AK Parti'den Avrupa açılımı

AK Parti'nin ilk yurtdışı ofisi, AB'nin kalbi Brüksel'de açılacak. Ofisin öncelikli amacı, Türkiye'nin ve AK Parti'nin varlığını Avrupa'da daha iyi hissettirmek olacak

Giriş Tarihi: 19.8.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, AK Parti'nin yurtdışındaki ilk temsilciliği Avrupa Birliği'nin (AB) merkezi Brüksel'de açılıyor. Ofisin öncelikli amacı, Türkiye'nin ve AK Parti'nin varlığını Avrupa'da güçlü şekilde hissettirmek olacak. Kuruluşunun 12'nci yılında AK Parti'nin varlığı ve etkinliğinin Türkiye'nin sınırlarını aşması gerçeğinden yola çıkarak yurtdışında ofis açılması fikri, mart ayında yapılan parti yönetimi toplantılarında gündeme getirildi. Başbakan Erdoğan da, bu fikre büyük destek verdi. Bunun için ilk akla gelen yer AB'nin başkenti kabul edilen Brüksel oldu. AK Parti'nin, yurtdışında temsilcilik açma kararında iki neden rol oynadı. Birinci neden AB kurumlarıyla ilişkileri geliştirmek. İkinci neden ise Avrupa'da yaşayan Türklerin gelecek yıl mayıs ayından itibaren mahalli seçimler hariç, Türkiye'deki tüm genel seçimlerde ve referandumlarda oy kullanmaya başlayacak olması. Yurtdışında yaşayan 2 milyon 550 bin Türk vatandaşı, artık oy kullanmak için Türkiye'ye gelmek zorunda kalmayacak. Vatandaşlar, yaşadıkları ülkelerde bulunan dış temsilciliklerde kurulacak sandıklarda oy kullanacak.

AB İLE İLİŞKİLER

Brüksel'de açılacak ofis, AB-AK Parti ilişkilerinin geleceğinde de önemli rol oynayacak. Temsilcilik Avrupa bürokrasisi ile yakın temas kuracak, AK Parti ve Türkiye'nin tezlerini Avrupa'nın kalbinde anlatarak güçlü bir lobi ayağı oluşturacak. Başbakan Erdoğan da partinin mesajlarını daha geniş kitlelere ulaştırma adına Brüksel ofisini çok önemsiyor ve her türlü detayı da bizzat takip ediyor. Bir temsilciliğin de Berlin'de kurulması gündemde.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'den Avrupa açılımı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN