Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlk duran adam Cüneyt Arkın'mış!

Erdem Gündüz (Duran Adam), tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştı. Meğer ilk Duran Adam 1979 yılında eylemini yapmış.

Giriş Tarihi: 19.6.2013 22:51 Güncelleme Tarihi: 19.6.2013 23:01
Gezi Parkı olaylarında polisin aktivistlere olan sert müdahalesine tepki göstermek için Taksim Meydanı'nda durma eylemi yapan Erdem Gündüz (Duran Adam), tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Erdem Gündüz'ün yaptığı bu eylem, sanal alemi de harekete geçirdi.Sosyal medyada ardı ardına çıkan espirilere bir yenisi de bugün eklendi. Yıllar önce çekilen bir filmdeki sahneyi paylaşan internet kullanıcıları 'Duran Adam' protestosuyla ilgili bir gerçeği ortaya çıkardı.
Meğer 1979 yılında Cüneyt Arkın, başrol oynadığı 'Vatandaş Rıza' adlı filmde, Taksim Meydanı'nda durma eylemi yapmış.

VATANDAŞ RIZA FİLMİNİN KONUSU

Senaryosunu Tarık Dursun Kakınç, Safa Önal ve Atilla Dorsay'ın beraber yazdığı, Cüneyt Arkın, Betül Arkın, Murat Arkın, Sümer Tilmaç, Osman Seden ve Gürol Ünlüsoy'un rol aldığı ve Cüneyt Arkın'ın yönettiği filmin konusu şöyle:

"Rıza, bir demirci ustasıdır. Karısı ve çocuğuyla bir gecekonduda oturmaktadır. Bir gün, sevgilisine fiyaka yapmak isteyen bir zengin çocuğu arabasının kontrolünü kaybedince gecekondunun yıkılmasına neden olur.

Gencin babası biraz para verip olayı kapamak ister ama Rıza bununla yetinmez, kendisinden özür dilenmesini ister. Komşuları aleyhine döndükleri için Rıza hakkını mahkemede de alamaz.
Rıza Taksim Meydanı'nda açlık grevine girer. Basın ve televizyon olaya ilgi gösterir.
Basın, zengin ailenin de üstüne gidip kirli çamaşırlarını ortaya döker ve Rıza amacına ulaşır."

İŞTE O SAHNE

İşte Cüneyt Arkın'ın 'Duran adam' olduğu o sahne...
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlk duran adam Cüneyt Arkın'mış!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN