'Alman polisi copu kırılana kadar dövdü'

Almanya'da bir havaalanı görevlisi ile tartıştığı için Alman polisi tarafından copla dövülen Trabzonlu işadamı Yaşar Albayrak, "Bu işin peşini bırakmayacağım" dedi

Giriş Tarihi: 14.8.2013
Almanya'nın Duisburg kentinde yaşayan işadamı Yaşar Albayrak, Köln Bonn Havaalanı'nda Alman polisi tarafından coplanmasının peşini bırakmayacağını söyledi. Oğlu Ediz ve sözlüsü Dilara Doğan'ı İstanbul'a yolcu etmek için bulunduğu havaalanında kafası yarılana kadar dayak yediğini belirten, Trabzonlu 51 yaşındaki Albayrak, "Havaalanında şalterde görevli bir kadın ile tartıştım. Beni polise şikâyet etti. Polis geldiğinde kimlik sorup oğlumu götürmek istedi. Ben 'Kavgayı ben yaptım' dediğimde polis copla vurdu. Üç kez vurduğunu hatırlıyorum. Bayılmışım. Cop kırılmasaydı daha çok döveceklerdi" diye konuştu. Kafasında yarık oluştuğunu, kolunda morluklar olduğunu söyleyen Albayrak, "Bana ilk yardımı bir Türk kadını yaptı. Yardım geç geldi. Olay yerine kriminal polis geldi. Çok kişi aramış olmalı ki onlar müdahale etti. İnsanlar yaşadıklarımı cep telefonlarıyla kaydetti. Bu işin peşini tüm mal varlığımı da yitirecek olsam bırakmayacağım" dedi.

'BENİ TERSLEDİ'
Bilet aldığı şirketin yetkilisine bir soru sorduğunu o kişinin kendisini bir kadına yönlendirdiğini söyleyen Albayrak, olayın nasıl başladığını, "Kadın 'burası enformasyon bürosu değil' diyerek beni tersleyince yanıtım, 'Buraya hiç yakışmıyorsunuz. Almancanızı da düzeltin' oldu. Ardından olay yerine polisler geldi" diye anlattı. Olayda eşinin de tartaklandığını belirten Yaşar Albayrak, "Yaşadıklarım bir reaksiyonun sonucu değildi. Polisler bizi dövmek için gelmiş gibiydi. Uluslararası bir havaalanında yaşadıklarım kabul edilemez. Olaya şahit olan 7-8 kişi bize adres ve telefonunu verdi. Olay çok kişinin gözü önünde yaşandı" dedi.

BOZDAĞ KINADI
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, yaptığı yazılı açıklamada Almanya Köln-Bonn Havalimanı'nda, Alman polisinin Türk vatandaşı Yaşar Albayrak'a yönelik uyguladığı şiddeti kınadığını belirterek, "Alman yetkililerin bu konuda yapacaklarının yakın takipçisiyiz. Umuyoruz ki Alman yetkililer hukuku çiğneyen polisler hakkında yasal müeyyideleri uygularlar. Aksi, hukukun hükümetçe çiğnenmesi olur" dedi. Türk vatandaşına yönelik polis şiddetini öğrenmesinin hemen ardından Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliği ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığına konuyla ilgilenmeleri talimatını veren Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı açıklamada da "Şiddete maruz kalan vatandaşımızla Büyükelçiliğimiz ve Yurt Dışı Türkler Başkanlığı ilgileniyor. Olayı, her yönüyle yakından takip ediyoruz" ifadesini kullandı.

'POLİSE YUMRUK ATTI'
Dayak olayının yaşandığı Köln Bonn Havaalanı Federal Polisi Basın Sözcüsü Steffi Rost, SABAH'a yaptığı açıklamada, gişedeki görevlinin polisi arayıp kendisine iki kişinin hakaret ettiği şikâyetinde bulunduğunu söyledi. Rost, polisin şikâyet üzerine ailenin yanına gidip kimlik sorduğunu, bunun üzerine karşı çıkıldığını, polislerin şahısları büroya götürmek isterken aralarında itiş kakışın başladığını anlattı. Sözcü, "O sırada Yaşar Albayrak polise yumruk atmış. Polis de copuyla omzuna vurmuş. Yere düştüğünde ise kafasını çarpmış. Böyle bir yaralanma olayı yaşandığı için üzgünüz" dedi.

ALMAN POLİSİ HEP YAPIYOR
Polis, 2008'de Hagen kentinde Adem Özdamar'ı karakolda dövmüş, komaya giren Özdamar ölmüştü.
Bu yıl mart ayında Kiel'de yaşayan 31 yaşındaki Ertuğrul Çom, bir arkadaşıyla tartışırken olay yerine gelen polisler tarafından hastanelik edilinceye kadar dövülmüştü.
Haziran ayında Westerburg kasabasında 27 yaşındaki bir Türk gencin elleri kelepçeliyken polis tarafından sokakta dövüldüğü görüntüsü basına yansımıştı.
Geçen ay Offenbach'ta teravih namazından çıkan Türk gençleri, kendilerine kimlik soran polis tarafından dövüldüklerini dile getirmişlerdi.
Hamburg'da da bir grup genç, Temmuz'da polisin tavrından şikâyetçi olmuş ve yürüyüş düzenlemişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Alman polisi copu kırılana kadar dövdü'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN