Darbenin kanlı yüzü: 210 ölü

3 Temmuz'da darbe yapan , o günden bu yana gösteri yapan Mursi taraftarlarına ateş açtı. Başkent Kahire ve İskenderiye'deki kanlı günün bilançosu: 210 ölü, 5 binden fazla yaralı. Devrik lider Mursi'nin, Mübarek'in de tutulduğu hapishaneye konacağı bildirildi

, 3 Temmuz'da ülkenin seçilmiş cumhurbaşkanına karşı düzenlenen askeri darbeden bu yana en kanlı günü yaşadı. Başkent Kahire'de, devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi desteklemek için haftalardır sokaklarda gösteri yapan darbe karşıtlarının üzerine ateş açan Mısır güvenlik güçleri 200'den fazla insanın ölümüne 5 binden fazla insanın da yaralanmasına yol açtı. Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de çıkan olaylarda ise en az 10 kişi hayatını kaybetti. Müslüman Kardeşler kaynakları Kahire'deki ölü sayısını 210 olarak açıklarken, Mısır Sağlık Bakanlığı'nın resmi açıklamasında bu rakam 29 şeklinde yer aldı. Muhammed Mursi'ye karşı düzenlenen askeri darbenin planlayıcısı ve yöneticisi olan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı General Abdulfettah Sisi'nin halkı sokaklara çağırmasının ardından tırmanan gerginlik, olayların ülke çapına yayılmasında etkili oldu.

SİSİ'NİN AÇIKLAMALARI PLANLI MI

General Sisi, hafta içinde yaptığı açıklamada "nu terörizme karşı savaşta cesaretlendirmek için" halkı meydanlara inmeye davet etmişti. Sisi'nin çağrısından sonra başkent Kahire ve İskenderiye başta olmak üzere ülkenin birçok noktasında darbe yanlıları sokaklara dökülmüştü. Aynı anlarda Kahire'nin Rabiatül Adeviyye ve Nahda meydanlarında gösterilerini sürdüren Mursi yanlıları ise Sisi'nin açıklamasının da etkisiyle daha da kalabalıklaşmıştı. Cuma günü her iki taraf da meydanlardayken, Muhammed Mursi hakkındaki suçlamaların açıklamasının tarafları daha da hareketlendirdiği kaydediliyor. Haftalık tatil günü ve ramazan olmasına rağmen, Mursi'ye yöneltilen ithamların kamuoyuna duyurulması, gösterilerin bir iç çatışmaya dönüşmesi iddialarını da güçlendirdi. Güvenlik güçleriyle baltacı denilen silahlı terörist grupların darbe karşıtlarının üzerine saldırmasının ardından Rabiatül Adeviyye Meydanı'nda kurulan sahra hastanesi ölü ve yaralılar için yetersiz kaldı. Çevredeki hastaneler harekete geçirilirken, camilerden de revir hizmeti için yararlanıldı. Görgü tanıkları, ölülerin vücutlarının üst kısımlarına ateş edilmiş olarak bulunduğunu, bunun da kasıtlı bir katliamın yaşandığını gösterdiğini vurguladı.

MEYDANLAR BOŞALACAK
Polis kökenli İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim, dün yaptığı açıklamada, yaşanan katliamdan güvenlik güçlerinin sorumlu olmadığını kaydederek, Müslüman Kardeşler'i gerilimi tırmandırmakla suçladı. Nahda ve Rabiatül Adeviyye meydanlarının en kısa sürede boşaltacaklarını bildiren Bakan İbrahim, olaylarda güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullanmadığını da savundu. Bakan İbrahim, Mursi taraftarlarının açtığı ateş sonucu bazı güvenlik görevlilerinin yaralandığını bildirdi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Darbenin kanlı yüzü: 210 ölü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN