Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tezkereye gerek yok'

Başbakan Erdoğan, Suriye'ye düzenlenecek sınırlı bir operasyonun tatmin edici olmayacağını belirterek "Şu anda yeni bir tezkereye ihtiyaç bulunmadığını" söyledi

Giriş Tarihi: 31.8.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ev sahipliğinde bu yıl ilk kez Çankaya Köşkü'nde düzenlenen 30 Ağustos Resepsiyonu'na Suriye krizi damgasını vurdu. Başbakan Tayyip Erdoğan, Suriye'ye olası bir müdahale konusunda şu an için yeni bir tezkereye ihtiyaç bulunmadığını belirtti. Resepsiyonda konuşan Başbakan Erdoğan, Suriye konusunda şu anda bir tezkereye ihtiyaç bulunmadığını belirtirken, gazetecilerin belirli hedeflere yönelik küçük çaplı bir harekatın tatmin edici olup olmayacağı yönündeki bir sorusu üzerine, "Şu andaki görüntü öyle gibi görünüyor. Kosova olayını burada sergilemeleridir aslolan. Yoksa 24 saatte uğra çekil bu olmaz. Ama orada biliyorsunuz, aklımda kaldığı kadarıyla 78 gün Kosova'da bir mücadele sürdü. Ondan sonra iş temizlendi. Kosovalılara bırakıldı ve çekildiler" yanıtını verdi.

OBAMA VE PUTİN'LE GÖRÜŞME

Erdoğan ayrıca, 5-6 Eylül'de St. Petersburg'da düzenlenecek G-20 Zirvesi'nde ABD Başkanı Barack Obama ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Suriye konusunda birer görüşme yapacaklarını açıkladı. Cumhurbaşkanı Gül ise, Suriye'ye olası müdahale ve tezkere tartışmalarına ilişkin, "Mevcut tezkerenin sınırları bellidir. Eğer onun ötesinde bir ihtiyaç söz konusu olursa, muhakkak ki yeni bir tezkere çıkartılır. Gelişmelere bağlı olarak Türkiye'nin içinde bulunacağı duruma göre hareket edilir" dedi. Suriye ile ilgili gelişmelere Türkiye'nin kayıtsız kalamayacağını belirten Gül, "Bu işlerin çözümü siyaset ve diplomasi ile olacak. Siyaseti ve diplomasiyi daha çok zorlamak ve bunun kapısını aralamak için uğraşmak gerekir. Bunun için de Rusya ve İran'ın da bir şekilde bu işlere angaje edilmesi gerekir" dedi. Gül, Suriye'de kimyasal silah kullanılmasının karşılıksız kalmasının düşünülemeyeceğini belirterek, "Siyasi bir strateji ortaya koymadan herhangi bir askeri müdahalenin de netice alacağına inanmam" diye konuştu. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Suriye konusunda sorulan bir soruya, "Niye endişeleniyorsunuz, niye kaygı duyuyorsunuz, gerekli koruma tedbirlerimiz var. Türkiye'ye yönelik kimyasal silah saldırısı olur mu onu bilmiyorum? Suriye'nin elinde böyle bir kapasite var mı? Bunu bana niye soruyorsunuz. Zaten yazıyorsunuz her gün. Gazetelerde manşetlerde çıkıyor, bu bilgiler zaten internette de var. Güzel şeyler yazın biz de güzel şeyler okuyalım" yanıtını verdi. Özel, tezkere konusunda ise daha önce kendilerine verilen direktif çerçevesinde çalışmalarını sürdürdüklerini belirtirken, "Mevcut tezkereye göre hareket ediyoruz" diye konuştu. Resepsiyonda Gül çifti konuklarını Köşk'ün bahçesinde ağırlarken, davetlilerle tek tek el sıkışmaları nedeniyle bahçede uzun kuyruklar oluştu. Bin 600 kişiye davetiyenin gönderildiği resepsiyona TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel başta olmak üzere çok sayıda bakan, milletvekili, iş adamı, sanatçı, akademisyen, şehit yakını ve gazi eşleriyle birlikte katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tezkereye gerek yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN