yakından bağlantılıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ripert: Süreci destekliyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN