Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adı Kürdistan, soyadı Toprak

Giriş Tarihi: 14.7.2013

Yargıtay, Şanlıurfa'da kızlarına verdikleri Kürdistan adı yerel mahkemece Helin olarak değiştirilen çiftin itirazını kabul etti

Şanlıurfa'nın Hilvan ilçesi Bahçecik köyünde yaşayan Yunus (29) ve Elif Toprak (24) çifti 2011 Ağustos doğumlu kızlarına "Kürdistan" ismini verdi ve ismin yazılı olduğu nüfus cüzdanını çıkarttı. İddiaya göre aynı gün aileyi arayan Nüfus Müdürlüğü görevlileri, "Kürdistan" isminin yanlışlıkla yazıldığını ve ismin yasak olduğunu ileri sürerek değiştirilmesini istedi. Baba Yusuf Toprak, ismi değiştirmeyi reddetti. Bunun üzerine Nüfus Müdürlüğü, anne ve baba hakkında adliyeye suç duyurusunda bulundu. Hilvan Cumhuriyet Savcılığı da ismin iptali istemiyle dava açtı.

YEREL MAHKEME 'HELİN' DEDİ

Mahkeme heyeti; anne ve babanın çocuğa yasalara uygun şekilde isim vermesi, verilen ismin ileride çocuğu ve toplumu rencide etmemesi gerektiği belirtildi. Mahkeme, "Kürdistan isminin yörede sıkça kullanılan Helin olarak değiştirilmesine" karar verdi. Ancak baba Toprak, yerel mahkemenin kararını temyiz etti. Dosyayı inceleyen Yargıtay 18. Hukuk Dairesi yerel mahkemenin kararını bozdu ve "Kürdistan" ismine onay verdi. Yargıtay 18. Hukuk Dairesi'nin oy birliği ile aldığı kararda şu ifadelere yer verildi: "İlgili yasalarda çocuğun adını koyma hakkı anne ve babaya aittir. Ayrıca adın yabancı kökenli olması da onun değiştirilmesini gerektirmez. Ayrıca bu hakkın kullanılmasını ortadan kaldıracak şekilde mahkemece mevcut ismin silinerek yerine re'sen Helin isminin verilmesi hukuken mümkün değildir. Hüküm tesisi isabetsizdir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adı Kürdistan, soyadı Toprak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN