Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taksim olaylarına inceleme

Bakan Güler, TBMM Genel Kurulu'nda Gezi Parkı protestolarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Giriş Tarihi: 4.6.2013 15:31 Güncelleme Tarihi: 7.6.2013 11:14
TBMM Genel Kurulu'nda İçişleri Bakanı Muammer Güler'in, 'Gezi Parkı' protestolarında yaşananlarla ilgili açıklamalarına CHP ve MHP'den tepki geldi.

İçişleri Bakanı, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylara ilişkin polislerin orantısız güç kullanmasına ilişkin iddiaları 2 mülkiye, 2 de polis başmüfettişin incelediğini belirterek, "Bir suç işlenmişse bunun kanuni gereği yerine getirilecektir" dedi. Güler, Taksim Gezi Parkı'ndaki olaylarla ilgili 77 ilde değişik şekillerde 603'e yakın eylem gerçekleştirildiğini belirterek, "280 işyeri, 6 kamu binası, 103 polis otosu, 207 özel araç, bir konut, bir polis merkezi ve 11 AK Parti hizmet binasına zarar verildi. 70 milyon lirayı aşan zararları da mutlaka görmemiz gerekir" dedi.

Güler, Ankara'da gruplara tolerans gösterildiğini, ancak grupların Meclis'e, AK Parti Genel Merkezi'ne ve Başbakanlık Konutu'na yönelik saldırgan eylemleri karşısında güç kullanmak zorunda kalındığını vurgulayarak, ''Bırakalım yürüsün mü? Meclis'i işgal mi etsin? Asla ve asla kanunsuz eyleme göz yumma lüksümüz yoktur. Böyle bir lüksümüz de olmayacaktır. Polis ve halkımızı karşı karşıya getirmeye çalışılan bu organize ve planlı kitlesel şiddet eylemleri hiçbir amaca hizmet etmemektedir. Halkımızın şunu bilmesini istiyoruz ki bu eylemleri kendi ideolojileri adına ranta dönüştürmeye çalışan örgütlü yapılar, ülkemizde kaos yaratmaya çalışmışlardır. Masumane hak arama özgürlüğü içerisinde şiddete başvurmayan herkesin, başımızın üzerinde yeri vardır. Ancak yakan, yıkan kamu malına zarar verenlere karşı da hep birlikte karşı çıkalım, onlarla aramıza mesafeyi koyalım" dedi.

Güler, Taksim Gezi Parkı'na ilişkin müdahalelerde MOBESE kameralarının kapatıldığı yönündeki iddialara ilişkin ise, "Taksim, İstiklal Caddesi ve Gezi Parkı'ndaki bütün kameralar daha ilk günden itibaren tahrip edilmiştir. Keşke bunlara zarar vermeselerdi de eğer yapılmış bir eksiklik varsa onları da tespit edebilseydik. Kameralar yerine konacak" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taksim olaylarına inceleme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN