Yargıtay'dan 52 polis kararı

Yargıtay, Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde 1992 yılında polisin müdahale ettiği izinsiz bir gösteride, banka görevlisi Mithat Kutlu'nun başına aldığı darbe sonucu ölümüyle ilgili yargılanan 52 polis memuru hakkında verilen beraat kararını onadı.

Giriş Tarihi: 14.6.2013 13:52 Güncelleme Tarihi: 14.6.2013 14:01
Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 765 Sayılı TCK'nın ''adam öldürmek'' suçu kapsamında 30'ar yıla kadar hapis istemiyle yargılanan, aralarında bir emniyet amiri ve 4 komiserin de bulunduğu 52 polis memuru hakkında verdiği beraat kararını inceledi. Yargıtay, mahkemenin "sanıkların üzerine atılı suçu işledikleri sabit olmadığı" gerekçesiyle verdiği beraat kararının onanmasını kararlaştırdı.

Maktul Kutlu'nun yakınlarının avukatı Abdullah Çağer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dava dosyasını 2010 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdıklarını belirterek, "AİHM, 7 Mart 2013'te başvurunun kabulünün ilk incelemesinin ardından Türkiye hükümetinden bu davayla ilgili bilgi istedi. AİHM'in bu konudaki kararını bekliyoruz" dedi.

Çağer, o dönemde bir bankanın görevlisi olarak çalışan maktulün, yürüyüşte yer almamasına rağmen evinin bahçesinden gözaltına alındığını iddia ederek, şahsın, gördüğü işkence ve kötü muamele sonucu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdiğini söyledi.

OLAY

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Bismil ilçesinde 18 Nisan 1992 tarihinde gerçekleştirilen izinsiz gösteriye polisin müdahalede bulunduğu belirtilerek, "Bismil'de kanunsuz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapan ve bölücü içerikli sloganlar atan 200 kişilik gruptan dağılmayan şahıslar güvenlik güçlerince zor kullanılarak dağıtılmıştır. O sırada maktulün olay mahallinde bulunması esnasında, kafatasından almış olduğu künt darbesi sonucu kaldırıldığı hastanede öldüğü, böylece sanıkların üzerlerine atılı suçu işledikleri tüm hazırlık evrakı kapsamından anlaşılmıştır'' denilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay'dan 52 polis kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN