Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye sınırında güvenlikli bölge

Suriye sınırındaki çatışmalar ve kaçakçılık nedeniyle Türkiye güvenlik önlemlerini artırdı. Türk jetleri Suriye'nin 10 kilometre içine kadar keşif yapacak. Tehdit gördüğü bölgeleri ise vuracak

Giriş Tarihi: 26.7.2013
Suriye'nin kuzeyinde PYD ile El Nusdra arasındaki çaktışmaların sınır bölgesine sıçramasının ardından Türk Silahlı Kuvvetleri güvenlik önlemlerini her geçen gün daha da arttırıyor. Karadan alınan önlemlerin yanı sıra F-16'ların da havadan 24 saat keşif görevi yapmasına karar verildi. Türk jetleri, angajman kuralları gereğince sınırdan 5 mil içeri girerek keşif yapacak. Pilotlara, tehdit gördüğü bölgeleri vurma yetkisi verilecek. Böylece 10 kilometrekarelik bir alanda güvenli bölge oluşturulacak. Bölgede görev yapan İnsansız Hava Araçlarının sayısı da artırıldı. Çatışmaların şiddetlendiği bölgeleri havadan izleyecek olan İHA'lar kaçakçılık eylemlerini de takip edecek. Kaçakçılıkla mücadele içinse sınıra güvenlik duvarı inşa edilecek. Cilvegözü Sınır Kapısı ile Suriye'nin Bab El-Hawa Sınır Kapısı arasındaki yaklaşık 2.5 kilometrelik alana inşa edilecek duvar bölgeyi kaçak girişlere karşı izole edecek.Duvarın inşası için Genelkurmay Başkanlığı ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı arasında protokol imzalandı. Yayladağı, Karkamış ve Akçakale gümrük kapıları baştan aşağı yenilenecek. Gelişmiş kamera ve arama tespit sistemleriyle donatılacak.

PYD BAĞLANTILI

Güvenlik güçlerinin zaman zaman ateşle karşılık vermek zorunda kaldığı kaçakçılık faaliyetlerinde artış yaşanınca konu MGK'nın Haziran ayı olağan toplantısında da gündeme getirilmişti. Kaçakçılık olaylarına örgütün Suriye kolu olan bir grup PYD üyesinin karıştığı tespit edildi. Kaçakçılık faaliyetlerini sürdürebilmek için sürecin sabote edilmek istendiğine vurgu yapılmıştı.

SINIRA MEVZİ
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesi sınırında da karadan güvenlik önlemleri üst seviyeye çıkartıldı. Sınır boyunca askeri birlikler zırhlı araçlarla devriye gezip nöbet tutuyor. Nöbet noktalarında zırhlı araçlar için kepçe ile mevzi kazıldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye sınırında güvenlikli bölge
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN