Türkiye'nin en iyi haber sitesi

hapse Mübarek dışarı

Yakalama kararı bulunan Müslüman Kardeşler'in lideri Bedii tutuklandı. Devrik lider Mübarek'in serbest bırakılmak için yaptığı başvuru bugün görüşülecek

Giriş Tarihi: 21.8.2013
yetkili makamları, hakkında yakalama kararı bulunan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Genel Mürşidi 'nin dün gece sabaha karşı başkent Kahire'de tutuklandığını duyurdu. Bedii'ye 15 gün ihtiyati hapis cezası verildi. Yakalama kararı nedeniyle geçen cuma güvenlik güçleri tarafından öldürülen oğlu Ammar'ın (38) cenazesine de katılamayan Bedii'nin Nasr City semtindeki bir evde yakalandığı belirtildi. 2010'dan bu yana Müslüman Kardeşler'in liderliğini sürdüren 70 yaşındaki Muhammed Bedii'nin yakalanma anı, Kıpti milyarder Necib Saviris'e ait ON TV tarafından saniye saniye canlı olarak yayınlandı. Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin devrilmesi sürecindeki rolü nedeniyle daha önce tartışma yaratan Saviris, Mursi karşıtı kampanyayı aktif olarak desteklediğini açıklamıştı.

MÜBAREK'İN DURUMU

Daha önce Müslüman Kardeşler yöneticilerinden ve üyelerinden oluşan 3 binden fazla ismi tutuklayan cunta yönetimi, Muhammed Bedii'yi, Müslüman Kardeşler'in partisi Hürriyet ve Adalet'in yöneticilerinin de tutulduğu Tora Hapishanesi'ne gönderdi. Aynı cezaevindeki devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in serbest bırakılma başvurusu ise bugün görüşülecek. Mübarek'in salıverileceğine dair iddiaların çıkmasının hemen ertesinde, Müslüman Kardeşler yönetiminin de Tora'da toplanması zamanlama açısından dikkat çekici bulundu.

AĞIR SUÇLAMA

Bedii'ye "Şiddete teşvik etmek, kamu malına ve özel mülklere zarar vermek, vatandaşlara saldırmak için terör amaçlı çete kurmak" suçlamalarının yöneltildiği ve Mısır kanunlarına göre bu suçlamalara idama varan cezalar verildiği belirtildi. En son geçen ay, darbenin ardından Kahire'deki Rabiatül Adeviyye Meydanı'nda halkın karşısına çıkarak bir konuşma yapan Muhammed Bedii, Mursi'nin mutlaka geri döneceğini de iddia etmiş, "Onu omuzlarımızda geri getirip, yeniden koltuğuna oturtacağız" demişti. Bedii'nin tutuklanmasından sonra, yerine geçici olarak Mahmud İzzet getirildi. ABD yönetiminin, Mısır'a yaptığı askeri yardımların tamamı yerine bir kısmını durduracağı belirtildi. Obama yönetiminin 4 adet F-16 savaş uçağının teslimatını ve gelecek ay yapılması planlanan askeri tatbikatları da iptal edeceği ileri sürüldü.

ABD: YARDIM SÜRÜYOR

AP'nin haberine göre, adı açıklanmayan yetkililer, ABD'nin Mısır'a her yıl yaptığı ekonomik yardımlardan 250 milyon dolarlık bölümü de askıya almayı düşündüğünü söyledi. CNN televizyonu da ABD'nin Mısır'a yapacağı yardımları yeniden programladığını, askeri yardımların bir kısmını geçici olarak durduracağını iddia etti. Ancak Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest "Mısır'a yardımın kesildiğine yönelik haberler doğru değil. Değerlendirme sürecinde. Yardımlar bölümler halinde sağlanıyor" dedi. Earnest, Başbakan Erdoğan'ın İsrail'e yönelik açıklamasını ise kınadıklarını söyledi. Mısır güvenlik güçlerinin araç kontrolünde durmayana ve gece sokağa çıkanlara ateş açtığı belirtildi. Ahram gazetesi temsilcisi Tamer Abdurrauf'u gece yarısı sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği için vurularak öldürdüğü bildirildi. Mısır hükümeti, yaşananları bir kaza olarak niteleyerek dün özür diledi.

BARADEY'E DAVA
Öte yandan geçen hafta çarşamba günü görevinden istifa eden Geçici Cumhurbaşkanı Yardımcısı Muhammed Baradey hakkında "ulusal güvene ihanet etme"suçlamasıyla dava açıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhvancılar hapse Mübarek dışarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN