Eşini savunan avukat gözyaşlarına hakim olamadı

361 sanıklı Balyoz Planı Davası'nın temyiz duruşmasına Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde devam ediliyor. Avukat Selda Uğur Akyazan'ın aynı zamanda eşi olan sanık Erdal Akyazan'ı, savunması sırasında duruşma salonunda duygusal anlar yaşandı.

Giriş Tarihi: 13.8.2013 16:53 Güncelleme Tarihi: 13.8.2013 16:57
Eşini gözyaşları içinde savunan Avukat Akyazan, "Bu davanın ülkemize çok önemli etkileri oldu. Şahsıma etkisi ise yıkıcı oldu. Bu davada avukatlar müvekkillerini savunmayı bıraktılar, hukuku savunuyorlar. Buna kahroluyorum" diye konuştu.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Balyoz Davası'nda Eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ve eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına'ya 20 yıl hapis kararı çıkmıştı. 361 sanıklı Balyoz davasının temyiz duruşmasının 14. gününe Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde devam ediliyor. Sanık Halit Nejat Akgüner'in Avukatı Refik Ali Uçarcı, bugüne kadar yerel mahkemede ve Cumhuriyet savcılığındaki soruşturma aşamasında müvekkilinin sağlık durumuyla ilgili 2001-2003 yılları arasında geçirdiği rahatsızlıklar ve aldığı raporlarla ilgili değerlendirmelerin gündeme alınmadığını iddia etti. Uçarcı, müvekkilinin sağlık durumundan dolayı 2002 yılı başlarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı deniz tarihi arşivini hazırlamakla görevlendirildiğini ve Donanma Komutanlığından ayrı bir binada çalıştığını anlattı.

Emekli Deniz Kurmay Kıdemli Albay olan müvekkilinin, Balyoz davası kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca düzenlenen ikinci iddianamede isminin geçtiğini belirten Uçarcı, savcılığın bütün delilleri topladıktan sonra iddianame hazırlaması gerekirken, dava kapsamında 3 ayrı iddianame hazırlanmasını garipsediğini söyleyerek müvekkilinin beraatını talep etti.

AĞLATAN SAVUNMA

Avukat Selda Uğur Akyazan'ın aynı zamanda eşi olan sanık Erdal Akyazan'ı, savunması sırasında duruşma salonunda duygusal anlar yaşandı. Eşini gözyaşları içinde savunan Avukat Akyazan, Balyoz Planı Davası'nın savunma açısından son derece kolay bir dava olduğunu belirterek, "Bu davada suç yok, deliller sahte, bunun anlamak için hukukçu, bilgisayar mühendisi olmaya gerek yok, orta zek'lı insanlar bile bunu anlayabilir" dedi. Tartışmasız ve yaralayıcı hukuksuzluğu ortaya koymanın zorluğunu anlatan Akyazan, hukuki olmayan bir şeyle kimsenin işi olmaması gerektiğini ifade etti. Eşinin 2005 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldığını ifade eden Akyazan, müvekkilinin darbe sırasında görevden uzaklaştırılacaklar listesi hazırlamakla suçlandığını, ancak listede yer alan isimlerin farklı bir komutanlıkta görev aldıklarını ifade etti. Avukat Akyazan, "Yerel Mahkemenin gerekçeli kararında müvekkilimin hazırladığı iddia edilen liste, iki ayrı kişi tarafından da hazırlanmış olarak gösteriliyor. O iki kişi içinde kararda mahkûmiyete dayanak yapılmış bu liste. Bir listeyi neden 3 kişi hazırlasın. Oğlumun ki de d'hil olmak üzere evimden 3 bilgisayar alındı, yüzlerce kitap arandı. Söz konusu veriler müvekkilin egemenlik alalında bulunmadı. Verilerin müvekkil tarafından hazırlandığına ilişkin bir delil veya tanık yok. Buna yok demek ağır geliyor bana, ama yok" dedi. İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nin yargılama sırasında delil ve sübut gibi olgularla ilgilenmediğini savunan Akyazan, "Bu davanın ülkemize çok önemli etkileri oldu. Şahsıma etkisi ise yıkıcı oldu. Bu davada avukatlar müvekkillerini savunmayı bıraktılar, hukuku savunuyorlar. Buna kahroluyorum" diyerek, müvekkilinin tahliyesini ve beratını talep etti. Akyazan'ın savunmasında gözyaşlarına h'kim olamadığı gözlenirken, salonda bulunan sanık yakınlarının da alkışlaması dikkat çekti.

SEMİNER TARİHİNDE YURT DIŞINDA

Sanık Hakan Dereli'nin Avukatı Mustafa Uluşahin, müvekkilinin bazı belgelerde adının geçtiği için cezalandırıldığını, suç isnat edilen tarihlerde yurt dışında bulunduğunu anlattı. Mahkemenin yapılan savunmaları ve delilleri değerlendirmeden ceza verdiğini savunan Uluşahin, müvekkiline Balyoz Planı kapsamında görev tevdi edildiği ve bu görevi kabul ettiğine ilişkin tek bir delil bulunmadığını belirtti. Uluşahin, müvekkilinin 5-7 Mart 2003 tarihindeki 1. Ordu Komutanlığı'ndaki seminerine katılmadığını, bu tarihlerde yurtdışında olduğunu, mahkemenin bu savunmayı kabul etmediğini ifade etti. Çetin Doğan ve Dursun Çiçek'in Avukatı Celal Ülgen savunmasına devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eşini savunan avukat gözyaşlarına hakim olamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN