Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Kemirgenlerden hiçbir farkı yok'

Gezi Parkı olayları sırasında 'Ekonomiyi durduralım' çağrıları yapıldığını belirten Başbakan Erdoğan "Esnafı çökertirsek, hükümeti deviririz anlayışı, tek kelime ile barbarcadır" dedi

Giriş Tarihi: 24.7.2013
, Gezi Parkı olayları esnasında "6 ay tüketmeyelim, ekonomiyi durduralım" çağrıları yapıldığını ifade ederken, "Nasıl gözlerinin döndüğünü görüyorsunuz. Esnafı çökertirsek, hükümeti deviririz anlayışı tek kelime ile barbarcadır" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin bu çağrılara ve yapılan saldırılara boyun eğmeyecek kadar güçlü bir ülke olduğunu belirtti. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) tarafından düzenlenen iftarda konuşan Erdoğan, şu mesajları verdi:
Bizim esnafımız akşam ne kadar para kazandığından çok ne kadar gönül kazandığının muhasebesini yapan kişidir. Sadece kendi dükkanının değil sokağının, şehrinin, ülkesinin de kâr ve zararına dikkat eden milletinin kârını kendi kârının çok çok üzerinde görendir.
Birileri 6 ay tüketmeyelim, ekonomiyi durduralım çağrısı yaptılar. Nasıl gözlerinin döndüğünü görüyorsunuz. Esnafı çökertirsek, hükümeti deviririz anlayışı tek kelime ile barbarcadır. Hükümet ile olan meselesini ekonomiyi çökertmek suretiyle görmek isteyenlerin 76 milyonun beraber olduğu geminin tabanına delik açmaya çalışan zavallı kemirgenlerden hiçbir farkı yoktur. Halk ile hiçbir irtibatı, gönül bağı olmayan sandığa saygısı olmayan insan işte bu şekilde kendi ülkesini çökertmek suretiyle böyle çağrılar yapar. Türkiye bunların bu çağrılarına saldırılarına boyun eğmeyecek kadar güçlü bir ülkedir. Başta esnafın sağduyusu ve milletin feraseti ile bu saldırıları boşa çıkaracak durumdadır.
Son günlerde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere yapılan hukuksuz eylemlerde esnaf mağdur edildi. Hatta hedef alındı. Çok sayıda esnafın işleri bozulurken bazı sokaklarda esnafa saldırıldı. Dükkanlar yağmalandı. Bazı dükkan sahipleri bizzat hedef alınmak suretiyle tehdit edildi. Esnafın akli selim uyarıları dinlenmedi. Şiddetle karşılık buldu. Esnaf oysa gündelik siyasetin uzağında duran her zaman kardeşlik ve dayanışma içinde duran kesimdir. Türkiye esnafı tarihi boyunca Vandallığın, barbarlığın, şiddetin karşısında durmuştur.
Esnaf bu son olaylarda da büyük Türkiye'nin, istikrar ve güven ortamının hedef alındığını görmüş, tavır almıştır. Esnafın yıkanların değil, yapanların yanında duracağına zaten şüphe yoktur. Bizim vazifemiz güvenliği tesis etmektir. İstikrarı tesis etmek engelleri kaldırmaktır.

YAŞAM TARZINA MÜDAHALE YOK
İkide bir yaşam tarzımıza karışılmasın gibi laflar ediliyor. Bu iktidar kimin yaşam tarzına, giyim kuşamına karıştı. Dert başka. Burada sizlerin ve milletin desteği ile bunların ve bunların arkasındaki çetelerin oyunlarını bozacak, Türkiye'nin istikrarını ve güçlenmesini sürdüreceğiz. Bizim birliğe, kardeşliğe, dayanışmaya ihtiyacımız var. Yüzyıllar boyunca esnaf bu kardeşliği nasıl koruduysa bugün de korumasını rica ediyorum.

HEPİMİZİN BOYNUNUN BORCU
Aylardır terör nedeniyle ocaklara ateş düşmüyor, anne babalar ağlamıyor, kadınlar dul çocuklar yetim kalmıyor, doğu güneydoğuda kepenkler kapanmıyor. Esnaf huzur içinde dükkanını açıyor. Bu süreci çok daha ileri seviyelere taşımak bizim hepimizin boynunun borcudur. Sandıktan çıkamayanlar sokakları terörize etmek suretiyle çıkmak istiyorlar. Sağ olsun adınıza Bendevi kardeşimiz de akil insanlar içinde yer aldı. Bu yola giren akil insanlarla Türkiye dinlendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Kemirgenlerden hiçbir farkı yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN