Babasını hâlâ görevde sanıyor

Suriye sınırında düşen uçakta şehit olan Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın 7 yaşındaki oğlu, babasını görevde sanıyor. Ertan'ın babası da evladının naaşını göremediğini dile getiriyor

Giriş Tarihi: 20.6.2013
Tam 1 yıl önce, 22 Haziran günü Genelkurmay Başkanlığı, Malatya/Erhaç Meydanı'ndan kalkan RF-4 askeri keşif uçağıyla Hatay'ın güneybatısında deniz üzerinde radar ve telsiz temasının kesildiğini bildirdi. Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapılan güvenlik zirvesinin ardından, "Uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır" açıklaması yapıldı. Uçağın pilotları Hava Pilot Yüzbaşı Gökhan Ertan ve Hava Pilot Teğmen Hasan Hüseyin Aksoy'un önce botları ve kasklarının bulunduğu açıklandı. Umutlu ailelere acı haber tam 12 gün sonra geldi: Deniz dibinde genç pilotların cesetlerine ulaşılmıştı. Geçen bir yılda genç pilotların ailelerinin acısı hiç dinmedi. Şehit Yüzbaşı Gökhan Ertan'ın babası öğretmen Ali Ertan, "7 yaşındaki torunum Burak'a babasının öldüğünü söyleyemedik. Babasını hâlâ görevde biliyor. Geçenlerde 'Babamın görevi ne kadar uzun sürdü' deyince yüreğimiz yandı" diyerek acısını anlattı. Oğlunu kaybetmelerinin ardından 3 ay sonra ikinci torununun da dünyaya geldiğini anlatan Ertan "O babasını hiç göremedi. Ona da babasının adı Gökhan'ı verdik" dedi. Oğlunun çocukluk hayalini gerçekleştirip pilot olduğunu anlatan Ertan " Ona ilk aldığım hediye bir helikopterdi. Tek hayali pilot olmaktı. Tıp kazandığı halde pilot olmak istedi" diye konuştu.

'BİR CEVAP GELMEDİ'
Evladını kaybettiğinde naaşını göremediğini ve vedalaşamadığını dile getiren Ertan "Otopsi raporunu görmek istedik, 2. Ordu Askeri Savcılığı'nda olduğu söylendi. Bir ay sonra gelen cevapta raporun kendilerinde değil Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nda olduğu söylendi. Hava Kuvvetleri ise dilekçeme cevap bile vermedi" dedi. Oğlunun nasıl öldüğünü bilmek istediğini ve otopsi raporunu görünce içinin bir nebze rahat edeceğini belirten baba "Bulunan bot ve kaskını da görmek istediğimizi, en azından eşyalarına dokunmak istediğimizi söyledik. Fotoğraflarını bile göremedik" dedi. "Mezara koyduğum oğlumsa içimde hep yaşıyor ama ben onun kazadan sonra atladığına inanıyorum. Bağcıklı botların ve kaskının bulunmasını buna yoruyorum. Ama sonra akıbeti ne oldu bilemiyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Babasını hâlâ görevde sanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN