Necati Şaşmaz'dan Gezi Parkı açıklaması

Kurtlar Vadisi dizisinden "Polat Alemdar" ismiyle tanınan ünlü oyuncu Necati Şaşmaz ile ünlü tiyatrocu Hasan Kaçan, AK Parti Genel Merkezi'ne gelerek Başbakan Erdoğan ile görüştü.

Giriş Tarihi: 13.6.2013 02:03 Güncelleme Tarihi: 13.6.2013 22:26
Başbakan Erdoğan ile görüşen sanatçılar açıklama yaptı. Necati Şaşmaz görüşme sonrası;

"Saatlerdir bekliyorsunuz burada. Yaklaşık 2 haftadır herkes gibi Gezi Parkı olaylarına çok üzgünüm. Maalesef Türkiyemiz bunu haketmiyor. Sanıyorum bize nazar değdi. Bizim dinleyen bir toplum olmamız gerekiyor. Twitter'ımızdan bilgiler alıyoruz, bilgi kirliliği oldu ama. Bizim iletişim kopukluğumuz var. Bu konudaki hissettiklerimi sayın Başbakan'a aktarmak istedim. Aslında suskunluğumu 10 gün boyunca korudum. Olayları izledim fevri çıkışlar da yapabilirdim. Ama neler olacağını bekledim. O dönemde benim Gezi Parkı'na gittiğim şeklinde haber yayınlandı. Ben bunu yapmadım, dolayısıyla beni orda taraf göstermelerinden rahatsızlık duydum. Bu insanları zoraki taraf etmeye itmemeli bence. Bütün dünya gözünde hepimiz için üzücü bir olay bu. Yurt dışından bir sürü arkadaşım aradı. Bunlar yabancı kişiler tabii. Türkiye emin, Türk milleti emin olmaya devam edecek. Biz demokratik söylemlerimizi sadece söylemlerimizle değil görselde de gösterebilsek keşke. Elbette ki güzel şeyler olsun istiyoruz. İnşallah olur da. Bizim akademisyenlere sosyologlara biliadamlarına ihtiyaçlarımız var. Benim söyleyeceğim birbirimizi Allah için sevelim, bütün için sevelim. İnşallah hepimize Allah tahammül versin. Bana göre bu ülkeye nazar değmiştir. Kimse istemez bu ülkenin kötü duruma düşmesini. İnşallah bunlar da geçecek." açıklamasında bulundu.

İŞTE O AÇIKLAMABaşbakan'ımıza da teklifte bulundum. Bir gün gidelim hep birlikte Gezi Parkı'na dedim. O da tabiki neden olmasın dedi.

Gezi Parkı'na neden gitmem? Bir yanda Atatürk'ün askeriyim diyenlerle, örgütün askeriyim diyenlerle aynı yeri paylaşmak Atatürk'e hakarettir. Değerlerimizin içi boşaltılmaya çalışılıyor. Bunu nerden biliyorsunuz derseniz... Benim kardeşim bir sosyolojik araştırmacısı, bir senarist, orada bunu gözlemliyor. Bunu yapmak da zorunda. Oradan bana gelen bilgiler doğrultusunda konuşuyorum.

MÜMTAZ TAYLAN'IN AÇIKLAMASI

Başbakan Erdoğan'la görüşen 11 kişilik heyette yer alan tiyatro sanatçısı Ahmet Mümtaz Taylan, görüşmeye ilişkin şunları söyledi:

"Biz bugüne kadar ki gözlemlerimizi tek tek aktardık. Başbakan hiç kesmeden araya girmeden, gerilim oluşturmadan dikkatle dinledi ve not aldı. Tamamı farklı kesimlerden gelen, ortak ideolojileri olmayan ama Gezi Parkı hakkında son derece kaygılı olan, polisin orantısız şiddetini eleştiren 11 kişinin konuşmalarını sükunetle dinledi, notlarını aldı. 4.5 saat biz konuştuk. Yarım saat de Başbakan konuştu. Katıldığı katılmadığı yanları söyledi. Bu toplantının eğer varsa bir kazanımı şudur: Başbakan Gezi Parkı ve çevresinin, AKM'nin değil, Topçu Kışlası'nın referanduma götürülebileceğini, bunun MKYK'da değerlendirileceğini, buna MKYK'nın karar vereceğini söyledi. Benim bütün dileğim ağır bir müdahale, bir gerilim olmadan inşallah bu Gezi Parkı'ndaki gerilim sona erer. Çünkü bir adım atıldığını düşünüyorum. Bunun bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Ancak tabiki kimseyi temsil ediyor değilim. Bireysel olarak dileğim bu. Gezi Parkı için zaman daralıyor. Biz, 'Provokatörlerle Gezi Parkı'ndaki gençleri birbirinden ayırarak bir şekilde orayı temizlemek boşaltmak zorundayız İstanbul'da hayatın devam etmesi için, nefes alması için. Bunun için zamanımız daralıyor. Şimdi biz referandumdan bahsediyoruz artık Gezi Parkı'nın boşaltılması lazım' olarak algıladık.

Taksim Gezi Parkı ile ilgili Başbakan Erdoğan ile konuşan Hasan Kaçan ve Necati Şaşmaz yapılan görüşmeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

HASAN KAÇAN'IN AÇIKLAMASI

Başbakan Erdoğan ile görüşen Taksim Gezi Parkı heyeti içinde yer alan Hasan Kaçan, Başbakan gençlerin güvenliğinden endişe duyduğunu ifade etti.

Kaçan, Başbakan Erdoğan'ın Gezi Parkı konusunda adım attığını, bu konuda Hüseyin Çelik'in açıklamalarda bulunduğunu söyledi.

Hasan Kaçan, Gezi Parkı'ndaki gençlerin güvenliğine yönelik adımlar atıldığını ve bunun kaygısının duyulduğunu, kendisinin de bir baba olduğunu iki çocuğu bulunduğunu, belirterek "Bana Gezi Parkı hakkında bilgisi var mı diye soruyorlar. 51 yıldır Dolapdere'liyim. Gezi Parkı'ndaki aslanı kimse gördü mü, ordaki aslandan haberi varmı. Tüm anne babalar gibi hepimizin yüreği ağzında. Bu işin yumuşuk bir şekilde sonlanması, ordaki kardeşlerimizin arzuları şeklinde sonlanması bizim de arzumuz. Bizden önceki toplantı da biz de aynı şeyler tekrarlandı.

-Benim oğlum Gezi'ye gidip geliyor. Ben de onlar vasıtası ile haberim oluyor. 15 gündür çocukların orada neler çekiyor. Banyo yok, tuvalet yok, orada korkunç şekilde idrar kokuyor. İnsanın kalabileceği bir şekilde değil. Hastalanmadan kötü bir şey çıkmadan bu işin sonlanmasını diliyorum. Orada çevre hassasiyeti olan arkadaşların bu adımı atmalarını ve kendilerinin de bunu kabul etmelerini diliyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Necati Şaşmaz'dan Gezi Parkı açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN