Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gezi Parkı'nda Cuma namazı

Taksim Gezi Parkı'nda toplanan ve kendilerine "Antikapitalist Müslüman Gençler" adını veren bir grup, cuma namazı kıldı.

Giriş Tarihi: 7.6.2013 17:11 Güncelleme Tarihi: 7.6.2013 17:12

Ellerindeki seccade ve battaniyelerle Taksim Meydanı'nda toplanan gruptakiler, Gezi Parkı'nda bir araya geldi. Cuma namazı sünnetinin kılınmasının ardından gruptan bir kişi hutbe okudu. Daha sonra gazeteci yazar İhsan Eliaçık, cuma namazını kıldırdı.

Eliaçık, Taksim Gezi Parkı ile ilgili eylemlerde hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kılınacağını söyledi. Bu sırada gruptakiler, Adana'daki olaylar sırasında şehit olan Komiser Mustafa Sarı için de dua edilmesini istedi. Gruptakiler, gıyabi cenaze namazının ve duaların okunmasının ardından dağıldı.

Namaz kılanların çevresinde parktaki bazı eylemcilerin, güvenlik çemberi oluşturduğu görüldü.

Öte yandan, bazı kişiler de Gezi Parkı'ndaki küçük bir alana, çiçek ile domates ve biber tohumu ekti.

KARDEŞLİK HUTBESİ OKUNDU

Taksim Gezi Parkı'yla başlayan olaylardan sebebiyle cuma hutbesinde kardeşlik vurgusu yapıldı. "Kardeşlik, sadece dilden dökülen kuru sözlerden ibaret değildir. Kardeşlik, gönülden gönüle uzanan ve yürekleri birbirine bağlayan ülfet ve samimiyet köprüsüdür." diye başlayan hutbede, Peygamber Efendimiz (SAV)'in hadislerinden yola çıkılarak birlik ve beraberlik mesajları verildi: "Sizden biriniz, kendisi için istediğini mümin kardeşi için de istemedikçe gerçek manada iman etmiş olamaz. Müslüman, Müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu düşmana teslim etmez."

Özellikle eylemler sırasında çevreye verilen zarar ve kullanılan üslup da hadislerden yola çıkılarak hutbeye konu oldu: "Müslümanın Müslümana malı, namusu, onuru ve canı haramdır. Kişiye, Müslüman kardeşini küçük görmesi kötülük olarak yeter."

Diyalog, hoşgörü ve empatiye çağrı yapılan hutbede, Yüce Nebi (SAV)'nin şu sözleri de yer aldı: "Birbirinizle ilgiyi kesmeyin. Birbirinize sırt çevirmeyin. Birbirinize kin beslemeyin. Birbirinize haset etmeyin. Ey Allah'ın kulları, kardeş olun. Müslümanın, kardeşine üç günden fazla dargın durması hel'l değildir."

Hutbe, yine birlik ve kardeşlik mesajı veren ayetler ve duayla son buldu: "Yüce Rabbimiz'in, 'Müminler ancak kardeştir. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin.' emri gereği yıkıcı değil, yapıcı olalım. Ayrıştırıcı değil, birleştirici olalım. Fitneyi değil, ıslahı esas alalım. Bizi biz yapan değerlere sımsıkı sarılarak, birliğimizi ve dirliğimizi koruyalım. Ya Rabbi! Müminler olarak kalplerimizi, gönüllerimizi birbirine kaynaştır. Bizi birbirimize düşürmek, kuvvetimizi parçalamak, dayanışma ruhumuzu zayıflatmak, yuvamızı dağıtmak isteyen her türlü fitne ve fesattan bizleri muhafaza eyle! Allahım! Muhabbetimize, birliğimize, dirliğimize gölge düşüren her türlü şiddetten, nifaktan, tefrikadan ve şeytandan bizleri koru. Bizleri birbirlerine karşı saygılı, hoşgörülü ve samimi kardeşler eyle."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gezi Parkı'nda Cuma namazı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN