Suriye'deki 2 bin köye yakın takip

MİT, Suriye tarafında kaçakçılıkla uğraşan 2 bin köy belirledi. Köyler izlemeye alındı. Kaçak mazotun teslim adresi ise Kuşaklı, Hacıpaşa, Oğlakören ve Beşaslan köyleri

Giriş Tarihi: 20.8.2013
Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) sınırda artan kaçakçılık faaliyetlerine ilişkin rapor hazırladı. Bir MİT yetkilisinin rapora dair paylaştığı önemli detaylar şöyle: Özellikle Reyhanlı'da düzenlenen ve 53 kişinin hayatına mal olan bombalı saldırı sonrası sınırın Suriye tarafındaki 2 bin 600 köyden kaçakçılıkla uğraştığı tespit edilen yaklaşık 2 bin köy yakın takibe alındı. Suriye'de özellikle Esad'a karşı silahlı direnişin başladığı Atme, Harim ve Azmarin gibi Türkiye sınırındaki önemli kentler kaçakçılığın merkezi konumuna geldi. Her gün getirilen binlerce varil kaçak mazotun teslim adresi ise Kuşaklı, Oğlakören, Hacıpaşa ve Beşaslan köyleri oldu. Suriye tarafındaki köylerin bir kısmı çatışmalar çıktıktan sonra boşalırken, buralara Kürt gruplar yerleşmeye başladı.

PETROLÜN DENETİMİ PYD'DE
Ülkenin kuzeyindeki önemli petrol sahalarını PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin denetimine bırakan Esad rejimi, bu sayede Kürtlerin muhalif kanatta yer almasının önüne geçmeye çalıştı. Bu süreçte PYD, muhalif saflarda gözükse de, Esad'ın desteği ile Suriye'nin kuzeyinde bir özerk yapılanma içine girdi. PYD Eşbaşkanı Salih Müslim 2 kez Türkiye'ye çağrılarak, "Esad yönetimi ile bağlantınızı kesin, muhalefetle birleşin" diye uyarıldı. Akçakale'nin karşısındaki Resulayn kasabasındaki çatışmaların nedeni de petrolün dağıtımı. PYD'nin, petrolün satılabilmesi için Özgür Suriye Ordusu denetimindeki Tel Abyad Sınır Kapısı'nı kullanması gerektiği, ancak bu mümkün olmadığından yeni bir yol arayışına girildiği belirtildi.

KAÇAKÇILAR 35 KEZ SALDIRDI
Suriye'den gelen kaçakçılar, 500-1000'erli gruplarla gelerek sınırda çatışmalara neden oldu. Sınırı aşamayan kaçakçılar Kuşaklı, Hacıpaşa ve Beşaslan köyü kırsalında devriye görevi yapan Türk askerine 35 kez saldırdı. Olaylarda 30'dan fazla asker yaralanırken, 3 Suriye uyruklu kaçakçı öldü. Asker de Suriye sınırında güvenlik önlemlerini arttırdı. Sınır telleri onarıldı, 2.5 metre genişliğinde 2 metre derinliğinde hendekler kazıldı ve 2 metre yüksekliğinde duvarlar örüldü.

SINIRLARI 51 BİN ASKER KORUYOR
Genelkurmay internet sitesinden yaptığı açıklamada Türkiye'nin sınır güvenliğine yönelik bilgileri de paylaştı. 3 bin kilometre uzunluğundaki sınırlarını, takviyeler hariç 317 sınır karakolunda 51 bin 107 personelin koruduğu bildirildi. Açıklamada "Türkiye'nin kara sınır uzunluğu 2 bin 949 kilometre, deniz sınırı uzunluğu 8 bin 333 kilometre. Kara sınırlarının korunması Kara Kuvvetleri Komutanlığı, deniz sınırlarının korunması Sahil Güvenlik Komutanlığı sorumluluğunda" denildi.

Barış ŞİMŞEK/ ANKARA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye'deki 2 bin köye yakın takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN