Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cephanelik faciası davası üst mahkemede

Giriş Tarihi: 28.6.2013 14:06 Güncelleme Tarihi: 28.6.2013 14:07

Şehit aileleri, Afyonkarahisar'da 25 askerin şehit olduğu, 8'i asker 11 kişinin de yaralandığı mühimmat deposundaki patlamayla ilgili davada yargılanan komutanların tutuklanması için üst mahkemeye başvurdu.

Şehit Aileleri, avukatları aracılığıyla bir üst mahkeme olan Gölcük Donanma Askeri Mahkemesi'ne giderek, tutuksuz yargılanan ve halen görev başında olan 3 sanık subayın tutuklanmalarını talep etti. Başvuruda, suçun işleniş şekli, şehit sayısının fazlalığı ve 13 milyon lira gibi büyük bir maddi zararın olmasına rağmen sanıkların görev başında olmalarının ve tutuksuz yargılanmalarının kamu vicdanını sızlattığı, şehit ailelerinde infiale sebep olduğu belirtildi.

Kıdemli Albay Veysel Özbay, Binbaşı Ali Duran ve Üsteğmen Tuncay Aydın'ın tutuksuz yargılandığı dava Eskişehir 1. Hava Kuvvetleri Komutanlığı askeri mahkemesi'nde önceki hafta başladı. 18-19 Haziran 2013'deki ilk duruşmada tutuksuz sanıklardan Kıdemli Albay Özbay ve Binbaşı Duran'ın ifadelerini dinleyen mahkeme, davayı 31 Temmuz'a erteledi. Sanıkların suçu birbirlerine attığı duruşma sonunda, şehit aileleri ile avukatlarının askeri mahkemenin taraflı davrandığını ileri sürerek yaptığı reddi mahkeme talebi ile halen görev başında olan ve tutuksuz yargılanan 3 sanık subayın tutuklanması talebi mahkemece kabul görmedi. Mahkeme heyeti, suç delillerini karartma şüphesi olmadığından, suç vasfının değişebileceği ve kaçma şüpheleri olmadığından sanıkların tutuklu yargılanmaları talebini reddetti. Mahkemenin bu kararına sert tepki gösteren şehit aileleri konuyu üst mahkemeye taşıdı. Şehit ailelerinin avukatları, Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi'ne dilekçe ile başvurarak, sanıkların görevden alınıp tutuklanmaları talebinde bulundu.

Konuyu üst mahkemeye taşıyan şehit ailelerinin avukatlarından Ahmet Bilgin, sanıkların tutuksuz yargılanmasının kamu vicdanını sızlattığını söyledi. Avukat Bilgin, suçun işleniş şekli, şehit sayısının çokluğu gibi ağır suçlama ve 13 milyon liralık maddi zarara rağmen sanıkların tutuksuz yargılanmasının şehit yakınlarında infiale sebep olduğunu kaydetti. Şehit ailesi avukatlarından Altan Ulutaş da Gölcük Donanma Komutanlığı Askeri Mahkemesi yanı sıra Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Abidin Ünal ve askeri savcıya itirazlarını yapmaları için dilekçe verdiğini anlattı. Avukat Ulutaş, şöyle dedi: "Askeri Ceza Kanunu'na göre de kuvvet komutanı ve askeri savcı da tutuklamama kararına itiraz edebilir. Bu nedenle Eskişehir 1. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Abidin Ünal ile askeri savcıya, askeri mahkemenin verdiği tutuksuz yargılama kararını bir üst mahkemeye itiraz etmeleri için de dilekçe verdim. Üst mahkemeden sanıklar için tutuklanma kararı çıkar diye düşünüyoruz."

Şehit babası Zekai Dülger ise askeri mahkemeyi taraflı davranmakla suçladı. Sanıkların tutuklanması için bir üst mahkemeden de olumlu cevap çıkacağına inanmadığını kaydeden Dülger, ast üst ilişkisinin olduğu yerde adaletin olamayacağını iddia ederek, "Bunun için yargılamanın sivil mahkemede yapılmasını istiyoruz. Yoksa askeri mahkemede bu iş tarafsız sonuçlanamaz." dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cephanelik faciası davası üst mahkemede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN