Türkiye'nin en iyi haber sitesi

O yalı kurtuldu

Erdal İnönü'nün eşi Sevinç İnönü'nün kefil olduğu kredinin ödenmemesi nedeniyle 7.6 milyon liradan satışa çıkartılan yalısı, alacaklı bankanın satışı durdurmasıyla şimdilik kurtuldu

Giriş Tarihi: 21.6.2013
Merhum Erdal İnönü'nün eşi Sevinç İnönü'nün kardeşi Selim Sohtorik'e kefil olduğu kredilerin ödenmemesi nedeniyle, 7.6 milyon muhammen bedelle satışa çıkartılan İnönü ailesine ait Anadolu Hisarı'ndaki tarihi '', alacaklı bankanın satışı durdurmasıyla şimdilik kurtuldu. Yalının icra yoluyla satışının durdurulması için avukatlarıyla birlikte günlerdir çalışma yapan Sevinç İnönü, SABAH gazetesinde önceki gün yer alan "İnönü'nün hatırası satışa çıkıyor" haberinde, "Çaresiz kaldım. Çaldığım bütün kapılar tek tek yüzüme kapandı. Alacaklı banka ile hem kendim hem avukatlarım gerekli görüşmeleri yaptık. İyi niyetli olduğumuzu, 3 milyon TL'lik bir gayrimenkulümün olduğunu ve geriye kalan parayı da yapılandırıp ödeyeceğim" diyerek sitem etmişti. Alacaklı banka İnönü'nün gazetede yer alan bu sitemine 'karşılık verdi' ve belirlenen muammen bedelin düşük olmasını da gerekçe göstererek, 96 yıllık yalının satışının durdurulması için Beykoz İcra Müdürlüğü'ne müracatta bulundu. İcra müdürlüğü de bunun üzerine, dün yapılması gereken satışı durdurdu.

ALMAK İSTEYEN ÇOK
İhaleye katılmak için sessizce icra müdürlüğüne gelen birçok alıcı da, 'Durdurma' kararının açıklanmasının ardından müdürlükten ayrıldı. Boğaz'da yalı satışıyla ilgilenen Portföy Yöneticisi Fatih Kenan Öztürk, "Çok iyi durumda ve bakımlı bir yalı. Büyük olmasa da tarihi değeri var. Konumu da iyi. Değeri 16-17 milyon doları bulur. 7.6 milyon TL böyle bir yalı için çok düşük bir fiyat" diye konuştu. Ünlü bir işadamı, "Fiyat çok düşük. Böylesine bir yalının 35 - 40 milyon lira fiyat aralığında rahatça alıcı bulabilir. Ama merhum İnönü Türkiye için çok değerli bir bilim adamıdır. Bedava da verilse bu yalıyı almaya gönlüm razı olmaz" dedi. Sohtorik'in kredileri ödememesi nedeniyle İnönü çiftine yurt dışına çıkış yasağı konmuştu. Erdal İnönü bu yüzden Wigner Fizik Madalyası'nı almak için 2004'te Meksika'ya, Başbakan Erdoğan'ın araya girmesiyle gidebilmişti.

450 METREKARE BAHÇESİ VAR
İstanbul Kültür Mirası ve Kültür Ekonomisi Envanteri'nde yer alan 2. grup eski eser tescilli Komodor Remzi Bey Yalısı 1917'de inşa edildi. Yalıya 1972'de sahip olan Erdal İnönü, binayı kagir olarak yeniden yaptırdıktan sonra, "Benden sonra müze olsun" diye vasiyet etti. 450 metrekare bahçesi, 153 metrekare tabanı olan yalının toplam 637 metrekare kullanım alanı var. Bahçe, zemin, ve 2 kattan oluşan yalıda 4 salon, 6 oda, 7 banyo ile asansör bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O yalı kurtuldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN