'Milyonlarca tweete bir besmeleniz yetti'

Gezi olayları için "Türkiye'nin imajını lekelediler" diyen Erdoğan, eylemci gençlere "Her eyleminiz faiz lobisine, demokrasi düşmanlarına kazandırdı" diye seslendi. Erdoğan "Kırılan kalpleri onaracağız" dedi

Giriş Tarihi: 23.6.2013
"Milli İradeye Saygı mitingi"nin dördüncüsünü Samsun'da yapan Başbakan Tayyip Erdoğan, Gezi eylemleriyle ilgili "Onlar milyonlarca tweet atsınlar, tek bir besmelemiz oyunları bozdu" dedi. Gezi olaylarına katılan gençlerin CHP dönemini yaşamadığını hatırlatan, "AK Parti iktidarındaki tokluğu, bolluğu gördüler" diyen Erdoğan, gençleri "Her eyleminiz faiz lobisine, demokrasi düşmanlarına kazandırdı" uyarısı yaptı. Kırılan kalpleri onarma mesajı da veren Erdoğan, şunları söyledi:
Biz itidalle, ellerimizi semaya açıp, namazda kıyamla direniriz. Onlar milyonlarca tweet atsınlar, tek bir besmelemiz oyunları bozdu. Onlar yaksınlar, yıksınlar, yağmalasınlar tek bir "lahavlemiz" bütün tuzağı bozar. Onlar camilere ayakkabıyla girsinler. İçki içsinler. Başörtü kızlarımıza el uzatmaya kalksınlar. Bu milletin bir duası bütün hesaplarını alt üst eder.
Bazı medya, sözümona sanatçılar, yazarlar hatta bazı ülkelerin liderleri "Ağaç, Gezi Parkı, Demokrasi, hukuk, özgürlük" dediler. Yakılan polis otolarından bahsetmediler.
Kanlarında, genlerinde CHP olanlar bize çevrecilik dersi veriyor. CHP zihniyetinin olduğu yerde yokluk vardır. 20 yaşındaki gençler bunu yaşamadılar. AK Parti iktidarındaki tokluğu, bolluğu gördüler. Bu tokluk içinde maalesef oynanan tuzağı göremiyorlar. O samimi gençlere de seslendim. Bu iktidar döneminde alamadığınız ne? İnanır mısınız söyleyemediler. İçlerinden biri başörtüsü özgürlüğüne sizinle kavuştum dedi. Çıkmış bu sabah CHP'liler toplanmışlar bir araya özgürlükten bahsediyorlar. Sizin olduğunuz yerde özgürlük olur mu?

BİKİNİLİ EYLEMCİ

Elinde molotof olan teröristi bunlar sempatik gösterdiler. Yakıp yıkanları, yağmalayanları afacan çocuk gibi gösterdiler. Ama polisin sabrını, milletin itidalini hiç söylemediler. Taksim meydanına bikinili çılgınlar çıkarıyorlar. Tahrik etmek, bu toplumun sabrını taşırmak için toplumun değerleriyle oynamak için bunu yapıyorlar.
Bir tanesi utanmadan, terbiyesiz "müftünün karısıyım" diye ortaya çıkıyor. Başına örtüyü takmış... Sonra CHP'nin ilçe başkanın karısı olduğu ortaya çıktı. Şişli Belediyesi'nde çalıştığını gördük. Bunların ne olduğunu Sünni-Alevi gerilimi oluşturmak için her türlü provokasyonu yapan milletvekilinden de gördük. Kardeşlerim CHP bu.
3 hafta devam eden bu gösterilerden kim kazandı? Faiz lobisi, Türkiye'nin hasımları, rant lobisi, Türkiye'nin rakipleri kazandı. Peki, kim kaybetti. Az da olsa Türkiye ekonomisi, turisti kaybetti. Türkiye'nin imajını lekelediler. Türkiye'de ağaç için gösteri yaptığını zanneden gençlere sesleniyorum: Her eyleminiz faiz lobisine Türkiye'nin rakiplerine, demokrasi düşmanlarına kazandırdı.
Brezilya'da da aynı oyun oynuyor. Mesajlar aynı. Aynı merkezden idare ediliyor. Türkiye'de başaramadıklarını Brezilya'da gerçekleştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Tuzak aynı tuzak. Maksat aynı maksat. Bir farkla: Buradakiler "yoksuluz" diyemediler. "Zam verin" diyemediler. "Bize parti, sendika kurdurmuyorsunuz" diyemediler. Gezi parkından başka söyleyebilecekleri başka laf yoktu. Şimdi ne diyorlar? Özgürlük diyorlar. Ne özgürlüğü ya? Türkiye'de özgürlük var zaten. Kimin giyimine kuşamına karışılıyor. Kimin ne içtiğine, yediğine karışılıyor. Var mı böyle bir şey. Herkes istediği gibi giyiniyor.
Farkına varamadığınız oyunda hepiniz gönüllü bir nefer gibi kullanıldınız, ey gençler. "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diye yola çıktılar, faiz lobisinin neferi oldular. "Ulusalcıyız" diye yola çıktılar Türk bayrağının yakılmasına seyirci kaldılar.
Başına bir şey geldiğinde gideceğin yer karakoldur. Polisimiz olmadan mı devlet yöneteceğiz? Dünyanın neresine giderseniz gidin bir numara polistir. Sınır güvenliğinde askerdir. CHP ve yandaşları polisimize kasıtlı olarak saldırıyor. Bu polis Türkiye Cumhuriyeti'nin polisidir. Görevini yapıyor, yapacak. Rahat dur biber gazı sıkmasın. Kaldırım taşıyla saldırırsan ne yapacak? Önce su, sonra biber gazı...
CHP'nin genel müdürü kalkmış, Merkel'e mektup yazmış. Hala genel başkan olamadı genel müdürlükte kaldı. Bu gidişle olmaya niyeti yok. Milletiyle konuşmak yerine başka ülkelerin liderlerine ağlıyor.
Bu olayları başlatan, kışkırtan, destekleyenlere benim milletim sandıkta gereken cevabı verecektir. Kimin ne yaptığı belgeleriyle, delilleriyle elimizde. Hepsini hukuka teslim ediyoruz. Bu tuzaklar bizi yolumuzdan ayıramaz.
Kırılan kalpleri de el birliğiyle tamir edecek, kardeşlik içinde geleceğe yürüyeceğiz. Bu süreçte Türkiye demokrasisi, ekonomisi, kardeşliğimiz çok önemli bir sınavdan geçti. Bu iktidarı yemeye kimsenin gücü yetmeyecek.
(Çözüm süreci) Önümüzdeki hafta akil insanlar heyetiyle bir araya gelerek raporları alacağız. Ardından yol haritası çerçevesinde karlılık içinde yolumuza devam edeceğiz. Ne yapıyorsak hukuk içinde yapıyoruz.

CHP MİLLETVEKİLİNİN MEZARINI ZİYARET ETTİ
Başbakan Tayyip Erdoğan, miting alanına geçmeden önce, geçtiğimiz nisan ayında vefat eden, merkez İlkadım ilçesi Badıllı köyüne defnedilen CHP eski milletvekili ve AK Parti Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç'ın dedesi İlyas Kılıç'ın mezarını ziyaret etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Milyonlarca tweete bir besmeleniz yetti'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN