Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Terör bitti, vasiyeti 14 yıl sonra gerçekleşti

Giriş Tarihi: 10.5.2013 14:19
25 yıl önce göç ettiği ve 11 yıl yaşadığı Belçika'da vefat eden Hristiyan vatandaş Cemil Yaramış'ın, memleketinde gömülme vasiyeti, çözüm sürecindeki olumlu atmosferle yerine getirilebildi.

Köy boşaltmaları nedeniyle 25 yıl önce Beytüşşebap ilçesi, Kato Dağı eteklerindeki Cevizağacı köyünden Belçika'ya göç eden Cemil Yaramış, 11 yıl sonra hayatını kaybetti.
Ailesine "Öldüğümde Kato Dağı'na gömün" şeklinde vasiyet eden Yaramış, sık sık çatışmalarla gündeme gelen bölge yerine, gurbette yaşadığı Brüksel'de defnedildi. Ancak Yaramış'ın vasiyeti, 14 yıl sonra çözüm sürecinin estirdiği olumlu atmosfer sayesinde yerine getirilebildi.
Babasının vasiyetini yerine getirmek için kolları sıvayan Yaramış'ın oğlu Şenol Yaramış, babası Cemil'in cenazesini defnedildiği mezarlıktan alarak memleketi Beytüşşebap'a getirdi.

-Cenazeyi Müslümanlar gömdü-

Yaramış'ın cenazesi, Kato Dağı'nın eteklerindeki Cevizağacı köyü mezarlığına Mardin'in Midyat ilçesindeki, Midyat Kiliseleri Genel Papazı İshak Ergün'ün okuduğu dualar ve dini ritüeller eşliğinde defnedildi. Cenaze defin işlemine Beytüşşebap Belediye Başkanı Yusuf Temel, İl Genel Meclis üyesi Rahmi Bal, BDP İlçe Başkanı Abdülkerim Ataman ve bazı BDP'liler katıldı.

Şenol Yaramış, babasının 14 yıl önce Belçika'da vefat ettiğini ifade ederek, "Onun vasiyeti üzerine buraya getirdim. Bölgeye huzurun gelmesiyle 14 yıl sonra cenazemizi getirdik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Papaz Ergün ise merhumun vasiyeti üzerine cenazenin memleketine gömüldüğünü belirterek, "Allah onlardan razı olsun ki merhum Cemil'in vasiyetini yerine getirdiler" diye konuştu.

Ergün, çözüm süreciyle köye dönüşlerin de başladığını, cenazenin köye getirilmesinin de somut bir gösterge olduğunu ifade ederek, süreçten çok umutlu olduğunu kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Terör bitti, vasiyeti 14 yıl sonra gerçekleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN