Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç'tan birlik çağrısı

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Cumhurbaşkanı Gül ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenliyor.

Giriş Tarihi: 4.6.2013 12:04 Güncelleme Tarihi: 4.6.2013 13:31
Bülent Arınç'ın konuşmasından satır başları:

Cumhurbaşkanımızın çok farklı boyut kazanan gösterilerle ilgili konuşmak ve görüşlerini almak istedim. Herkes tansiyonun düşmesi için yatıştırıcı açıklamalar yaptılar. Şiddet ve vandallık gösteri ivma kaybetmeye başladı. İlgili tüm birimler olaylara hakimdir.

Polislerimiz tarafından uygulanan aşırı tedbir tepki toplamıştır. Son 5 gündür polisimiz büyük bir vakar içinde fedakarlık göstermiştir. Göstericiler arasına karışan illegal örgüt mensuplarına karşı polisimiz hassasiyet göstermiştir.

Bu Cumhuriyeti birlikte kurduk. Bütün farklılıkları gözeterek Meclis'imiz açılmış ve milletimizi birarada tutmuştur. Türkiye'nin en büyük zenginliği farklılıkları birarada turuyor olmaktır.

Partimiz ve hükümetimiz olarak kurulduğumuz andan itibaren toplumun farklılıklarına saygı duyduk. Yaşam tarzlarımız açısından büyük zarar görmüş bir parti olarak yaşadıklarımızı başkalarına yaşatmayı asla düşünemeyiz. Herkes bizi takdir etmek değil ama biz bizi takdir etmeyenlerin görüşlerine de açığız.

Her bir vatandaşımızın insani sorumluluğu bizim üzerimizdedir. Demokratik her türlü taleplere sonuna kadar açığız, yeter ki şiddet olmasın.

Taksim Gezi Parkı'nda halkımız yanlış bilgi olsa da halkı, meşru tepkilerini ortaya koymuşlardır. Vatandaşlarımızın masum, haklı tepkileri marjinal gruplar tarafından kullanılmaktadır.

300'ün üzerinde vatan evladı yaralanmıştır. Hatay'da Abdullah Cömert isimli vatandaşımız hayatını kaybetmiştir, fevkalade üzgünüz. Ölüm olmaması için bütün dikkatimizi topluyorduk. İlk gelen bilgilere göre; Abdullah Cömert ateşli silahla öldürülmedi. Soruşturma sürüyor.

Biz herkesin hükümetiyiz, gösterileri doğru okuma gayretindeyiz. Sendikalar ve STK'lardan gerginliği düşürmelerini bekliyoruz.

MHP ve BDP'nin olayların ilk başından beri takındığı tavrı takdir ediyoruz. CHP liderinin saldırıları elbette tasvip etmediğini biliyoruz. Ama CHP milletvekillerinin takındığı tavrı kabul etmiyoruz.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun olumlu bir dil kullanmasını bekliyoruz.

Vatandaşlarımızda daha fazla sabır ve sağduyu bekliyoruz.

Gözaltında çok fazla sayıda insan yok, alınanlar bırakılıyor. Başlatılan eylemleri haklıdır, meşrudur. polisin gaz kullanmaya başlaması olayları çığrından çıkarmıştır.

Gezi Parkı ile ilgili endişe var, endişeleri gidereceğiz. Mahkeme kararına karşı duyarlı olacağız.

Projelerle ilgili STK'ların ikazlarını dikkate almak gerekir.

Doğru olan, yöneten insanların üslubu yatıştırıcı olmalı. Herkese kaşı kucaklayıcı üslup içinde olmalıyız.

Polisler karşı taraftan bir şey gelmeden hareket etmiyor. Polis de bu milletin çocukları, onlara karşı anlayışlı olalım.

Haklı gerekçeler varsa özür dilenmesi erdemdir. Çevre bilinciyle hareket edenlere gaz sıkmak yerine projeyi anlatacak adam lazım.

Şiddetle bir yere varamazsınız, devletin gücü karşısında ezilirsiniz. Her birimizin özgürlüğü başka arkadaşımızın özgürlüğüyle sınırlı.

O ilk olayda, çevre duyarlılığıyla hareket edenlere karşı yapılan aşırı şiddet gösterisi yanlıştır, haksızdır. O yurttaşlarımdan özür diliyorum. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim ama sokaklarda tahribat yapanlar, sokaklarda insanların özgürlüklerine engel olmaya çalışanlara bir özür borcumuz olduğunu düşünmüyorum.

Eylemleri Arap baharına benzetme gayretleri var.

Kerry veya diğerleri, Türkiye'de yaşanan olayların daha fazlası onların ülkesinde de yaşanıyor. Oralarda yaşandığında nasıl tepki gösteriyorlarsa aynısını burada da bekliyoruz. İktidara bir tepki varsadoğaldır, bastırmak güçlü iktidarın yapacağını şey değil.

Dış basında fevkalade dezenformasyon var. İsimlerini zikretmeye gerek yok, siz de onları biliyorsunuz. Türk basının gösterdiği duyarlılığı, maalesef dışarıda bir takım uluslararası televizyon ve kanallar aynı şekilde göstermediler. Bu Türkiye'ye karşı bence hasmane bir tutumdur. Ancak basın özgür. Bu konuda yazacaklarını, çizeceklerini bizim tayin etmemiz veya bizim belli çerçevede bunu oturtmamız mümkün değil.

Bazı merkezlerden olayın yönlendirildiğini biliyoruz. Bas konuş yöntemiyle ABD'den talimat yağdıranlar var.

İstanbul'a yapılacak iş konusunda belediye, halkıyla ortak karar almalı.

Kesin bir kararımız yoktur. Kaldı ki orada ne yapılacağı konusu da henüz kararlaştırılmamıştır. Sadece Taksim'in yayalaştırma çalışmasında bir proje vardır ama buraya Gezi Parkı'na veya Topçu Kışlası'na ne yapılacağı konusunda farklı düşünceler vardır. Henüz düşünce aşamasındadır. Elbette bu duyarlılıkları dikkate alarak çok kesin bir karar alacağımızı söyleyebilirim. Önce mahkeme kararını irdeleyelim. Sonra buraya ne yapılacağı konusunda net bir fikir ortaya koyalım. Bu fikri, bütün taraflarla, paydaşlarla görüşelim ve halkımızın istediği konuda karar verelim.

Portakal gazı kullanıldığı iddiası doğru değil.

Cumhurbaşkanı her konuda yapıcı konuşuyor.

Duyarlı insanlar bu eylemleri bugün bitirecektir. Eylemlere katılan 11 illegal örgüt var. Eylemlerin sonucunda oluşan toplam zarar 70 milyon liradır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan birlik çağrısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN