Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özgürlüklerden vazgeçmeyiz

Son dönemde uygulamalarıyla eleştirilen polise seslenen Erdoğan "Türkiye'nin güvenliğinden taviz veremeyiz ancak güvenliği bahane ederek demokrasinin duraklamasına da asla imkân tanıyamayız" dedi

Giriş Tarihi: 25.6.2013
, 10,5 yıllık iktidarları boyunca özgürlük- güvenlik dengesini hassasiyetle muhafaza ettiklerini ifade ederken, "Özgürlüklerin genişletilmesinin, demokrasinin standartlarının yükseltilmesinin güvenlik sorunu doğuracağını iddia edenler oldu. Biz bunların hiçbirine aldanmadık, özgürlükleri olabildiğince genişlettik" dedi. Erdoğan şu mesajları verdi:
* EN KALİTELİ EĞİTİM BİZDE: Bugün mezun olan 475 öğrenci sadece Türkiye'nin değil içinde bulunduğu coğrafyanın en güzide eğitim kurumlarından biri olan 'nde, en iyi ve en kaliteli eğitimi aldı. Türkiye'nin birikimi, tecrübeleri yani pratik de öğrencilerimize verildi.
* GÜVENLİK BAHANESİYLE DEMOKRASİDEN VAZGEÇMEYİZ: Biz hem güvenliğini tam anlamıyla tesis etmek hem de bunu hukuk, demokrasi içinde, özgürlüklere tam manasıyla sahip çıkarak gerçekleştirmek zorundayız. Böyle zorlu bir coğrafyada Türkiye'nin güvenliğinden asla taviz veremeyiz ancak geçmişte yaşandığı gibi güvenliği bahane ederek hukukun çiğnenmesine, demokrasinin duraklamasına, özgürlüklerin kısıtlanmasına da asla imkan tanıyamayız.
* ÖZGÜRLÜKLER GENİŞLEDİ, BİRLİĞİMİZ PEKİŞTİ: 10.5 yıl boyunca özgürlük-güvenlik dengesini büyük bir hassasiyetle muhafaza ettik. Bundan ciddi olarak rahatsızlık duyanlar da oldu. Özgürlüklerin genişletilmesinin, demokrasinin standartlarının yükseltilmesinin güvenlik sorunu doğuracağını iddia edenler de oldu. Biz bunların hiçbirine aldanmadık. Bu konuda geç bile kalındı dedik ve özgürlükleri olabildiğince genişlettik. Özgürlükler genişledikçe, demokrasinin standartları yükseldikçe ortaya bir güvenlik sorunu çıkmadı. Tam tersine birliğimiz pekişti, bütünlüğümüz güçlendi, kardeşliğimiz daha da anlam kazandı. Daha huzurlu, özgür ve itibarlı bir ülke haline geldi. 30 yıldır devam eden terör sorununu artık çözüm aşamasına getirdik.
* ÇÖZÜM SÜRECİNE GÖNÜLLER KAZANARAK GELDİK: Bu aşamaya; bu umut verici noktaya sadece güvenlik tedbirlerini artırarak değil güvenlik ve özgürlük dengesini samimi şekilde gözeterek ulaştık. Daha çok yasaklayarak, kısıtlayarak, görmezden gelerek değil tam tersine özgürlükleri genişleterek, yolları açarak, gönülleri kazanarak bu güzel seviyeye gelebildik.
* GÜVENLİKÇİ POLİTİKALARA DÖNÜŞ YOK: Buradan geriye dönüş de, Allah'ın izniyle, olmayacak. Türkiye'de güvenliğin, özgürlüklerin ve demokrasinin önüne geçtiği dönemler inşallah geri gelmeyecek. Hiçbir sabotaj, hiçbir tahrik, hiçbir tuzak Türkiye'yi güvenlikçi politikaların egemen olduğu günlere geri döndüremez ve döndüremeyecek.
* POLİS SINAVDAN GEÇTİ: Taksim Gezi Parkı odaklı eylemlerin polise karşı sistemli ve tertipli bir kampanyaya dönüştürülmek istendi. Bu gösterilerde polis, hükümet, demokrasi ve milli irade hedef alındı. Ulusal ve uluslararası medya ile bazı parlamentoların hedefinde hep polis oldu. Gösterilerin hiçbir aşamasında polis demokrasinin dışına çıkacak, hukuku çiğneyecek, özgürlükleri kısıtlayacak bir tavır içinde olmadı. Polis, amirlerinden aldığı emirle kendilerine tanınan yetki çerçevesinde, hukuk ve meşruiyet içinde kalarak görevini başarıyla yerine getirdi. Daha önce de ifade ettiğim gibi polisimiz çok önemli, çok zorlu bir demokrasi testinden başarıyla geçmiştir.
* KAHRAMANLIK DESTANI: Polis, bir başka ülkede yaşansa asla tahammül edilmeyecek saldırılara, tahriklere hukuk dışına kesinlikle çıkmadan karşı koydu ve adeta kahramanlık destanı yazdı. Böylesine uzun soluklu bir mücadeleyi vakarını, disiplinini bozmadan, 48 saat adeta aç susuz kalarak sürdürebilmek, açık söylüyorum, sadece bizim polisimizin başarabileceği bir iştir. 'İşkenceye sıfır tolerans' diyen bir hükümetiz.
* POLİSE OPERASYONA İZİN VERMEYİZ: Polis üzerinden ülkeye operasyon yapılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Polisimizi uluslar arası ya da ulusal medyaya, Türkiye'nin hasmı çevrelere asla yıprattırmayacağız. 10 yıl önce bu boyutta gösteriler, saldırılar karşısında polisin nasıl tepki vereceğini milletimizin takdirine ve tahayyülüne bırakıyorum.
* POLİSE ŞEYH EDEBALİ İLE ÖĞÜT: Erdoğan konuşmasının sonunda mezun polislere Şeyh Edebali'nin, 'insani yaşat ki devlet yaşasın' sözlerini ilke ve vazife yapma öğüdü verdi: "Siz devleti korumak için değil, milleti korumak suretiyle devleti korumak, devleti yüceltmek için vazife alacaksınız. İnsanımızı ne kadar korursanız, yüceltirseniz devletimiz de o kadar büyüyecek, gelişecek, güvenli ve huzurlu bir yer olacaktır. Sizlerin, demokrasiden, hukuktan, özgürlüklerden taviz vermeyeceğinize yürekten inanıyorum. Sizlerin, insan odaklı, insana hürmet içinde hizmet edeceğinize gönülden inanıyorum."

413 MEZUN
Polis Akademisi 68'inci dönem mezunları, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle mesleğe başladı. Akademinin Gölbaşı'ndaki yerleşkesinde düzenlenen törene yeni polis şeflerinin aileleri de katıldı. 413 öğrenci diplomalarını alarak akademiden mezun oldu. Akademiden ayrıca 15 ülkeden eğitim gören 62 öğrenci de mezun oldu. Başbakan Erdoğan mezuniyet töreninde ilk 10'a giren öğrencilere hediye takdim etti. Öğrenciler daha sonra silaha basarak yemin etti. Tören sonrasında polis bandosu gösteri sundu. Törende özel harekat timleri de bir gösteri yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özgürlüklerden vazgeçmeyiz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN