a güvenli şekilde ulaşıldı

Giriş Tarihi: 20.8.2013

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Lübnan'da kaçırılan iki Türk pilotuna güvenli bir şekilde ulaşıldığını belirterek, "Ümit ediyorum ki onlara en yakın zamanda kavuşacağız" dedi

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Lübnan'da 9 Ağustos'ta Murat Akpınar ile yardımcısı Murat Ağca'nın durumuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Arınç, "Güvenli bir şekilde arkadaşlarımıza ulaştık" dedi. Bakanlar Kurulu toplantısından sonra kameraların karşısına geçen Arınç, şu mesajları verdi:
SAĞLIKLI OLDUKLARINI BİLİYORUZ: Türk pilotlara ümit ediyorum en yakın zamanda kavuşacağız. 10 gün içerisinde kendileriyle hep ilişki kurulmaya çalışıldı. Ama Lübnan'da hükümetin bile ulaşamadığı veya bir anda elde edemediği sonuçlar var. Biz her yolu denemek suretiyle güvenli bir şekilde arkadaşlarımıza ulaştık. Nerede oldukları da az çok biliniyor. Hayatta olduklarını, huzur içinde, rahat içinde olduklarını biliyoruz. Ümit ederiz sağ salim kendilerine en kısa zamanda kavuşacağız.
İHTİMAL GÖRÜNMÜYOR: Türkiye'nin Kahire Büyükelçisi Hüseyin Avni Botsalı'nın çağrılması konusu karşılıklı bir şeydir. Şu an için Mısır'a dönmesine yönelik bir ihtimal görünmüyor. Bugünden yarına Sayın Büyükelçi'nin tekrar Mısır'a görevlendirilmesi söz konusu değildir. Gelişmelere bakarak bunu değerlendireceğiz.
ENDİŞEMİZ YOK: Mısır'da yerleşik olarak 5 bin civarında Türk vatandaşı var. Bunlar acil durum gerektirdiğinde en kısa zamanda tahliye edilecek durumda. Ama şu anda vatandaşlarımıza yönelik bir endişe içerisinde değiliz
SERBEST BIRAKILMASINI ÜMİT EDİYORUZ: Mısır'da gözaltında tutulan TRT Muhabiri Metin Turan ile temas kuruldu ve görüşüldü. Bugün (dün) geç saatlerde bile olsa serbest bırakılmasını ümit ediyoruz.
DAHA GÜÇLÜ BİR SES BEKLERDİK: Ekmeleddin İhsanoğlu'ndan çok daha güçlü bir sesle Mısır'da olanları dünyaya duyurmasını beklerdik. Belki de kimi arkadaşımızın İhsanoğlu'na yönelik açıklamaları beklentiler karşılanamadığı içindir.
İKİ POLİSE GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLDİ: Hacı Bektaş Veli Etkinlikleri'nde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'ın saldırıya uğramasına ilişkin olarak mülkiye müfettişleri görevlendirildi. Görevlerini tam yapmadıklerı için de iki polise işten el çektirildi. ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kaçırılan Türk pilotlara güvenli şekilde ulaşıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN