Mahkemeden kararı

İstanbul 6. İdare Mahkemesi Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 'yla ilgili "yürütmeyi durdurma kararı"na karşı yaptığı itirazı oy çokluğuyla reddetti.

Giriş Tarihi: 2.7.2013 14:59 Güncelleme Tarihi: 2.7.2013 17:21

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul 6. İdare Mahkemesi'nin, Taksim Topçu Kışlası Projesi'nin iptali davasıyla ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararına itiraz etti.

İtirazı değerlendiren mahkeme heyeti, yürütmeyi durdurma kararını yerinde görerek, itirazı oy çokluğuyla reddetti. Karara muhalefet eden mahkeme başkanının, bakanlığın itirazının yerinde olduğunu ifade ettiği öğrenildi.

Taksim Koruma ve Güzelleştirme Derneği yetkililerince, Kültür ve Turizm Bakanlığı aleyhine açılan "Taksim Parkı üzerine Topçu Kışlası adıyla alışveriş merkezi yapılmasına olanak tanıdığı ileri sürülen 27 Şubat 2013 tarihli, 139 sayılı Kültür Varlıkları Koruma Yüksek Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulması" talepli davada, İstanbul 6. İdare Mahkemesi, "davanın durumu ve uyuşmazlığın niteliği gözetilmek suretiyle, davalı idare olan Kültür ve Turizm Bakanlığının savunması alınıncaya veya bilgi ve belgeler gönderilip yürütmenin durdurulması hakkında yeni bir karar alınıncaya kadar, yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne" oy çokluğuyla karar vermişti. Bu karara üye hakim muhalefet şerhi koymuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkemeden Gezi Parkı kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN