4 maddelik yol haritası

Sabaha kadar süren Gezi heyeti görüşmelerinden çıkan yol haritasının temelini, yargı kararına ve vatandaşın düşüncesine saygı oluşturdu. Gezi eylemlerinin sanatsal etkinliklerle bitmesi gündemde

Giriş Tarihi: 15.6.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı protestolarına çözüm çerçevesinde başlattığı diyolag görüşmelerinden 'Gezi' için yol haritası çıktı. Dün sabaha karşı biten ve 8 sanatçı ile Taksim Dayanışması'ndan 8 temsilcinin katıldığı toplantıda olayların bitmesini sağlayacak nitelikte 4 madde üzerinde mutabakata varıldı. Heyettekilerin de yapılan görüşmeden ve Erdoğan'ın tutumundan tatmin olduğu öğrenilirken 4 maddelik yol haritasının kısa sürede eylemlerin sona ermesini sağlayacağı belirtildi. Temelini yargı kararına ve vatandaşların düşüncesine saygı oluşturan 4 maddelik yol haritası şöyle: 1- Yargı kararlarına sonuna kadar saygı duyulacak. Projenin iptali konusunda kesin karar yargıdan gelirse, Gezi park olarak kalacak. 2- Demokrasi'ye güvenilecek ve eğer Taksim'de projenin yapılabileceği yönde bir karar yargıdan çıkarsa bu kez halka gidilecek ve halkoylaması ile Gezi'ye Topçu Kışlası'nın yapılıp yapılmaması halk tarafından belirlenecek. 3- Olayların büyümesinde en büyük faktör olarak gösterilen polis şiddeti ve orantısız güç konularında devlet soruşturmaları titiz ve şeffaf bir şekilde yürütecek 4- Diyaloğun devam etmesi, provokasyonun önlenmesi ve Türkiye'nin itibarı için Gezi Parkı'ndaki işgalin bitirilmesi ve görüşmelerde mutabık kalınan maddelerin takipçisi olunması teklifi Gezi direnişçilerine anlatılacak.

HAFTA SONU FİNAL

Görüşmede Başbakan'ın yaklaşımından ve gösterdiği anlayıştan memnun kalan ziyaretçilerin hafta sonu yapılacak sanatsal etkinliklerle bu protestolara bir son verme fikrini benimsedikleri öğrenildi. Etkinlik ile ilgili ilk bilgiyi veren TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman, "Bu süreçte maalesef 4 ölüm gerçekleşti. Bu acıyı halen içimizde yaşıyoruz. Yarınki etkinlik bir şenlik değil ağıt, üzüntü, onları anma şeklinde olacaktır. Herkesi bekliyoruz" dedi. Yazar Sunay Akın ise, "Benim gönlümde yatan şu; buradan İstanbul'a giderek Gezi Parkı'ndaki arkadaşlarımızla hep beraber bu sefer sanatımızla şiirlerimizle, şarkılarımızla, belgesellerimizle, bu işi demokratik anlamıyla bir yerde bir finale bir taçlandırmaya getirmek. Bütün bu hukuk süreci zaten sürüyor" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
4 maddelik yol haritası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN