Türkiye'nin en iyi haber sitesi

60 büyükelçinin yerleri değişiyor

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Dışişleri Bakanlığı'nda uzun süredir beklenen büyükelçiler yaz kararnamesi için Bakan Ahmet Davutoğlu'nun düğmeye bastığı öğrenildi. En az 60 büyükelçinin kararname ile görev yerinin değiştirildiği öğrenildi. İlk bilgilere göre, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dış politika başdanışmanı olarak uzun süredir görev yapan Ferden Çarıkçı, Cenevre BM Daimi Temsilciliği'ne atandı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü de Tiflis (Gürcistan) Büyükelçiliği'ne getirildi. Dışişleri Bakanlığı'nın iki müsteşar yardımcısından Fatih Ceylan Brüksel'deki NATO Daimi Temsilciliği'ne, Birnur Fertekligil ise Türkiye'nin Viyana'daki BM Daimi Temsilciliği'ne getirildi. Mavi Marmara kriziyle ilişkilerin ikinci kâtip seviyesine indirildiği İsrail'e ise büyükelçi ataması gerçekleştirilmedi.

İLGİNÇ DİYALOGLAR
Davutoğlu, Ankara'da Suriyelilere insani yardım ulaştırılmasından sorumlu Müsteşar Yardımcısı Fertekligil'i 23.30'da arayarak, "Birnur Hanım n'apıyorsunuz? Acil bir durum var. Suriyeli mülteciler kapıya dayandı" dedi. Fertekligil'in, "Hangi kapıya? Hemen gidiyorum efendim" sözleri üzerine Davutoğlu, "Durun. Viyana kapısına dayandılar. Bundan sonra çalışmalarınıza oradan devam edeceksiniz. Hayırlı olsun" dedi. Rıfat Sunel'in kızı ile konuşan Davutoğlu, "Babanın büyükelçi olarak tayin edilmesine izin veriyor musun?" diye sordu.

DAVUTOĞLU: ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı İrlanda'nın Ankara Büyükelçisi Kenneth Thompson'ın onuruna verdiği yemekte AB üyesi ülkelerin büyükelçileriyle bir araya geldi. "Bir çiçekle bahar gelmeyeceğini" belirten Davutoğlu, başta 23. ve 24. fasıllar olmak üzere Türkiye'nin yeni fasıllar açmak istediğini kaydetti. Davutoğlu, her türlü eleştiriye ve diyaloğa açık olduğunu belirterek, ciddi bir istikrarsızlık varmış gibi gösterilmesinin kabul edilemez olduğunu aktardı. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
60 büyükelçinin yerleri değişiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN