Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Abdülhamid’in yazdığı mektup

Tarihte Yahudileri Batı'nın ve Rusya'nın kıyımından kurtaran ama Yahudilerin Filistin bölgesine yerleşmelerine izin vermeyen Osmanlı Devleti oldu. Peki, buna en çok direnen II. Abdülhamid'in sonu nasıl getirildi? Yahudileri kendi içinde safra olarak gören Batı nasıl bir taktik izledi? İşte Abdulhamid'in şeyhine yazdığı mektupta tahttan indirilişinin nedeni...

Giriş Tarihi: 22.7.2013 12:57 Güncelleme Tarihi: 22.7.2013 13:01
Filistin'de yaşanan insanlık dramı devam ederken, nasıl oldu da İsrail bu bölgeye yerleşti ve olaylar bugünlere geldi diye herkes düşünüyor. Elbette ki Yahudilerin Filistin ve Kudüs bölgesine yerleştirilmesi bir tesadüf değil. Yahudilerin Ortadoğu bölgesine yerleştirilmesini en çok isteyenlerin başında Batı geliyor. Peki, Batı bunu neden istedi? Yahudilerin bu bölgeye yerleştirilmesini reddeden ve Yahudilerin "Bize bu toprakları sat" teklifine "Vatan toprakları satılmaz. Kan akıtılarak kazanılan vatan toprakları ancak kan akıtılarak verilir" sözüyle cevap veren II. Abdulhamid nasıl bir oyunla tahttan indirildi? Yine "Ben Filistin ve Kudüs'te Yahudilere yerleşim izni vermediğim için tahttan indirildim" diyen II. Abdülhamid, sürgünde olduğu Selanik'ten şeyhine nasıl bir mektup yazdı ve neyi anlattı?

Müslümanların İsrail ve Yahudi düşmanlığının Filistin'de yaşanan insanlık dramından kaynaklandığını anlatan ve Osmanlı'nın, Yahudileri, Batı'nın kanlı elinden kurtardığının altını çizen Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarihçi Doç. Dr. Caner Arabacı, çapıcı ve bir o kadar da ilginç açıklamalar yaptı.

Haber7'den Samet Tunçer'in haberine göre; Arabacı, Batı'nın, Yahudileri İslam dünyası içinde nasıl kullandığını, nasıl İslam ülkelerinin başına bela edildiğini ve II. Abdülhamid'in nasıl oyun hazırlanarak tahttan indirildiğini anlattı.
ARKADAŞINA GÖNDER
Abdülhamid’in yazdığı mektup
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN