Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Örgütü Mihraç bitirdi

Reyhanlı saldırılarıyla ismi gündeme gelen Acilciler'in iki eski yöneticisi, "Ural'ın gerçek yüzünü görüp, örgütü 25 yıl önce feshettik. Örgütün paralarına da Ural el koydu" dedi

Giriş Tarihi: 16.5.2013
Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde yapılan saldırının baş şüphelisi olarak ismi sık sık gündeme gelen Mihraç Ural'ın, THKP-C Acilciler örgütünün mensubu olarak anılması örgütün kurucuları ve Cemil Esad'ın evinde yapılan son Merkez Komite üyelerini rahatsız etti. Halen Almanya'da yaşayan ve 21 Nisan 1980'de Sağmalcılar Cezaevi'nden 22 kişiyle birlikte kaçan Acilciler örgütünün kurucusu Engin Erkiner ile Lazkiye'de 1987'deki son Merkez Komite toplantısına katılan ve Fransa'da hayatını sürdüren İbrahim Yalçın SABAH'a çarpıcı açıklamalar yaptı. Yalçın, Ural'ın da katıldığı son toplantıyı şöyle anlattı: "Beşar Esad'ın amcası, El Muhaberat'ın başı olan Cemil Esad'ın evinde toplandık. Alınan kararlardan biri de Mihraç Ural'ın eşi Malak Fadal'ın üzerinde bulunan tüm taşınmaz malların satılarak Avrupa örgütüne teslim edilmesiydi. Cemil Esad'ın sekreterliğini de yapan Fadal'ın üzerinde 30-40 milyon dolarlık bir sermaye bulunuyordu. Kararlara uyulmadı. Bu mal varlığı Acilciler örgütünden çalınarak el konulan mal varlığıdır. Mihraç ve yanındakilerin gerçek yüzünü gören ben ve diğer arkadaşlar 1987'nin son aylarında Suriye'den ayrıldık. 1988'de de örgütü resmen feshettik. Kendisi gizli servis örgütüyle çalıştığı için maalesef kimse gidip hesap soramıyor." Acilciler örgütünün kurucusu Erkiner ise "Ural'ın yaptıkları ve problemli ilişkileri nedeniyle 1988'de örgütün varlığını fiilen sona erdirdik. Ural'ın El-Muhaberat ile birlikte çalıştığını kanıtlarıyla tespit edip bunları hem o dönem hem de bugün tek tek kamuoyuna anlattık. Acilciler diye bir örgüt, El Muhaberat'ın sızdığını fark etmemiz üzerine 25 yıl önce bitti. Ancak Ural ve arkadaşları bu ismi kullanmaya devam etti" dedi.

'İDD İALAR BİZİ YARALADI'
Reyhanlı katliamında bu örgütün isminin kullanılmasının kendilerini üzdüğünü ve yaraladığını söyleyen Erkiner, "Ural üç yıl önce, 'Biz Acilciler' diye başlayan bir bildiri yayımladı. Gözaltına alındılar ve dosya Adana 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam ediyor. Açıklamayı yapanlardan birisi Mehmet Yavuz. DYP'nin Mersin İl Başkan Yardımcısı. DYP'li Acilci olabilir mi?" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Örgütü Mihraç bitirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN