Keşif ve radar desteği

Suriye'ye askeri operasyon düzenlenirse, Türkiye koalisyon güçlerine 6 adet F-16 ile keşif ve hava radar desteği verecek. Deniz filosu da insani yardım sunacak

Giriş Tarihi: 27.8.2013
Suriye'de kimyasal katliam yapıldığı kanıtlanırsa yapılacak askeri müdahaleye, Türkiye, Libya'da olduğu gibi destek verecek. 2011'de NATO'nun Libya'ya yaptığı müdahalede olduğu gibi, Türk Silahlı Kuvvetleri muharip güç olmayacak, hedef vurmayacak. F-16'larla keşif uçuşu yapılacak ve koalisyon güçlerine hava radar desteği sağlanacak. Gerek görülürse deniz unsurları da koalisyon güçlerine katılacak. Olası bir müdahale için 6 F-16 uçağı hazır bekletiliyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da BM incelemesi tamamlandıktan sonra Suriye'ye karşı bir koalisyon oluşursa, Türkiye'nin de içinde yer alacağını açıklamıştı. Öte yandan Suriye'ye müdahale için herhangi bir koalisyon oluşturulursa Türkiye'nin silahlı gücüyle bu oluşumda yer alması için TBMM tezkeresine ihtiyacı var. Bunun için hükümet TSK güçlerini Suriye'ye göndermek için Meclis'ten yetki isteyecek.
6 ADET F-16 HAZIR

NATO'nun olası bir müdahalesi karşısında TSK, 6 adet F-16 uçağını hazır bekletiyor. Olası uluslararası krizlere kısa sürede müdahale etmek için kurulan NATO Mukabele Kuvveti (NRF) çerçevesinde hazır bekletilen F-16'lar devriye uçuşları yapmak üzere göreve çıkacaklar. Şüpheli bir durum tespit edildiğinde Türk F-16'ları ateş açmayacak, müttefik uçaklara bilgi verecek. Yakıt ikmali ve hava sahası denetimi de Türk uçaklarında olacak. Ayrıca, Suriye semalarında keşif yapacak Awacs uçaklarına da koruma sağlanacak.

DENİZDEN İNSANİ YARDIM
Askeri kaynaklar, koalisyon güçlerine deniz desteği de sağlanabileceğini ifade etti. Bu kapsamda Deniz Kuvvetleri'nin açık deniz filosu Türk Deniz Görev Grubu'nun (TDGG) 4 firkateynle birlikte operasyona destek verebileceğini belirtti. Ancak bu gemiler de tıpkı Libya'da olduğu gibi insani yardım amaçlı görev yapacak. TDGG 4 firkateyn ile bir yakıt gemisinden oluşuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Keşif ve radar desteği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN